Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Sklejka, inaczej nazywana dyktą, stanowi ekonomiczny, a zarazem wysoce plastyczny materiał o szerokim zastosowaniu w przemyśle, na przykład meblarskim. Doskonale nadaje się do frezowania CNC, poprzez które można dowolnie przyciąć ją lub ozdobić dowolnymi podcięciami, wgłębieniami czy wycięciami. Obróbka sklejki poprzez skrawanie zapewnia wysoką precyzję, a zatem także pożądaną estetykę gotowego produktu, na przykład balustrady albo frontu meblowego.

na czym polega frezowanie cnc sklejki

Frezowanie CNC sklejki krok po kroku

Frezowanie CNC (Computerized Numerical Control) sklejki to profesjonalna obróbka z użyciem specjalnego narzędzia, tzw. frezu. Potrzebny jest także wcześniej przygotowany projekt oraz operator maszyny CNC. Uruchomione głowice frezujące obracają się wokół własnej osi, jednak równolegle frez sunie także w jednej płaszczyźnie. Ze względu na dużą prędkość wykonuje do kilkudziesięciu obrotów na minutę, stopniowo zbierając części materiału. Dzięki temu charakteryzuje się wysokim poziomem dokładności i nie niszczy delikatnego materiału. Do sklejki najczęściej wykorzystywane są uniwersalne frezy z węglików o średnicy 4-16 mm. Sam proces frezowania przebiega szybko i wydajnie z prędkością ok. 20mm/s. Umożliwia uzyskanie skomplikowanych kształtów.

 

Frezowanie CNC sklejki – zastosowanie

Sklejka stanowi stosunkowo tani materiał kompozytowy, który składa się z kilku cienkich, krzyżujących się warstw drewna. Do jej produkcji najczęściej wykorzystuje się drewno brzozy, olchy lub sosny. Materiały łączone są klejem bakelitowym albo syntetycznym. Frezowany materiał drewnopochodny ma gładką powierzchnię o nieregularnym usłojeniu, dlatego doskonale nadaje się do produkcji mebli domowych i biurowych, na przykład  biurek, półek, frontów szafek czy regałów. Sklejka frezowana CNC może być jednak używana także do produkcji ścianek działowych, sufitów, balustrad albo osłon kaloryferów. Ze względu na możliwość precyzyjnej obróbki nadaje się również do produkcji zabawek, dekoracji oraz ozdobnych opakowań. Można wyciąć w nich atrakcyjne, ażurowe zdobienia i okolicznościowe grawery.

 

Jakie zalety ma frezowanie CNC sklejki?

Frezowanie CNC sklejki ma wiele atutów. Przede wszystkim gwarantuje szerokie zastosowanie, ponieważ pozostawia duże pole robocze do dyspozycji. Można pracować na sklejkach o różnych odmianach, powierzchni oraz grubości. Cieńsze sklejki znajdują zastosowanie w pracach modelarskich, z kolei grubsze mogą być wykorzystywane w budownictwie. Frezowanie CNC sklejki pozwala uzyskiwać skomplikowane kształty, co ma szczególne znaczenie w przypadku oryginalnych projektów na wymiar. Frezowanie CNC ma również przewagę nad cięciem laserowym, ponieważ w przeciwieństwie do niego nie pozostawia ciemnych przebarwień na materiale. Zlecając frezowanie CNC sklejki, na ogół można skorzystać z kompleksowej usługi łącznie z wykonaniem projektu. Można także przekazać własny projekt w formacie wektorowym.