Dobrze wybrany program do księgowości pozwoli na zaoszczędzenie znacznej ilości czasu i skupienie się na tym co najważniejsze dla przedsiębiorcy, czyli rozwijaniu biznesu oraz pozyskiwaniu klientów. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub małe firmy w wielu przypadkach chcą ograniczyć koszty i w związku z tym decydują się na samodzielne prowadzenie spraw księgowych.
Dobrze wybrany program do księgowości pozwoli na zaoszczędzenie znacznej ilości czasu i skupienie się na tym co najważniejsze dla przedsiębiorcy, czyli rozwijaniu biznesu oraz pozyskiwaniu klientów. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub małe firmy w wielu przypadkach chcą ograniczyć koszty i w związku z tym decydują się na samodzielne prowadzenie spraw księgowych. Czym powinny wyróżniać się dobre programy księgowe dla małych firm i na co zwrócić uwagę podczas ich wybierania?
Funkcjonalności systemu
Jeśli obecnie nasza firma obsługuje tylko jednego klienta, ale planujemy jej rozwój w przyszłości, warto od samego początku zdecydować się na sprawdzony program. Większość jednoosobowych działalności oraz małych firm prowadzi Księgę Przychodów i Rozchodów (KPiR) i wystawia niewielką liczbę faktur miesięcznie. Wraz z rozwojem działalności liczba dokumentów będzie jednak rosnąć, podobnie jak podatki i koszty. Być może zdecydujemy również o zatrudnieniu dodatkowych osób. Z tego względu, należy upewnić się jakie dokładnie funkcjonalności oferuje wybrany przez nas system.
Programy księgowe dla małych firm powinny m.in. automatycznie obliczać zaliczki na podatek dochodowy oraz VAT, rozliczać kilometrówki, delegancje krajowe i zagraniczne, generować plik JPK (jeśli nas dotyczy), wystawiać i wysyłać deklarację PIT oraz oczywiście zapewniać możliwość wystawiania faktur i prowadzenia ewidencji. Należy pamiętać, iż zmiana systemu w ciągu trwającego roku podatkowego jest bardzo kłopotliwa i niesie ze sobą ryzyko utraty wcześniejszych danych.
Koszty obsługi systemu
Programy księgowe dla małych firm mają co do zasady być bardziej budżetową opcją w stosunku do zatrudniania biura księgowego. Aby jednak tak było, należy zapoznać się z wszystkimi kosztami, również związanymi z rozszerzeniem funkcjonalności systemu w późniejszym okresie. Warto dowiedzieć się, czy w cenie jest wliczona pomoc i to nie tylko w charakterze technicznym, ale przede wszystkim księgowym. Dzięki temu, jeśli nie będziemy mieć pewności co do rozliczenia, uzyskamy fachową pomoc, np. poprzez infolinię lub e-maila.
Intuicyjna obsługa
Osoby, które po raz pierwszy mają styczność z tego typu programami, na początku mogą mieć problem z odkryciem wszystkich funkcji. Z tego względu, niezwykle istotna jest intuicyjność systemu oraz łatwość obsługi. Czytelny interfejs z pewnością ułatwi nawigację, zapewniając nam przyjemne korzystanie.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy APEKS GROUP Sp. z o.o. z Poznania.