Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

physio 1778034 1280
Medycyna sportowa to dziedzina wiedzy lekarskiej poświęcona wszystkim procesom, które dokonują się w organizmie człowieka pod wpływem aktywności fizycznej lub braku aktywności.

 

 

 

 

 

Charakterystyka medycyny sportowej

Medycyna sportowa ma charakter interdyscyplinarny, wykorzystuje bowiem wiedzę z zakresu wielu dziedzin, np. ortopedii, chirurgii ogólnej, kardiologii, pediatrii, traumatologii narządu ruchu, ale również teorii żywienia, fizjologii wysiłku, metodyki treningu sportowego, biologii czy antropologii, psychologii i higieny. Jej interdyscyplinarny charakter wynika z rozległości problemów, które jej podlegają, gdyż obejmuje ona zarówno weryfikowanie, czy dana jednostka posiada kwalifikację do uprawiania sportu, badania kontrolne osób, które uprawiają sport czy dobieranie odpowiednich metod żywienia i treningów. Poza tym zajmuje się leczeniem uszkodzeń ciała, które powstały w wyniku aktywności fizycznej, rehabilitacją, odnową biologiczną oraz zapobieganiem dalszym kontuzjom i urazom.

 

Medycyna sportowa nie tylko dla sportowców

Nie tylko wyczynowi sportowcy powinni regularnie korzystać z usług lekarza medycyny sportowej, ale również osoby, które są po prostu aktywne fizycznie. Nieodpowiedni do możliwości organizmu trening może doprowadzić nie tylko do poważnych kontuzji, ale również zagrażających życiu chorób. Osoby aktywne fizycznie powinny też odpowiednio zbilansować swoją dietę, nie tylko w stosunku do rodzaju aktywności, ale również indywidualnych predyspozycji organizmu. Warto poddać się badaniom kontrolnym obejmującym zarówno badania ogólne, takie jak: morfologia krwi, mocz, glukoza, OB, jak i badania dodatkowe. Dla osób aktywnych sportowo szczególnie niebezpieczne są choroby niedokrwienne serca. Każda aktywna sportowo osoba po 35 roku życia na wizytę kontrolną powinna stawić się z ostatnim wynikiem USG serca.

 

Kiedy należy się udać do lekarza sportowego?

W związku z tym, iż medycyna sportowa nie jest jeszcze w Polsce zbytnio popularna, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że powinny regularnie udawać się na wizyty kontrolne. Każdy, kto spędza dużo czasu na sali gimnastycznej, siłowni, basenie, innym obiekcie sportowym, biega amatorsko bądź zawodowo, przebył kiedykolwiek kontuzję, zaczyna swoją przygodę ze sportem albo po prostu nie jest pewny, czy wykonuje ćwiczenia odpowiednio, powinien udać się do medyka sportowego. W zasadzie każda aktywna fizycznie osoba powinna pod tym kątem skontrolować sprawność fizyczną swojego ciała oraz swoją ogólną kondycję zdrowotną.

WhitePress Prawa