Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W przypadku metalowych powierzchni zwykła farba malarska to za mało — znacznie lepszy rezultat zapewni malowanie proszkowe. Specjalistyczna farba wykorzystuje właściwości elektrostatyczne i elektrokinetyczne metalu, pozwalając uzyskać gładką i trwałą powłokę; nic więc dziwnego, że z farb proszkowych korzysta się już od kilkudziesięciu lat! Na czym w praktyce polega technika malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe

Jak wygląda malowanie proszkowe?

Technika malowania proszkowego nie jest wcale skomplikowana! Polega po prostu na rozpyleniu farby przy użyciu pistoletu natryskowego na malowanej powierzchni. Nałożona na metal (drewno lub szkło — technika proszkowa sprawdza się na różnych rodzajach materiału!) powłoka nadaje kolor, połysk oraz, co chyba najważniejsze, zapewnia powierzchni doskonałą ochronę. 

 

Zanim jednak na stalowych elementach położy się farbę, konieczne jest jej dokładne wyczyszczenie i odtłuszczenie — nie trzeba natomiast stosować podkładu! Dlaczego? Sekretem farb proszkowych jest fakt, że poszczególne cząsteczki proszku są… naelektryzowane. Dzięki tej właściwości oraz działaniu sił elektrostatycznych (lub elektrokinetycznych, w zależności od wybranej techniki natrysku farby), malowanie proszkowe - Hako Technology utrzymuje się na powierzchni metalu znacznie dłużej zwykła farba malarska. By jednak tak się stało, malowana powierzchnia musi być idealnie czysta — dlatego właśnie jej przygotowanie jest tak istotne! Po pokryciu metalowego arkusza warstwą farby należy jeszcze stopić proszek — tym sposobem zmieni swoją postać w lakier. Pomalowany przedmiot umieszcza się w piecu o temperaturze ok. 200 stopni Celsjusza; po wyjęciu efekt będzie równie dobry, jak gdyby obróbką zajęła się profesjonalna lakiernia - Hako Technology.

 

Przy procesie malowania proszkowego wykorzystuje się nie tylko różne techniki natrysku, ale także kilka rodzajów farb:

 

  • epoksydowe — gwarantujące najwyższą odporność chemiczną, mechaniczną i na korozję; przeznaczone głównie do zastosowań wewnętrznych, ukrytych przed promieniowaniem UV;
  • poliestrowe — wytrzymałe i przyjemne dla oka; zapewniają świetną ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz promieniowaniem UV; sprawdzają się zarówno do zastosowań zewnętrznych, jak i wewnętrznych;
  • poliestrowo-epoksydowe (hybrydowe) — rzadko wykorzystywane do pokrywania elementów zewnętrznych (narażone na tzw. kredowanie, czyli mikropęknięcia), za to świetnie pełnią swoją funkcję w przypadku części wewnętrznych — narażonych na oddziaływania chemiczne czy wpływ wysokiej temperatury.

 

Zalety malowania proszkowego

To nie przypadek, że technika malowania proszkowego jest od kilkudziesięciu lat niezastąpiona w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Oprócz wspomnianych już właściwości ochronnych oraz doskonałej trwałości farba proszkowa oferuje:

 

  • wysoką wydajność — zużycie proszku do pomalowania danej powierzchni jest znacznie niższe, niż gdyby posłużyć się farbą emulsyjną; a do tego, same pistolety natryskowe są skonstruowane tak, aby nie zużywały proszku w nadmiarze!
  • bezpieczeństwo — farba proszkowa nie zawiera szkodliwych dla ludzi i środowiska rozpuszczalników;
  • kilka form wykończenia — matowe lub na wysoki połysk? Satynowe czy strukturalne? Wśród farb proszkowych można znaleźć praktycznie każdy rodzaj wykończenia;
  • gładką i jednolitą powierzchnię — pokryta proszkiem i rozgrzana w piecu powierzchnia nie powinna posiadać zacieków ani deformacji.