Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

macos czy windows oto jest pytanie
Wielu użytkowników zastanawia się nad tym, który system operacyjny jest lepszy: macOS czy Windows? Różnią się one m.in. wyglądem interfejsu, dostępnymi aplikacjami oraz poziomem zaawansowania zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem. Zapoznaj się z charakterystyką obu systemów, aby zdecydować, który z nich najlepiej sprawdzi się do realizacji Twoich zadań.

 

 

 

 

Powszechny i uniwersalny Windows

System operacyjny Windows zdobył popularność wśród użytkowników, ponieważ jest preinstalowany na większości komputerów, dostępnych na rynku. Oprogramowanie firmy Microsoft zostało zaprojektowane w taki sposób, aby sprawnie działało na wielu modelach urządzeń. Na jego potrzeby opracowano pokaźną liczbę programów narzędziowych i aplikacji, przydatnych zarówno w pracy, jak i w celach rozrywkowych. Zaletą systemu jest także duża ilość oprogramowania współpracującego

Niestety, podczas korzystania z Windowsa trzeba liczyć się z pewnymi uciążliwymi problemami. Jest on dość podatny na awarie i „zawieszanie się”, które spowalnia pracę komputera. Z tego względu Windowsa należy regularnie oczyszczać ze zbędnych plików i programów oraz zapewnić mu ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. 

 

Intuicyjny i bezpieczny macOS

MacOS to system operacyjny, który przeznaczony jest wyłącznie na urządzenia firmy Apple. Jedną z jego największych zalet jest prosty, spójny i intuicyjny interfejs. Na systemie znajduje się pakiet aplikacji biurowych, graficznych, wideo i audio. Został on też maksymalnie zoptymalizowany, co sprawia, że jest wydajny oraz sprawdza się w pracy nad projektowaniem i multimediami

Dzięki temu oprogramowaniu komputery iMac oraz MacBooki są uważane za bezpieczniejsze niż sprzęt z Windowsem. Firma Apple opracowała zaawansowane środki bezpieczeństwa, do których należą m.in.: 

  • Gatekeeper – funkcja, która weryfikuje pobrane aplikacje przed uruchomieniem;
  • Xprotect – narzędzie do skanowania złośliwego oprogramowania;
  • FileVault – program do szyfrowania i ochrony danych. 

Ekosystem komputerów Apple bardzo dobrze radzi sobie również ze współpracą z innymi urządzeniami tej marki, na przykład tabletami czy telefonami. Za sprawą funkcji Continuity macOS jest świetnie zintegrowany z mobilnym iOS. Z kolei wadą systemu jest słabe przystosowanie do gier komputerowych i niewielkie możliwości modyfikacji. 

 

Podsumowanie

Podstawową zasadą jest dopasowanie sprzętu i oprogramowania do potrzeb użytkownika lub prowadzonej przez niego działalności. Według specjalisty ze sklepu z urządzeniami Apple UltraUpgrade: MacOS to dobry wybór dla osób specjalizujących się w dziedzinach kreatywnych, m.in. projektowaniu, reklamie, filmie. Komputery z systemem Windows również się do tego nadają, jednak są częściej spotykane w firmach, w których korzysta się z typowych narzędzi biurowych, systemów sprzedażowych czy aplikacji do zarządzania relacjami z klientem. Oprogramowanie Microsoftu to także lepsza opcja dla graczy.

 

Funkcje elewacji na fasadzie domu jednorodzinnego

Czym jest tytuł wykonawczy i egzekucyjny?