Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Lokaty
Lokaty odnawialne to lokaty, które po zakończeniu umowy ulegają automatycznemu przedłu-żeniu. Czy warto po nie sięgnąć? Na co zwrócić uwagę, wybierające lokatę odnawialną? Pod-powiadamy.

 

 

 

 

 

 

 

 

8 marca 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o trzeciej w tym roku i szóstej w ostatnich sześciu miesiącach podwyżce stóp procentowych. Efektem takich decyzji jest nie tylko wzrost oprocentowania kredytów z oprocentowaniem zmiennym, ale także wzrost oprocentowania lokat. Jeśli nosisz się z zamiarem zdeponowania pieniędzy na lokacie terminowej, to najlepszy moment, aby wreszcie to zrobić. Czym są lokaty terminowe?


Lokaty terminowe, czyli...?

Lokaty terminowe to zawierany na określony w umowie okres depozyt bankowy. Jeśli oddasz swoje oszczędności do dyspozycji banku, ten przeznaczy je na udzielanie kredytów. W zamian wypłaci zysk w postaci odsetek. W zależności od długości trwania okresu lokacyjnego lokaty terminowe mogą przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Co ważne — w przypadku lokat o tradycyjnych konstrukcjach przez cały okres lokacyjny zdeponowane w banku pieniądze będą zamrożone, a co za tym idzie — niedostępne dla Ciebie. Jeśli zdecydujesz się na wcześniejsze zakończenie umowy (możesz zrobić to w dowolnym momencie), stracisz wszystkie wypracowane zyski. Choć na pierwszy rzut oka taka konstrukcja może budzić obawy, warto spojrzeć na nią także z innej perspektywy. Jeśli wydajesz pieniądze lekką ręką i masz skłonność do impulsywnych wydatków, wizja utraty zysków może być skuteczną motywacją, aby zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać. Zwłaszcza jeśli gromadzisz oszczędności na konkretny cel — wkład własny do wymarzonego mieszkania czy upragnione auto. Jeśli zależy Ci na czerpaniu długoterminowych zysków z inwestycji, sięgnij po odnawialną lokatę terminową. Czym jest w praktyce i jak znaleźć najlepszą?Czym jest lokata odnawialna?

Lokata odnawialna to tradycyjna lokata terminowa, która po zakończeniu umowy ulega automatycznemu przedłużeniu, często na identyczny z pierwotnym okresem lokacyjnym termin. W zależności od szczegółowych parametrów oferty bank może przekazać zyski wygenerowane w pierwotnym okresie obowiązywania umowy na wskazany przez Ciebie rachunek bankowy. Może także doliczyć je do kwoty kapitału, zwiększając podstawę naliczania kolejnych profitów w okresie odnowienia.Jak znaleźć najlepszą lokatę odnawialną?

Aby znaleźć lokatę, która precyzyjnie odpowie na Twoje potrzeby, przed zawarciem umowy z bankiem dokładnie porównaj oferty poszczególnych banków, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • długość okresu lokacyjnego. Biorąc pod uwagę konieczność zamrożenia oszczędności przed cały okres trwania umowy, pierwszym krokiem do wyboru lokaty idealnej powinien być wybór optymalnego okresu lokacyjnego;
  • oprocentowanie lokaty. Oprocentowanie lokaty bankowej jest najważniejszym elementem, który wpływa na wysokość zysków. Jeśli wybierzesz lokatę odnawialną, zwróć jednak uwagę nie tylko na wartość obowiązującą podczas trwania pierwotnej umowy, ale także na tę po automatycznym przedłużeniu lokaty. Często zdarza się, że druga wartość jest zdecydowanie niższa, ku rozczarowaniu i frustracji deponenta;
  • możliwość założenia lokaty w preferowany przez siebie sposób. Lokatę odnawialną możesz dziś założyć tak, jak chcesz — nie tylko w oddziale, ale także w systemie bankowości internetowej, w aplikacji mobilnej czy przez telefon;
  • maksymalna i minimalna kwota depozytu. Każdy bank jasno wskazuje swoim klientom, jaką kwotę mogą umieścić na lokacie. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli chcesz zdeponować niewielką lub pokaźną sumę.


Lokata odnawialna pozwala uczynić oszczędzanie nie tylko bezpiecznym i efektywnym, ale także bez wysiłkowym. Wybierając tę jedyną, upewnij się jednak, że zaproponowane przez bank warunki przedłużenia będą równie atrakcyjne co warunki obowiązujące przy pierwotnym okresie lokacyjnym. Tylko w takich okolicznościach sięgnięcie po lokatę odnawialną ma sens.

Źródło:

https://www.bankier.pl/smart/lokata-odnawialna-czym-jest-roznice-z-nieodnawialna

PrestaShop a integracja z Allegro - czy jest to możliwe

Co trzeba wiedzieć o drabinach aluminiowych?

WhitePress Prawa