Porady
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Pomimo dostępności darmowej usługi “Twoja firma w Google” dla każdego biznesu, większość małych punktów usługowych, takich jak sklepiki, fryzjerzy, gabinety kosmetyczne, punkty naprawy RTV, mechanicy samochodowi, piekarnie itp., nie korzysta z tego narzędzia. Zapytaliśmy właścicieli małych biznesów, dlaczego tak się dzieje.

Statystyki globalne i sytuacja w Polsce

Globalne statystyki pokazują, że:

 • 97% klientów dowiaduje się o lokalnych firmach z Internetu,
 • Profile firm z uzupełnionymi danymi uzyskują 7 razy więcej kliknięć niż te nieuzupełnione,
 • 42% wyszukań lokalnych prowadzi do kliknięcia w Google Local Pack,
 • 64% klientów szuka informacji kontaktowych do firmy poprzez profil firmowy w Google.

W Polsce właściciele małych biznesów często nie wiedzą, że mają wpływ na lokalne pozycjonowanie w Google i że jest to darmowe. Wiele z nich obawia się wysokich kosztów reklamy, których zasad nie znają, więc unikają angażowania się w działania online.

Najczęstsze odpowiedzi przedsiębiorców

Wśród najczęstszych odpowiedzi słyszymy:

 • "Nie znam się na tym."
 • "To za trudne."
 • "Moi klienci i tak wiedzą, gdzie jestem i mnie znajdą."
 • "Nie wierzę, że coś za darmo jest skuteczne."

Proste rozwiązania i korzyści

Założenie profilu oraz uzupełnienie go nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy podać ważne informacje, takie jak godziny otwarcia, menu restauracji, czy numer telefonu, aby uzyskać podstawową widoczność w Google Maps oraz wyszukiwarce Google. Możliwość dodawania zdjęć, opinii i ofert również jest darmowa.

Dlaczego lokalne pozycjonowanie jest niedoceniane?

“Lokalne pozycjonowanie w Google w oparciu o lokalizację jest nadal bardzo niedoceniane,” mówi Valentyn Ziuzin, Prezes Zarządu Freelancehunt. Problemem jest mała wiedza na temat dostępności, skuteczności i prostoty tych usług oraz stereotypy związane z kosztami i trudnością pozycjonowania lokalnego biznesu.

Niektórzy przedsiębiorcy eksperymentowali z reklamami Google, jak Google Adwords, i ponieśli porażkę. Takie historie krążą i tworzą atmosferę niedostępności.

Prosty proces zakładania profilu

Każdy biznes, niezależnie od wielkości, może założyć darmowy profil Google. Po potwierdzeniu własności firmy możemy dodać informacje, zdjęcia, menu, oferty promocyjne, odpowiadać na opinie, a nawet tworzyć krótkie opisy produktów i usług. To przekłada się na widoczność naszej firmy w usługach Google lokalnie, bez kosztów, o ile wykonamy tę początkową pracę.

Współpraca z freelancerami

Dla przedsiębiorców, którzy wolą skorzystać z fachowca, istnieje wielu specjalistów freelancerów, którzy za niewielką opłatą stworzą profil firmy, uzupełnią dane i ustawią dodatkowe reklamy. Przedsiębiorcy nie ponoszą żadnych kosztów na platformie, płacą jedynie stawkę freelancera.

Stworzenie profilu biznesu można zlecić freelancerowi już od 85 złotych. W tej cenie otrzymamy profil uzupełniony o podstawowe informacje, które umożliwią klientom znalezienie naszej firmy i sprawdzenie godzin otwarcia. Następnym krokiem jest zadbanie o opinie, jakie pojawiają się w naszym profilu.

Reklama PPC

Po zadbaniu o podstawy można rozważyć włączenie reklam płatnych PPC. Reklamy lokalne są tańsze od reklam ogólnokrajowych i mogą kosztować nawet 1 grosz za kliknięcie. Konwersja, czyli zamiana kliknięcia na sprzedaż, waha się od 5 do 40%, zależnie od przekazu. W przypadku reklam PPC warto zwrócić się do specjalisty o pomoc. Raz dobrze ustawiona reklama może działać automatycznie przez długi czas.

Koszty usług freelancerów

Koszty zleceń dla freelancerów są konkurencyjne:

 • Założenie profilu firmy w Google Moja Firma: 85-250 PLN,
 • Ustawienie lokalnej kampanii reklamowej: 300-750 PLN.

Popularność portali dla freelancerów wynika z efektywności kosztów i czasu realizacji zleceń. Freelancerzy działają w warunkach konkurencyjności online i mają doświadczenie, aby ich działania były skuteczne.

Podsumowanie

Lokalne biznesy powinny wykorzystać darmowe narzędzia Google do zwiększenia swojej widoczności. Zakładanie profilu firmy jest proste i bezkosztowe, a współpraca z freelancerami może dodatkowo zwiększyć efektywność działań marketingowych. Dzięki temu lokalne firmy mogą przyciągnąć nowych klientów i rozwijać swoją działalność.

 

Przy współpracy z anmabags.pl, producentem toreb papierowych z możliwością dodania własnego logo, napisu czy grafiki, które stanowią skuteczne narzędzie marketingowe, podkreślając zaangażowanie firmy w ochronę środowiska i zwiększając widoczność marki.

 

Reklama internetowa – najlepszy sposób na promocję firmy!

WhitePress Prawa