Jak wybrać najlepszy leasing na samochód, komputer czy sprzęt specjalistyczny? Przede wszystkim dopasuj rodzaj leasingu do możliwości swojej firmy. Poznaj zatem, jakie są na rynku rodzaje leasingu i czym różnią się one od siebie, a będzie Ci łatwiej podjąć decyzję.
Postaramy się przybliżyć, jakie mamy rodzaje leasingu, dzięki czemu lepiej dopasujecie ofertę finansowania do swojej działalności gospodarczej.
Leasing usługowy z opcją wykupu
Jeśli planujesz zakup samochodu w leasingu to jest to najbardziej opłacalna forma finansowania. Leasing operacyjny jest po prostu prosty w księgowaniu i przede wszystkim przynosi realne korzyści w postaci odliczenia od podatku. Umowa na leasing operacyjny zawierana jest zwykle na okres nie krótszy niż 24 miesiące (do 60 miesięcy). W tym czasie właścicielem samochodu jest firma leasingowa ( np. bank). Natomiast po zakończeniu umowy korzystający z samochodu leasingobiorca może wykupić auto. Jest to najpopularniejsza forma leasingu aut w Polsce.
Leasing finansowy z opcją wykupu
Jest najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy zamierzają sfinansować sprzęt objęty niższą stawką VAT. Szczególnie jeśli jest to leasing na zakup sprzętu medycznego czy wyposażenia gabinetów specjalistycznych. Warto pamiętać, że leasing finansowy jest zbliżony formą do kredytu, gdzie przedmiotem nie są pieniądze ale środek trwały. Podatek VAT musi zostać przez leasingobiorcę opłacony z góry. Jeżeli natomiast zastanawiasz się, jak sfinansować sprzęt medyczny- pożyczka leasingowa czy kredyt przeczytaj: Jak sfinansować sprzęt medyczny.
Leasing zwrotny
Nie przewidzisz wszystkiego. Zdarza się, że firma kupi sprzęt ze środków firmowych ale niestety po jakimś czasie nie jest w stanie spłacać rat leasingowych. Wówczas rozwiązaniem może być leasing zwrotny. Polega on na tym, że firma leasingowa odkupuje od przedsiębiorcy przedmiot, a następnie oddaje mu go w leasing. Właścicielem przedmiotu wtedy staje się firma leasingowa, a przedsiębiorca płaci raty leasingowe i dodatkowo dostaje szybki zastrzyk gotówki. Jest to jeden ze sposobów na szybkie podniesienie płynności finansowej firmy.
Jak obliczyć koszt leasingu zwrotnego
Możesz łatwo obliczyć koszt leasingu zwrotnego dzięki kalkulatorom leasingowym lub zlecić to asystentce finansowej przedsiębiorców PaniAla. Zaawansowane kalkulatory pozwalają porównać leasing zwrotny np. do pożyczki leasingowej czy kredytu.
Targi w czasach COVID. Branża wnętrzarska robi krok naprzód.