Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

lancuchy stalowe
Wśród wyrobów stalowych wykorzystywanych powszechnie znajduje się łańcuch stalowy. Już przeszło dwa tysiące lat przed narodzinami Chrystusa łańcuchy były wykorzystywane przez Chińczyków. Oczywiście była to ich uproszczona wersja, ale pozwalały one na łączenie przedmiotów ze sobą i chętnie wykorzystywane były w czasie transportu. Czym charakteryzują się łańcuchy stalowe? Jakie mają zastosowanie? Jakie są ich rodzaje?

 

 

 

Rodzaje łańcuchów stalowych

Trudno powiedzieć, że łańcuch stalowy to jeden produkt. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje łańcuchów, których budowana jest inna. Najczęściej wykorzystywane są łańcuchy pierścieniowe, które określa się również mianem ogniwowych. Poszczególne elementy są nałożone na siebie, a następnie odpowiednio zabezpieczone przed przypadkowym odczepieniem. W zdecydowanej większości przypadków ogniwa takiego łańcucha stalowego mają kształt okrągły. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tych kwadratowych. 

Wyróżnia się również łańcuchy stalowe:

  • płytkowe;
  • drabinkowe.

Te pierwsze wykorzystywane są w maszynach, przykładem tych drugich jest łańcuch stosowany w rowerze.

 

Atrybuty łańcucha stalowego

Dostępne w sprzedaży łańcuchy stalowe różnią się, jeśli chodzi o wymiar. Generalnie zasada jest bardzo prosta: im grubsze są elementy, z których wykonano łańcuch, tym bardziej będzie on wytrzymały, a jego udźwig będzie większy. Jeśli pod uwagę weźmie się długość ogniw, to wyróżnia się łańcuch stalowy:

  • krótkoogniwowy;
  • długoogniwowy.

Ten pierwszy jest dużo bardziej elastyczny, co sprawia, że w niektórych sytuacjach sprawdza się zdecydowanie lepiej. 

Łańcuch stalowy może być wykonany ze stali różnego rodzaju. Najlepszym wyborem jest stal stopowa, która powstaje na skutek zmieszania ze sobą różnych metali. Może to być chrom i nikiel. Taki łańcuch stalowy jest wyjątkowo wytrzymały, a jego uszkodzenie jest praktycznie niemożliwe. Łańcuchy stalowe wykonane ze stali stopowej to najczęściej łańcuchy zrywkowe oraz zawiesiowe, a więc te, w których wytrzymałość ma największe znaczenie. 

 

Odpowiednie zabezpieczenie ogniw

Nawet najlepsza stal na nic się zda, jeśli ogniwa łańcucha nie będą solidnie zabezpieczone przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Trzeba pamiętać, że zarówno promienie słoneczne, jak i deszcz oraz śnieg mogą prowadzić do uszkodzenia łańcucha. Aby tego uniknąć, stosuje się powłokę cynkową, która sprawia, że ogniwa nie są narażone na korozję. Do malowania łańcuchów stalowych często wykorzystuje się metodę proszkową, która sprawdza się doskonale. 

 

Zastosowanie łańcuchów stalowych

Łańcuch stalowy ma szereg zastosowań. Trudno wyobrazić sobie bez niego jakąkolwiek budowę, magazyn czy fabrykę. Wchodzi w skład zawiesi, które wykorzystywane są do przenoszenia różnego rodzaju ładunków. 

Łańcuch stalowy jest niezbędny także podczas zrywki drewna. Łańcuchem owija się ścięte drzewo, a następnie wlecze do miejsca, w których można rozpocząć dalszy, bardziej profesjonalny już transport. 

Każdy, kto chociaż raz wybrał się na eksponowane tatrzańskie szlaki również miał okazję zobaczyć łańcuch stalowy. Jest to element sztucznych ułatwień, bez których zdobycie wielu miejsc byłoby po prostu niemożliwe.

Łańcuch stalowy jest wykorzystywany powszechnie. Znacznie ułatwia transport, przenoszenie ciężkich rzeczy z miejsca na miejsce, zabezpiecza trudne szlaki w górach. To jednak tylko wycinek tego, do czego wykorzystywane są łańcuchy stalowe.