Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Budowa domu jednorodzinnego
Budowa domu jednorodzinnego to w dzisiejszych czasach ogromne wyzwanie, które może przerosnąć nieprzygotowanych do inwestycji marzycieli nie tylko pod względem organizacyjnym i formalnym, ale także pod względem kosztowym. Dynamiczne zmiany cen materiałów i robocizny sprawiają, że określenie precyzyjnego kosztorysu budowy domu o powierzchni 60 metrów kwadratowych może być problematyczne. My jednak postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i określić, które elementy budowy w największym stopniu wpływają na koszty.

 

 

 

Na początek projekt

Wybór odpowiedniego projektu stanowi bardzo odpowiedzialny etap, zbliżający nas znacznie do wymarzonego domu. W końcu to na podstawie niego ekipa budowlana stworzy przestrzeń, w której my i nasza rodzina będzie spędzała całe lata. Dlatego już na tym etapie należy w bardzo szczegółowy sposób zweryfikować swoje oczekiwania i potrzeby tak, by nie dokonywać na szybko poprawek już na etapie budowy. Właściwy projekt domu powinien być dobrany na podstawie naszych potrzeb, realnych możliwości zagospodarowania dostępnej działki, naszych możliwości finansowania całej inwestycji i z uwzględnieniem konkretnego systemu budowy. Profesjonalne biuro projektowe już na podstawie samego projektu będzie w stanie zidentyfikować nie tylko koszty związane z budową i wykończeniem, ale też podać nam informacje na temat potencjalnych kosztów eksploatacji naszej nowej przestrzeni. To równie istotne zagadnienie, którego nie należy lekceważyć. Koszty budowy domu, choć są ogromne, nie będą jednak trwały wieczność. Eksploatacja domu i wydatki związane z tym jednak zostaną z nami do samego końca.

 

Wpływ bryły domu na koszt budowy

Koszty budowy domu różnią się przede wszystkim w zależności od metrażu wymarzonego budynku. Jednak uniwersalnie koszty te dzieli się na liczbę metrów tak, by pokazać w syntetyczny sposób koszt budowy w ujęciu ceny za metr kwadratowy. I tak oto warto wyróżnić pierwszą, jakże istotną determinantę, warunkującą całkowity koszt budowy domu. Mowa tutaj o obrysie budynku. Inaczej wygląda koszt budowy domu w obrysie prostym, inaczej z kolei w przypadku bardziej skomplikowanego obrysu i wielospadowego dachu. W drugim wariancie koszt budowy to nawet kilkadziesiąt procent więcej.

 

Koszt netto budowy domu 60m2 pod klucz 

Budowa domu pod klucz to zdecydowanie najdroższy wariant, na jaki możemy się zdecydować, planując w końcu budowę własnego małego domku jednorodzinnego. Znacznie taniej wygląda sytuacja z domem w stanie surowym otwartym i stanie surowym zamkniętym. Stan surowy otwarty, czyli fundamenty, ściany, stropy i dach to przy obecnych cenach koszt około 1486 złotych za metr kwadratowych. Jeśli dodatkowo zależy nam na oknach, drzwiach i bramie garażowej, które zapewnią nam stan surowy zamknięty, cena wzrasta do 1771 złotych za metr kwadratowy. W przypadku stanu deweloperskiego, w którym zrobione są instalacje wewnętrzne, tynki, gładzie, ociepleniem, elewacja, posadzki i kotłownia, cena wzrasta drastycznie do poziomu około 3071 złotych za metr kwadratowy. By dom był uznany za dom pod klucz, niezbędne są jeszcze dodatkowe prace wykończeniowe, których cena, w zależności od naszych potrzeb wyniesie od 50 do nawet 200 tysięcy złotych. 

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z zukovia.pl

Czym jest kalendarz ekonomiczny i jak wpływa na nasz handel?

WhitePress Prawa