Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Konsultant
Zarówno małe, jak i duże firmy dostrzegają potencjał w postępie technologicznym i chętnie inwestują w nowoczesne systemy IT. Ulepszaniem systemów IT oraz branżowym doradztwem zajmują się konsultanci IT. Kiedy warto skorzystać z ich pomocy?

 

 

 

 

 

 

 

 

Konsultant IT – na czym polega jego praca?

Jak zauważa ProData Consult, jednym z wyzwań, przed którymi współcześnie stoją firmy, jest pozyskanie specjalistów IT. Popyt na talenty z branży IT jest bardzo duży, a to z kolei powoduje, że koszty zatrudnienia doświadczonych pracowników są duże. Jeżeli firmie się to uda, wcale nie świadczy to jeszcze o sukcesie. Wdrożone rozwiązania warto regularnie ulepszać. W tym pomagają konsultanci IT. Na czym polega ich praca?

Konsultanci IT oferują niezależne doradztwo (usługi konsultingowe), którego celem jest ulepszenie już wykorzystywanych przez firmę systemów IT. Zatrudnienie tego rodzaju specjalisty może opłacić się także firmom dopiero tworzącym infrastrukturę IT. Dzięki temu wdrożone rozwiązania będą skalowane i będą odpowiadać na potrzeby firmy nawet wówczas, gdy będzie się ona rozwijać bardzo intensywnie.

Zakres pracy niezależnych konsultantów IT obejmuje projektowanie i kontrolę systemów wykorzystywanych przez firmę. Wreszcie konsultanci IT dzielą się swoją wiedzą. Dzięki rozwiniętym zdolnościom interpersonalnym skutecznie szkolą pracowników zatrudniającej ich firmy. To powoduje, że organizacja może dotrzymać kroku konkurencji lub nawet stać się liderem w branży – doświadczeni pracownicy są największą wartością każdej firmy.

IT

Jak konsultant IT może pomóc firmie?

Każda firma rozwija się we własnym tempie. Z czasem wykorzystywane systemy IT mogą przestać odpowiadać na potrzeby pracowników. Właśnie w tym momencie warto przemyśleć zatrudnienie konsultanta IT. Jak pomagają konsultanci IT? Kompleksowo – ich przewaga polega na znajomości branży, śledzeniu nowinek oraz bogatym doświadczeniu. Warto wiedzieć, że:

1. Niezależni konsultanci IT to świeże spojrzenie na używane rozwiązania

Konsultanci IT to specjaliści, których wyróżnia to, że są na bieżąco z rynkowymi nowościami. Z tego względu mogą wskazać lepsze rozwiązania niż już stosowane. W odróżnieniu od pracowników danej firmy nie przywykli do korzystania tylko z jednego rodzaju oprogramowania i są w stanie obiektywnie ocenić wykorzystywane rozwiązania.

2. Konsultanci IT znajdują rozwiązania konkretnych problemów

Na rynku działają konsultanci IT wyspecjalizowani w różnych technologiach. Współpraca z doświadczonym ekspertem oznacza rozwiązanie zdiagnozowanych problemów, zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędów w przyszłości i zbudowanie prawidłowo działających systemów.

3. Konsultant IT może zwiększyć produktywność pracowników firmy

Konsultanci IT nie tylko doradzają, ale również prowadzą szkolenia dla pracowników. Zyskuje na tym firma, która poszczególne stanowiska może obsadzić kompetentnymi ludźmi. Szkolenia pod okiem ekspertów to także forma pozapłacowego benefitu.

IT2

 

Projekt IT a rozliczenie z konsultantem IT

Niezależni konsultanci IT mogą rozliczać się w jednym z dwóch modeli: Fixed Price lub Time and Material. Ten drugi model jest częściej spotykany i chętniej wybierany przez klientów. Dlaczego?

W przypadku wdrażania nowoczesnych systemów IT czy dokonywania w nich zmian z reguły ciężko oszacować konieczne nakłady pracy. Łatwo zarówno o niedoszacowanie, jak i przeszacowanie kosztów. Model Time and Material daje przedsiębiorcom kontrolę nad wydatkami, które mogą być stale monitorowane – każdy konsultant IT jest rozliczany w oparciu o zaakceptowane karty pracy (timesheets).

Jednocześnie nie tylko niższe koszty są powodem, dla którego firmy decydują się na model Time and Material. Inne jego korzyści to:

  • Elastyczność – możliwość wprowadzenia zmian na każdym etapie współpracy. Model Time and Material świetnie sprawdza się wówczas, gdy klient nie może dokładnie określić zakresu prac.
  • Szybkie rozpoczęcie działań. Jest to możliwe, ponieważ zakres pracy konsultanta IT nie zostaje wyznaczony na cały okres współpracy, ale jest kształtowany systematycznie wraz z rozwojem projektu.
  • Monitorowanie prac na każdym etapie. Klienci nie tylko mają możliwość sprawdzenia, jak pracują konsultanci, ale również zaangażowania się w cały proces, wysyłając informacje zwrotne czy wskazując, co jeszcze należy zrobić.

Dla firmy zatrudnienie konsultanta IT na podstawie modelu Time and Material to konkretne korzyści, w tym przede wszystkim lepsza wydajność działu i infrastruktury IT, która przekłada się na zwiększoną konkurencyjność.

 

Dlaczego bitwa o legalizację marihuany trwa tak długo?

Roll-up reklamowy – rodzaje i zastosowanie

WhitePress Prawa