Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

klimatyzacja
Jako Polacy jesteśmy coraz bardziej wybredni w zakresie komfortu. W związku z tym normą w polskich mieszkaniach i domach stają się systemy klimatyzacji czy wentylacji. Jak założyć klimatyzację w mieszkaniu, czy faktycznie ma to sens i ile kosztuje taki system?

 

 

 

 

 

Wybieramy klimatyzację do mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Nie ulega wątpliwości, że klimatyzacja poprawia komfort przebywania we wnętrzu mieszkania. Z reguły klimatyzatory kojarzą się nam głównie z upalnymi dniami lata, ale musimy pamiętać, że poszczególne urządzenia są wyposażone w dodatkowe funkcje. Dlatego klimatyzacja może spełniać funkcję dodatkowego źródła ogrzewania, a nawet oczyszczać i jonizować powietrze.

Przy wyborze klimatyzatora kluczowym parametrem jest moc urządzenia. Szacunkowo przyjmuje się, że na 10 mkw. powierzchni w pełni wystarczy klimatyzator o mocy 1000 W (1 kW).

Potwierdzają to urządzenia, w które wyposażono nowe mieszkania w Skierniewicach. Jednak poza tym ważne są jeszcze współczynniki wydajności, m.in.: 

  • współczynnik EER (wydajność chłodzenia) – stosunek mocy chłodniczej klimatyzatora do ilości energii elektrycznej;
  • współczynnik COP – stosunek mocy grzewczej do dostarczonej energii.

 Im te współczynniki są wyższe, tym lepiej. Na przykład przy współczynniku EER równym 3,5 klimatyzator generuje moc 3,5 kW. Dodatkowo warto sprawdzić, ile prądu w ciągu godziny zużywa taki sprzęt. W ten sposób możemy policzyć, ile kosztować będzie utrzymanie klimatyzacji. Wbrew pozorom, różnice w oszczędności rzędu do 40% są nawet pośród urządzeń klasy A oraz A+++.

 

Klimatyzacja w mieszkaniu – ile to kosztuje?

Na koszt klimatyzacji w mieszkaniu składa się m.in. cena urządzenia. W zależności od jego rodzaju klimatyzator może on być urządzeniem przenośnym lub stacjonarnym. Jeśli ma on pracować w mieszkaniach o przeciętnej powierzchni, na przykład we wspomnianych skierniewickich lokalach mieszkalnych wystarczające są klimatyzatory mobilne.

Zwłaszcza że to urządzenia proste w montażu, które swoją pracę mogą rozpocząć zaraz po wyjęciu z opakowania. Takie klimatyzatory można też transportować z jednego do drugiego pomieszczenia, na przykład w dzień schładzając salon, z kolei w nocy sypialnię.

Najtańsze tego typu urządzenia kosztują ok. 500 zł, choć lepiej zainwestować przynajmniej dwukrotnie więcej. W cenie powyżej 1000 zł możemy nabyć klimatyzator o większej mocy i z kilkoma praktycznymi funkcjami (np. timer, sterowanie pilotem).

Klimatyzatory przenośne mogą być natomiast niewystarczające przy większych mieszkaniach. Wówczas zalecane są urządzenia typu split (składające się z jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej) lub multisplit (jednostka zewnętrzna i przynajmniej dwie jednostki wewnętrzne).

To także klimatyzatory droższe w zakupie i montażu, najlepiej przez profesjonalny serwis, co jest ważne dla zachowania gwarancji. Fachowcy właściwie poprowadzą wszystkie przewody, później wykonają też serwis, który rokrocznie kosztuje ok. 200-300 zł. Warto o tym pamiętać, ponieważ wydłuża on żywotność klimatyzatora, wpływa także na jego sprawność i wydajność.

W przypadku klimatyzatorów stacjonarnych uwagę trzeba jeszcze zwrócić na przepisy spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. Często nie ma możliwości montażu ich na elewacji lub dachu budynku. Wówczas trzeba je umieścić na balkonie, ale i tutaj pojawiają się ograniczenia. Dlatego prostszą opcją w montażu są klimatyzatory przenośne. Sama zasadność montażu klimatyzacji, zwłaszcza w nowych, dobrze ocieplonych mieszkaniach, nie podlega natomiast wątpliwości.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl