Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

klimatyzacja scienna
Ocieplenie klimatu sprawia, że wiele osób coraz chętniej decyduje się na montaż klimatyzacji ściennej, kasetonowej lub kanałowej. W niniejszym artykule opiszemy wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Omówimy jaki klimatyzator sprawdzi się do celów chłodniczych w zależności od tego, czy będzie funkcjonował w domu, biurze, gabinecie czy mieszkaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsze skojarzenia z klimatyzacją to modele klimatyzacji ściennej. Są popularne, oferują dobry stosunek ceny do jakości, cechują się cichą pracą oraz występują w różnych kolorach. Wprawdzie wciąż króluje kolor biały, ale coraz chętniej wybierane są SPLIT-y w kolorze srebrnym, złotym bądź czarnym. W zasadzie każdy producent posiada w swoich katalogach urządzenia w różnych kolorach. Tak jest w przypadku urządzeń marki Gree, Samsung, LG, Haier, Fujitsu czy Panasonic. Klimatyzacja SPLIT typu ściennego dobierana jest wg uproszczonego wzoru: 10 m kw powierzchni do schłodzenia to 1 kW energii chłodniczej. W pomieszczeniach, które charakteryzuje się dużymi przeszkleniami, większą ilością osób czy poddasza (czyli ostatnie kondygnacje) wymagają dodatkowej mocy chłodniczej. Warto więc zadbać, aby urządzenie miało ewentualną rezerwę wydajności chłodniczej. Wśród funkcjonalności, które naszym zdaniem sprawdzają się w praktyce są: funkcja autostartu (urządzenie wraca do ostatnich ustawień po zaniku i ponownym dostarczeniu energii elektrycznej). Funkcja automatycznego nawiewu w poziomie i w pionie: realizowana najczęściej z wykorzystaniem wbudowanych żaluzji. Funkcja osuszania: czyli usuwania nadmiarowej wilgoci z powietrza. Funkcja filtrowania: współczesne jednostki wewnętrzne klimatyzacji ściennej powinny być wyposażone co najmniej w jonizator powietrza, który usuwa wszelkiego rodzaju drobiny, zawiesiny, grzyby, bakterie, wirusy i inne szkodliwe zawiesiny występujące w powietrzu. Cena montażu klimatyzacji uzależniona jest od mocy oraz długości instalacji chłodniczej.

 

Klimatyzacja kasetonowa montowana w warstwie obniżonego sufitu sprawdzi się przede wszystkim w dużych przestrzeniach, lokalach usługowych, konferencyjnych, gabinetach medycznych czy domach. Cechują się większą wydajnością chłodniczą, wbudowaną pompą odprowadzania skroplin. Są w stanie realizować nawiew chłodnego powietrza we wszystkich kierunkach. Są chętnie stosowane w komercyjnych wnętrzach: typu biura, urzędy, sklepy, banki itd.

 

Klimatyzacja kanałowa ze względu na zdecydowanie większe koszta jest mniej popularna od wyżej wymienionych kategorii. Wynika to z konieczności zastosowania urządzenia o odpowiednio dużej mocy, sprężu powietrza oraz zamontowania kanałów, które powinny charakteryzować się odpowiednio dużą przepustowością. Zaletą tego rodzaju klimatyzacji jest fakt, że jednostka wewnętrzna i zewnętrzna klimatyzacji może być zamontowana w innym pomieszczeniu (pomieszczeniu technicznym) a powietrze dostarczane jest kanałami – stalowymi o budowie modułowej.

 

Ostatnią kategorią klimatyzacji są urządzenia przenośne. Osobiście nie jestem ich zwolennikiem, ze względu na stosunkowo niską efektywność pracy, konieczność wyprowadzania kanału wywiewającego ciepłe powietrze na zewnątrz. Problem jest również z odprowadzeniem skroplin. Bardzo często wyprodukowany chłód jest bilansowany z wyprodukowanym ciepłem z agregatu urządzenia. Nie bez znaczenia jest również głośność urządzenia, które raczej zniechęca niż zachęca do korzystania z klimatyzatorów przenośnych.

 

W związku z tym, że zbliża się sezon letni, warto przygotować posiadane urządzenia chłodnicze do trudnej pracy. Mam tutaj na myśli sprawdzić szczelność, drożność odpływu skroplin, ale też przeprowadzić dezynfekcję jednostki wewnętrznej. Serwis klimatyzacji domowej powinien być wykonany przez wyspecjalizowanych instalatorów którzy na wczesnym etapie będą w stanie usunąć usterki i dokonać wstępnych napraw, zanim staną się one dużym problemem.

 

Wiele osób zastanawia się, czy powinno się łączyć wentylację mechaniczną z klimatyzacją? Osobiście uważamy, że są to dwa różne procesy i powinny być prowadzone rozdzielne. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją ma za zadanie wymienić powietrze w budynku natomiast klimatyzacja ma je schłodzić. Te dwa procesy mogą być efektywne jedynie w sytuacji, gdy realizowane są rozdzielnie.

 

Czym się charakteryzuje dobra kancelaria?

6 rzeczy, które są istotne w trakcie pakowania przesyłki

WhitePress Prawa