Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

pomp
Są różne rodzaje pomp, ale ich wspólnym zastosowaniem jest przekazywanie cieczy z miejsc o niższym ciśnieniu do miejsc, gdzie jest ono wyższe. Jednym z typów tych urządzeń są pompy wirowe, które również można podzielić na mniejsze grupy. Czym się one charakteryzują, w jakich rodzajach występują i na czym polega zasada ich działania? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej.

 

 

 

 

Jak działają pompy wirowe?

Praca pomp wirowych, jak sama nazwa wskazuje, opiera się głównie na ruchu wirowym. Ciecz obraca się ze stałą prędkością i działa na nią siła odśrodkowa lub siła wyporu wytwarzana przez łopatki, które znajdują się w wirniku. Urządzenia te są z reguły zasilane silnikami spalinowymi lub elektrycznymi. Praca mechanizmu powoduje, że we wlocie następuje efekt ssania, co w połączeniu z wyższym ciśnieniem po tłocznej stronie pompy skutkuje przepływem cieczy.

 

Podział pomp wirowych

Podstawowymi rodzajami, na które można podzielić pompy wirowe, są urządzenia krętne i krążeniowe. Pierwsze z nich wykorzystują pracę łopatek umieszczonych w wirniku. Zasada działania pomp wirowych tego typu opiera się na wytwarzaniu wyższego ciśnienia po jednej stronie urządzenia oraz zmniejszeniu go po drugiej stronie, co skutkuje zasysaniem cieczy. Z kolei urządzenia krążeniowe wprawiają płyny w ruch w taki sposób, że przepływają one przez wirnik wielokrotnie i za każdym razem zwiększają swoją energię. Ciecz z wirnika wymienia pęd z substancją spoczywającą. Wymienione rodzaje dzielą się również na kolejne kategorie, zależne głównie od budowy urządzeń oraz sposobu ich działania.

 

Zastosowanie pomp wirowych

Pomp wirowych można używać w przypadku różnego rodzaju cieczy, między innymi ścieków. Sprawdzają się zarówno do substancji nieoczyszczonych, jak i wstępnie oczyszczonych. "Można je też stosować w przypadku szlamów i różnego rodzaju osadów" – dodaje pracownik firmy INWAP. Pompy wirowe będą świetnym rozwiązaniem w sytuacjach, kiedy kanalizacja jest często i intensywnie używana. W przypadku ścieków poleca się urządzenia wyposażone w rozdrabniacz, który podzieli na mniejsze elementy wszystko to, co znajdzie się w kanalizacji.

 

Zalety pomp wirowych

Pompy wirowe charakteryzują się z reguły niewielkimi rozmiarami, co daje większe możliwości, jeśli chodzi o ich umiejscowienie. Są one też bardzo wydajne, co często czyni je lepszym wyborem od pomp wyporowych, zwłaszcza w przypadku zanieczyszczonych cieczy. Ich zaletą jest również łatwa konserwacja, a także duża trwałość. Poza tym, potrafią się dostosowywać do zmian warunków pracy.

Fotogrametria - czym jest i kiedy się ją wykorzystuje?

Niezawodność sprzętu Apple - naprawa urządzeń Apple