Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

separacja
Decyzja o separacji nigdy nie jest prostym wyborem. W porównaniu z rozwodem bywa traktowana jako „mniejsze zło”. Kiedy małżonkowie powinni się na nią zdecydować? Jakie przesłanki pozwalają na separację?

 

 

 

 

 

 

Separacja – kiedy powinno się na nią zdecydować?

Małżeństwo przeżywające problemy nie musi od razu definitywnie kończyć związku. Zamiast rozwodu może wybrać separację. W jakich sytuacjach warto się na nią zdecydować? Tak naprawdę wszystko zależy od woli małżonków. Przyjmuje się, że separacja następuje po uznaniu, że doszło między nimi do zupełnego rozkładu pożycia. Natomiast w przypadku rozwodu rozkład pożycia musi być nie tylko zupełny, ale i trwały.

Separacja opisuje stan, w którym związek małżeński trwa, jednak wspólnota małżeńska zostaje uchylona. Dochodzi zatem do rozdziału kwestii majątkowych, rodzicielskich i mieszkaniowych. Z jednej strony separacja nie kończy definitywnie związku, z drugiej jednak oddziela od siebie małżonków. Uznaje się ją więc za okres przejściowy.

Najczęściej na separację decydują się małżonkowie, którzy:

  • chcą dać szansę związkowi, mimo że w danym momencie nie są w stanie się porozumieć,

  • nie chcą podejmować decyzji o rozwodzie pod wpływem silnych emocji, np. gdy jeden z małżonków dopuścił się zdrady,

  • dopuszczają możliwość powrotu do wspólnego życia za jakiś czas,

Niekiedy na separację decydują się również pary, które chcą się rozstać, lecz boją się stygmatyzacji społecznej lub nacisku rodziny. Wybierają ją więc zamiast rozwodu. To rozwiązanie stosowane także przez katolików, którzy nie uznają rozwodu, jednak chcą uchylić wspólnotę małżeńską.

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze zupełny rozkład pożycia jest wystarczającą przesłanką do orzeczenia separacji. W przypadku tzw. przesłanek negatywnych sąd może wydać decyzję odmowną. Może do tego dojść, gdy w wyniku separacji ucierpiałoby dobro małoletnich dzieci lub gdy jedno z małżonków cierpi na nieuleczalną chorobę, a separacja byłaby dla niego szczególnie krzywdząco.

 

Separacja – o czym warto wiedzieć i pamiętać?

Celem separacji jest poprawa stosunków w związku. Nie oznacza to jednak, że nie ma ona negatywnych konsekwencji. W jej ramach często decyduje się o podziale majątku i władzy rodzicielskiej, a także ustala zasady korzystania ze wspólnych nieruchomości. Stanowi więc swoisty przedsmak rozwodu, który może doprowadzić zarówno do pogłębienia się kryzysu, jak i wyjścia z niego.

W czasie separacji małżonkowie najczęściej decydują się, by zamieszkać osobno. Daje to możliwość sprawdzenia, czy para jest w stanie żyć bez siebie. To dobry czas, by poukładać sobie wiele spraw, nabrać dystansu i zmienić nastawienie do związku. Krótkotrwała rozłąka może rozwiązać wiele problemów, które na ten moment wydają się nie do rozwiązania.

W wyniku separacji równie dobrze może dojść do pogłębienia kryzysu. Małżonkowie mogą bowiem dojść do wniosku, że życie w pojedynkę jest lepsze. Niejednokrotnie zmienia się zakres obowiązków w tym czasie (np. zrzucenie części obowiązków rodzicielskich), co zapewnia więcej swobody i wygody. Ratowanie związku przestaje mieć zatem sens.

Separacja to wymagający czas, zwłaszcza dla najmłodszych członków rodziny. Orzekając o niej, sąd zawsze ma na uwadze dobro dzieci. To właśnie bowiem na nich problemy małżonków odbijają się najbardziej. Dlatego w tym czasie należy również uwzględnić potrzeby dzieci. Ważna jest komunikacja. Separacja może wprowadzać więcej zamieszania do relacji rodzinnych. Dlatego należy się nad nią dobrze zastanowić.

Pomoc prawną zapewni Adwokat Gorlice - zapraszamy.

 

Balony pneumatyczne, czyli jak zwrócić uwagę klienta?

24 marca 2022 r. online odbędzie się organizowana przez GigaCon konferencja „Data Center”.

WhitePress Prawa