Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Płatności bezstykowe to już nie nowość. W Polsce korzystamy z nich od kilkunastu lat. Wiele osób nadal ma jednak wątpliwości co do bezpieczeństwa kart zbliżeniowych – szczególnie kiedy coraz więcej słyszy się o nowych, zaawansowanych metodach kradzieży, na przykład skimmingu. Poznaj wady i zalety karty płatniczej z funkcją pay pass i dowiedz się, jak szybko działać w przypadku jej utraty.

 

Z tekstu dowiesz się:

  • jak płacić kartą zbliżeniową i korzystać z jej funkcjonalności,
  • jakie są zalety używania technologii pay pass i jakie zagrożenia wynikają z jej stosowania,
  • jak zablokować zgubioną lub skradzioną kartę, aby nie stracić pieniędzy.

 

Polacy są w światowej czołówce pod względem liczby wykonywanych transakcji bezstykowych – a ta liczba stale rośnie. Płatności zbliżeniowe są szybkie i wygodne. Ale czy wiesz o nich wszystko i jesteś przygotowany na niespodziewane zgubienie lub kradzież karty? W takiej sytuacji trzeba działać szybko!

 

Karta zbliżeniowa – jak to działa?

Transakcje bezstykowe z użyciem karty płatniczej to sposób na szybkie płacenie w sklepach, restauracjach i wszędzie tam, gdzie znajduje się terminal. Warto wspomnieć, że pay pass to dziś już nie tylko karta, ale także brelok, smartfon czy naklejka – pojawia się coraz więcej nowoczesnych możliwości korzystania z transakcji zbliżeniowych.

Płatności telefonem to nieco inna dziedzina, jednak zbliżeniowa karta i brelok działają na takiej samej zasadzie. Przedmioty te mają wbudowany malutki mikroprocesor, pamięć i antenę. Do ich działania wykorzystywane jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Oznacza to, że aby płatność zakończyła się sukcesem, nie trzeba wkładać karty do czytnika, a nawet go dotykać. Odległość, w jakiej terminal „wyczuwa” środek płatniczy, to około 5 cm. Cewka w terminalu pobudza cewkę w karcie i zasila układ RFID, który następnie wysyła do czytnika sygnał z danymi: numerem karty, datą ważności oraz kodem dynamicznym, który autoryzuje transakcje zbliżeniowe.

Na podstawie opisu tego procesu można mieć wrażenie, że jest on długi i skomplikowany – a w rzeczywistości trwa zaledwie kilka sekund!

 

Transakcje zbliżeniowe – zalety i wady

Szybkość i wygoda to niewątpliwe zalety stosowania karty płatniczej z funkcją pay pass. Warto jednak korzystać z niej w pełni świadomie i poznać także inne dobre strony, o których mówi się nieco rzadziej. Poznaj niedoceniane zalety karty zbliżeniowej:

  • Wypłata zbliżeniowa kartą z bankomatu jest bezpieczniejsza niż wypłata z użyciem kodu PIN. Nie musisz wkładać karty do wnętrza maszyny, a jedynie zbliżasz ją do specjalnie oznaczonego miejsca na bankomacie. Dzięki temu, że karta nie jest wkładana do wnętrza bankomatu, nie jest narażona na tzw. skimming, czyli metodę stosowaną przez złodziei do kopiowania danych.
  • Wbrew temu, co jeszcze niedawno głosili niektórzy przeciwnicy kart zbliżeniowych, haker nie może zeskanować Twojej karty w miejscu publicznym. Komisja Nadzoru Finansowego poddała tę kwestię szczegółowej analizie. Wynika z niej, że za pomocą czytnika można odczytać niektóre dane z karty, ale nie jej kod CVC, który jest niezbędny do przeprowadzenia jakiejkolwiek transakcji w internecie.

A wady płatności pay pass? Wśród nich trzeba wymienić możliwość posługiwania się kartą przez niepowołaną osobę. Limit jednorazowych transakcji zbliżeniowych, które nie wymagają podawania kodu PIN, wynosi obecnie 50 zł. Teoretycznie więc złodziej mógłby wykonywać tak wiele transakcji, aż wyczyści Twoje konto. Na szczęście poszczególne banki dla bezpieczeństwa swoich klientów decydują się na wprowadzenie limitów dotyczących liczby transakcji zbliżeniowych bez podawania PIN-u (zazwyczaj od 3 do 5 płatności). Po przekroczeniu określonej kwoty, należy podać PIN do autoryzacji.

Jeżeli karta została zablokowana, ale z jakiegoś powodu wciąż działa jej funkcja zbliżeniowa (może się tak zdarzyć, ponieważ transakcje z użyciem pay pass miewają odroczony termin księgowania), klient odpowiada za nieautoryzowane transakcje tylko do kwoty 50 euro dziennie. Powyżej tej kwoty odpowiedzialność przejmuje bank.

Wśród złych stron, oprócz możliwej utraty około 200 zł (czyli wspomnianych 50 euro), trzeba też wymienić ryzyko wejścia w debet. Transakcje zbliżeniowe mogą księgować się nieco później niż klasyczne – dlatego staraj się kontrolować na bieżąco swoje wydatki i nie przekraczać kwoty, którą posiadasz na koncie.

 

Jak zablokować kartę płatniczą, aby nikt nie mógł skorzystać z funkcji zbliżeniowej?

Jeśli zauważysz brak karty, działaj szybko. Tylko natychmiastowe zastrzeżenie karty da Ci pewność, że Twoje pieniądze nie zostaną skradzione. Jak zablokować kartę? Jedną z najszybszych metod jest skorzystanie z ogólnopolskiego systemu zastrzegania kart. Został on stworzony przez zaufaną instytucję, Związek Banków Polskich – dlatego masz gwarancję pełnego bezpieczeństwa. Z Systemem Zastrzegania Kart możesz połączyć się za pośrednictwem łatwego do zapamiętania numeru telefonu: 828 828 828. Dzięki temu nie musisz martwić się brakiem dostępu do internetu ani zapamiętywać numeru do swojego banku (co szczególnie przydaje się, jeśli masz konta w kilku różnych bankach). System ustali, z jaką placówką powinieneś się skontaktować, przekieruje połączenie i… gotowe! Możesz już bezpośrednio zgłosić utratę karty płatniczej. Cała procedura nie zajmie więcej niż kilka minut.

Zgubienie karty może przydarzyć się każdemu, a jeszcze trudniej uniknąć kradzieży. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji. Zapamiętaj lub zapisz numer do Systemu Zastrzegania Kart i bądź przygotowany na niespodziewaną sytuację.