Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

jpk7

To właśnie na 1 lipca 2020 r. Ministerstwo Finansów zaplanowało wprowadzenie obowiązku składania nowego JPK_VAT. Chociaż zmiany te miały być dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców, to niestety nadal wielu z nich nie wiem, czego dokładnie dotyczą i jakie obszary obejmują. W związku z pandemią COVID-19 zmieniły się również wcześniej deklarowany termin wdrożenia nowego JPK w dużych firm. Zatem od kiedy obowiązuje JPK v7? Jakie zmiany czekają polskich przedsiębiorców? Wyjaśniamy poniżej.

 

JPK V7: czy jest i co oznacza dla przedsiębiorców?

Nowa wersja pliku JPK stanowi hybrydę obecnie składanych deklaracji VAT i pliku JPK, który zawiera ewidencję VAT. Niezwykle ważne jest również to, że nowy dokument, będzie zawierał o wiele więcej dodatkowych informacji, aniżeli miało to miejsce wcześniej.

W nowym pliku zobaczymy szereg różnych pól. Wśród nich można wymienić między innymi oznaczenie:

  • specjalnego typu dowodu sprzedaży,
  • specjalnego rodzaju dostarczanych towarów,
  • specjalnej procedury sprzedaży,
  • specjalnego typu dowodu zakupu,
  • specjalnej procedury zakupu.

Niestety nowa struktura JPK już od samego początku powoduje wiele praktycznych problemów. Podatnicy muszą między innymi przypisać odpowiednie kody dla oferowanych przez siebie usług i towarów, co powoduje konieczność zmiany lub aktualizacji programów do fakturowania itp.

 

Nowe JPK lipiec 2020: kogo obejmuje ten termin?

Początkowe założenia Ministerstwa Finansów mówiły o tym, że nowy plik JPK dla VAT będzie obowiązywać od rozliczeń za kwiecień 2020 r. - w przypadku dużych przedsiębiorców lub za lipiec 2020 r. w przypadku pozostałych. Jednak obecna sytuacja epidemiologiczna związana z pandemią COVID-19 sprawiła, że termin ten został ujednolicony dla wszystkich. Z tego względu nowy JPK V7 będzie obowiązywał od 1 lipca 2020 r. w przypadku wszystkich przedsiębiorców.

 

Jak się przygotować, aby uniknąć kar?

Przepisy przewidują kary pieniężne za każdy błąd popełniony w nowym pliku JPK. Mowa o pomyłkach, które uniemożliwią organowi weryfikację informacji na temat prawidłowości określonej transakcji. W przypadku błędu, przedsiębiorca zostanie poinformowany o konieczności poprawy pliku w terminie 14 dni. Jeżeli nadal będą występowały nieścisłości, wówczas na podatnika, zostanie nałożona kara w wysokości 500 zł.

Wiele błędów może wynikać z przypadkowych pomyłek. Jeżeli np. przedsiębiorca posiada nieaktualny program do faktur lub nieprzystosowane do nowych wytycznych oprogramowanie do ewidencji sprzedaży, wówczas musi liczyć się z takim ryzykiem. Aby tego uniknąć, warto odpowiednio wcześniej zadbać to wdrożenie profesjonalnych narzędzi, które pozwolą na przygotowanie bezbłędnego i automatycznego pliku JPK V7. Takie działanie nie tylko ułatwi pracę, ale również pozwoli wyeliminować wszystkie błędy, jeszcze przed wysłaniem dokumentu. Program magazynowo księgowy zgodny z JPK-V7 stanowi w ostatnim czasie prawdzie “must have” u każdego czynnego płatnika VAT. Ze względu na to, że czasu zostało coraz mniej, warto zadbać o jego wdrożenie, jak najszybciej, bowiem już za lipiec, należy przedstawić nowy plik JPK.

Sprawdź, jak wygenerować i wysyłać JPK V7, korzystając z księgowości online na wfirma.pl.

WhitePress Prawa