Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kredyt bankowy to produkt finansowy cieszący się bardzo dużą popularnością wśród wielu klientów w całej Polsce. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki kredytom można finansować wiele różnych zakupów bez konieczności długotrwałego oszczędzania. Kredyt to oczywiście nie tylko liczne korzyści, ale również obowiązki warunki konieczne do spełnienia. Najważniejszym z nich jest prawidłowa spłata kredytu zgodna z umową.

 

Istotnym dokumentem, który należy posiadać i którego należy bezwzględnie przestrzegać, jest harmonogram kredytowy. Spłata powinna być zgodna z tym co zostało ustalone w takim dokumencie, ponieważ wszelkie odstępstwa, spóźnienia i zbyt niskie spłaty rat wiążą się z przykrymi konsekwencjami, windykacją, wypowiedzeniem umowy, a nawet komornikiem. W harmonogramie uwzględniona jest każda rata kredytu, którą należy spłacić, wraz z jej wysokością i terminem.

 

Podstawowe warunki umowy kredytowej

Właśnie w harmonogramie i umowie ustalone są podstawowe warunki, takie jak wielkość udzielonego kredytu, wielkość i ilość raz wraz z ich terminami, wysokość oprocentowania oraz opłat dodatkowych i RRSO. Określony jest również numer konta, na które należy dokonywać spłaty zadłużenia. Warto jednak dodać, że istnieje możliwość wprowadzenia zmian w spłacie, które opisane są poniżej.

 

kredyt10

 

Spłata kredytu w odroczonym terminie

Jedną z możliwych zmian w spłacie zadłużenia jest karencja spłaty kredytu. Oznacza ona tymczasowe zawieszenie spłaty, które przydaje się klientom, których dotknęły tymczasowe problemy finansowe. Dzięki takiej karencji, kredytobiorca ma czas na poprawę swojej sytuacji i na powrócenie do zwracania zadłużenia w normalnym trybie. Warto dodać, że w ramach karencji spłata kredytu jest zawieszana częściowo. Innymi słowy zawieszeniu ulega spłata części kapitałowej raty, więc klient musi nadal spłacać odsetki. Oczywiście zawieszony kapitał również zostanie zwrócony w późniejszym czasie. Bardziej rozbudowaną formą karencji są wakacje kredytowe, które obejmują zawieszenie całości rat przez krótki czas.

 

Spłata zadłużenia przed terminem

Kolejną możliwą zmianą kredytowania jest częściowa albo całkowita wcześniejsza spłata kredytu. Możliwość taka jest zagwarantowana klientowi ustawowo. W związku z taką spłatą, klient nie będzie płacić odsetek od miesięcy, których nie wykorzystał. Z drugiej strony banki mogą naliczyć pewne dodatkowe opłaty, aby zrekompensować sobie taką wcześniejszą spłatę. Warto więc zapoznać się dokładnie z warunkami przedwczesnej spłaty określonymi w regulaminie danego banku.

Zanim zaciągniemy kredyt w banku, warto wiedzieć jakie są warunki jego spłaty, ile wynosi jego koszt oraz jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową. Te wszystkie informację znajdą Państwo na naszej stornie Internetowej wachlarzkredytow.pl.