Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

klimatyzacja 2
Klimatyzatory, jak każde inne urządzenia ulegają czasem pewnym awariom. Najczęściej są one związane z nieprawidłowym użytkowaniem, ale mogą zdarzać się też dość często w słabych jakościowo sprzętach. Jakie są najczęstsze awarie? W jaki sposób można im zapobiegać?

 

Dlaczego klimatyzatory ulegają awariom?

Klimatyzacja często wystawiona jest na pracę w trudnych warunkach - unoszący się kurz i pył czy wysokie temperatury z pewnością nie wpływają pozytywnie na jej wydajność. Dodatkowo niestety sporo osób nie dba o regularne przeglądy urządzeń, przez co czasem drobne usterki, które wystarczyłoby naprawić w kilka minut, przeradzają się w duże awarie, wymagające większego nakładu pracy oraz wyższych kosztów naprawy.

 

Najczęstsze problemy z klimatyzacją

1. Kapiąca woda

Ten problem związany jest z przewodami odprowadzającymi skroploną parę wodną. Gdy z jakichś powodów - np. zanieczyszczenia klimatyzatora lub zatkania przewodu, stają się one niedrożne, wówczas objawia się to kapiącą na podłogę wodą, która po prostu nie może znaleźć ujścia.

2. Brak możliwości włączenia urządzenia

Ten problem może być spowodowany awarią jakiegoś elementu elektronicznego. Wówczas urządzenie nie włącza się, przegrzewa i pokazuje błąd.

3. Nieefektywna praca - czynnik chłodzący

Nieszczelny układ chłodniczy może spowodować "ucieczkę" czynnika chłodzącego, przez co klimatyzator zaczyna pracować nieefektywnie i nieregularnie. Z czasem prowadzi to również do spalenia sprężarki.

4. Zmniejszona wydajność - brudne filtry

Brudne filtry powietrza nie tylko doprowadzają do zmniejszenia efektywności klimatyzatora, lecz dodatkowo zanieczyszczają powietrze w budynku, w którym pracuje urządzenie. Sprzęt pobiera wówczas więcej mocy, a jego praca jest dużo mniej wydajna. W skrajnych przypadkach klimatyzator całkowicie przestanie pracować albo dojdzie do zniszczenia całego układu.

5. Nieprzyjemny zapach z klimatyzatora

Wokół chłodnicy klimatyzatora oraz na tacy ociekowej gromadzi się wilgoć, która jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, pleśni i grzybów. Dlatego bardzo ważne jest regularne czyszczenie urządzenia.

 

W jaki sposób zapobiegać problemom związanym z klimatyzacją?

Przede wszystkim należy wybierać sprzęt od renomowanych producentów, którzy mogą poszczycić się produktami wysokiej jakości i dobrymi opiniami wśród użytkowników. Dobre urządzenie to jednak połowa sukcesu. Aby pracowało wydajnie i służyło jak najdłużej, należy przynajmniej dwa razy w roku zlecać przeglądy konserwacyjno-techniczne.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą chlodnictwopoznan.eu.