Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Depozyt to skuteczny i bezpieczny sposób na pomnażanie oszczędności. Aby przyniósł wymierne korzyści, warto wybrać ten maksymalnie dostosowany do własnych potrzeb. Jakie rodzaje depozytów są dostępne na rynku? Sprawdźmy.

 rodzaje depozytow

Depozyt, zwany też często lokatą, jest rodzajem umowy z instytucją finansową (bankiem lub spółdzielczą kasą oszczędnościowo-kredytową). Zgodnie z jej zapisami deponent (czyli klient) oddaje do dyspozycji instytucji finansowej określoną kwotę, którą ta przeznacza na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość dysponowania kapitałem wypłaca odsetki, czyli zysk z lokaty. Im wyższe oprocentowanie depozytu, tym wyższe profity dla deponenta.

Dlaczego warto założyć depozyt?

Na skutek wysokiej inflacji zgromadzone na nieoprocentowanym koncie pieniądze nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także z miesiąca na miesiąc tracą swoją wartość. Zakładając lokatę, motywujesz swoje pieniądze do zarabiania – bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy z zakresu finansów i przede wszystkim – bez ryzyka. Deponując pieniądze na lokacie, masz bowiem pewność, że nie stracisz oszczędności. Możesz wyłącznie zarobić – nawet 11 proc. w skali roku!

Jaki depozyt wybrać?

Na rynku znajdziemy kilka różnych rodzajów depozytów. Który z nich warto wybrać?

Rodzaje depozytów a długość trwania umowy

Ze względu na okres trwania umowy lokaty możemy podzielić na krótkoterminowe (umowa do 12 miesięcy) lub długoterminowe (umowa powyżej 12 miesięcy). Wybór okresu lokacyjnego jest szczególnie ważny ze względu na fakt, że jeśli zerwiesz umowę przed terminem, stracisz całość lub większość (w zależności od konstrukcji depozytu) wypracowanych zysków. Jeśli dysponujesz sporą kwotą, możesz założyć kilka lokat o różnych okresach lokacyjnych. Nawet jeśli na Twojej drodze staną nieprzewidziane wydatki i będziesz musiał zrezygnować z lokaty, zakończysz tylko jedną umowę. Pozostałe wciąż będą na siebie pracować.

 

Rodzaje depozytów a sposób założenia

Na rynku znajdziesz lokaty, które możesz założyć w oddziale instytucji finansowej (lokata w oddziale), przez internet (lokata online), a nawet przez aplikację mobilną (lokata mobilna) czy telefon (lokata przez telefon). W zależności od swoich preferencji wybierz tę, której założenie będzie dla Ciebie najwygodniejsze.

 

Rodzaje depozytów a rodzaj zdeponowanych środków

Jeśli masz rachunek w instytucji finansowej, w której zamierzasz otworzyć lokatę, możesz w ciągu chwil przelać pieniądze na depozyt. Alternatywą dla takiej konstrukcji jest lokata na nowe środki. Choć prawo nie definiuje w żaden sposób tego określenia, każda instytucja stosuje jego własną definicję. Mówiąc w sporym uproszczeniu, nowe środki to środki, których do tej pory nie umieszczałeś na kontach, depozytach czy innych instrumentach finansowych. Dużą zaletą lokaty na nowe środki jest ponadprzeciętne oprocentowanie. Stanowi ono „nagrodę” za wniesienie do instytucji finansowej nowego kapitału. Jeśli dysponujesz oszczędnościami, które trzymasz w przysłowiowej skarpecie, lokata na nowe środki pozwoli Ci wygenerować atrakcyjniejszy niż tradycyjny depozyt zysk.

 

Rodzaje depozytów a częstotliwość kapitalizacji odsetek

Kapitalizacja odsetek to częstotliwość dopisywania kwoty zysku do bazowego kapitału. Im częściej ma miejsce, tym więcej zarabiasz. Najpopularniejsze depozyty to te z kapitalizacją odsetek na koniec trwania umowy. Uważaj jednak – na rynku znajdziesz także takie z miesięczną i kwartalną kapitalizacją. Zdecydowanie warto po nie sięgnąć.

Lokata pozwoli Twoim oszczędnościom zarabiać – nawet wtedy, gdy Ty odpoczywasz, podróżujesz lub oglądasz ulubiony serial. Kluczem do sukcesu i najwyższych zysków jest wybór tej, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania.


Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka

Źródło:

  1. https://direct.money.pl/artykuly/porady/jakie-sa-rodzaje-lokat