Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

alternatywy dla leasing-u
Leasing jest najpopularniejszym sposobem finansowania inwestycji przez przedsiębiorców. W niektórych przypadkach korzystne mogą okazać się również inne źródła, np. wynajem długoterminowy lub pożyczka leasingowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjaśniamy, na czym polega leasing i wskazujemy jego najważniejsze zalety. Opisujemy także alternatywne źródła finansowania.

 

Najważniejsze cechy i zalety leasingu

Leasing to umowa cywilnoprawna, w ramach której przedsiębiorca może korzystać z przedmiotu należącego do firmy leasingowej. W zamian jest zobowiązany do terminowego opłacania rat, które składają się z części kapitałowej i odsetkowej. Dana rzecz pozostaje własnością finansującego aż do opłacenia ostatniej raty – następnie leasingobiorca może zdecydować się na wykup. Umowa jest zawierana na ściśle określony czas – w przypadku leasingu operacyjnego musi on odpowiadać minimum 40% okresu normatywnego amortyzacji. Zazwyczaj firmy leasingowe udzielają finansowania maksymalnie na 5 lat.

 

Zalety leasingu

Finansowanie leasingiem jest łatwo dostępne dla firm bez względu na rodzaj działalności, wielkość zatrudnienia czy branżę. Popularne i niezbyt kosztowne przedmioty można otrzymać w leasingu nawet bez wpłaty własnej. Możliwe jest zastosowanie uproszczonej procedury weryfikacyjnej, dzięki czemu nie trzeba długo czekać na decyzję.

Do zalet leasingu zalicza się również:

  • elastyczne warunki umowy – m.in. pod względem wysokości rat, harmonogramu spłaty, a także kwoty wkładu własnego i wykupu,
  • brak zamrażania kapitału,
  • możliwość korzystnego wykupu przedmiotu,
  • brak negatywnego wpływu na zdolność kredytową,
  • możliwość legalnej optymalizacji podatkowej.

 

Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy polega na dzierżawie przedmiotu, zwykle na okres od 2 do 4 lat. Najemca opłaca ratę w stałej wysokości. Obejmuje ona nie tylko koszt finansowania, lecz także wiele dodatkowych usług. W przypadku samochodu osobowego najczęściej zaliczają się do nich: serwis, przeglądy w autoryzowanych stacjach, wymiana opon, płynów i wycieraczek, ubezpieczenie OC, AC i Assistance, a nawet karta paliwowa, raporty dotyczące zarządzania flotą czy monitoring GPS.

Przedsiębiorca może skorzystać z wynajmu długoterminowego bez wkładu własnego. Procedury weryfikacyjne są równie proste i szybkie jak w przypadku leasingu. Główną zaletą tej opcji finansowania jest możliwość dokładnego zaplanowania budżetu i uniknięcia dodatkowych kosztów, związanych np. z awarią samochodu czy maszyny.

Wynajem długoterminowy nie wpływa na obniżenie zdolności kredytowej. Wysokość raty jest niższa w porównaniu do leasingu, lecz przedsiębiorca nie ma możliwości wykupu przedmiotu po zakończeniu umowy – może co najwyżej skorzystać z prawa do pierwokupu. Najem długoterminowy samochodu zakłada limit kilometrów – zwykle od 10 do 40 tys. km.

 

Kredyt inwestycyjny

Finansowanie firmowych inwestycji kredytem jest już trudniej dostępne. Wiąże się z koniecznością spełniania wielu wymagań i czasochłonnych formalności, wnoszenia wysokiego wkładu własnego oraz dodatkowego zabezpieczania umowy, np. poręczenia lub hipoteki.

Kredytobiorca opłaca raty składające się z części kapitałowej oraz odsetek. Bank dodatkowo nalicza własną marżę oraz różne prowizje. Ponadto każdy zaciągnięty kredyt osłabia zdolność kredytową przedsiębiorcy.

Główną zaletą kredytu jest to, że kredytobiorca jest właścicielem przedmiotu już w momencie zakupu. Można z niego korzystać w dowolny sposób, unowocześniać czy poddawać tuningowi. Przedsiębiorca może również udostępniać go innym osobom, a także samodzielnie wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe i firmę serwisową.

 

Pożyczka leasingowa

Jest to rozwiązanie łączące cechy leasingu i kredytu. Pożyczki udziela w tym przypadku firma leasingowa, dzięki czemu jest to równie łatwo dostępna forma finansowania jak leasing. Nie trzeba obawiać się skomplikowanych i czasochłonnych procedur, nie jest też konieczna wysoka wpłata własna.

Umowa pożyczki leasingowej może zostać zawarta na krótszy okres niż leasing – nawet kilku miesięcy. Przedsiębiorca zyskuje prawo dowolnego korzystania z przedmiotu, którego staje się właścicielem, podobnie jak w przypadku kredytu. Zaciągnięcie pożyczki obniża jego zdolność kredytową.

 

Inwestycja z własnych środków

Aby ponieść jak najniższe łączne koszty finansowania, można kupić potrzebny w firmie przedmiot za gotówkę. Pozwoli to otrzymać go praktycznie od ręki, bez czasochłonnych procedur. Przedsiębiorca od razu staje się właścicielem danego środka trwałego i nie musi płacić odsetek ani prowizji. Może korzystać z przedmiotu w dowolny sposób. Główną wadą finansowania gotówką jest zamrażanie firmowego kapitału. Konieczne jest jednorazowe wydanie sporej kwoty, co może zablokować inne ważne inwestycje w firmie.

 

Sofy i fotele do kawiarni - jakie warto zamówić?

WhitePress Prawa