Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Programy do fakturowania są niezwykle przydatnymi narzędziami dla przedsiębiorców – umożliwiają elektroniczne wystawianie faktur i wygodne archiwizowanie dokumentacji finansowej. Dzięki nim możesz skutecznie zautomatyzować proces tworzenia, przechowywania i wysyłania dokumentów finansowych. Oprócz podstawowych funkcjonalności, takich jak wystawianie faktur sprzedaży i zakupu oraz przechowywanie dokumentów w bazie danych, tego rodzaju programy często oferują wiele dodatkowych możliwości, które znacznie ułatwiają prowadzenie działalności gospodarczej. O czym mowa? Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?

 program do fakturowania

Wystawianie faktur sprzedaży i zakupu

To oczywiście absolutna podstawa, ale warto o niej wspomnieć. Program do fakturowania musi umożliwiać tworzenie profesjonalnie wyglądających faktur, dostosowanych do indywidualnych potrzeb firmy oraz polskiego prawa. Można w nich wprowadzać dane klientów, produkty lub usługi, kwoty, stawki VAT i inne istotne informacje.

 

Integracja z KSeF

W związku ze zbliżającym się obowiązkiem przejścia na e-faktury i obligatoryjnym systemem KSeF należy zwrócić uwagę na to, które programy oferują wygodną, bezproblemową integrację z Krajowym Systemem e-Faktur.

 

Przechowywanie faktur w bazie danych

Dzięki przechowywaniu faktur w systemie przedsiębiorcy mają łatwy dostęp do wszystkich dokumentów finansowych. Można je szybko wyszukiwać, przeglądać i edytować, co ułatwia zarządzanie danymi i roczne podsumowania księgowe.

 

Import i eksport faktur

Dobre programy do fakturowania pozwalają na importowanie i eksportowanie faktur w różnych formatach, co ułatwia współpracę z innymi systemami, z których korzysta firma i kontrahenci, lub przesłanie danych do biura rachunkowego.

 

Generowanie raportów finansowych

Ciekawą funkcjonalnością oferowaną przez program do fakturowania może być generowanie różnego rodzaju raportów finansowych, takich jak zestawienia sprzedaży, analizy kosztów czy bilanse. Dzięki nim przedsiębiorcy mają pełny wgląd w kondycję finansową swojej firmy.

Różne typy faktur

Dobry program do fakturowania będzie obsługiwał wszystkie rodzaje faktur, takie jak:

  • faktury VAT i faktury dla nievatowców,
  • faktury zaliczkowe i proformy,
  • faktury VAT marża,
  • faktury ze stawką ZW,
  • faktury cykliczne.

kaitlyn baker vzjdyl5jvxy unsplash

 

Obsługa różnych walut

Jeśli Twoja firma prowadzi transakcje zagraniczne, ważne jest, aby program do fakturowania umożliwiał obsługę różnych walut. Dzięki temu można wystawiać faktury w walutach obcych i automatycznie przeliczać kwoty na odpowiednie kursy.

 

Obsługa różnych języków

Jeżeli firma ma klientów lub dostawców z różnych krajów, przydatne jest, aby program do fakturowania obsługiwał różne języki. Pozwala to na wystawianie faktur w języku preferowanym przez kontrahentów.

 

Co poza tym?

Oprócz tych podstawowych funkcjonalności, programy do fakturowania mogą oferować wiele dodatkowych możliwości, które są dostosowane do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa. Niektóre z nich to:

Aplikacja mobilna

Dostępność aplikacji mobilnej sprawia, że będziesz mógł skorzystać z programu do fakturowania właściwie zawsze i wszędzie. Wystarczy mieć dostęp do smartfona czy tabletu i w kilka sekund odpalić aplikację, aby sprawdzić, czy dana faktura została wysłana albo zweryfikować podsumowanie miesiąca.

 

Automatyczne odczytywanie faktur

Programy te mogą automatycznie odczytywać dane z faktur na podstawie skanu czy wgranego dokumentu. To znacznie przyspiesza proces księgowania i eliminuje ryzyko popełnienia błędów. Program do OCR faktur zintegrowany z programami księgowymi i systemami klasy ERP to świetne rozwiązanie dla każdej firmy.

Jak widzisz, sprawdzony program do fakturowania jest niezastąpionym narzędziem dla przedsiębiorców, które znacznie ułatwia zarządzanie procesem fakturowania. Wybierając odpowiednie oprogramowanie, zwróć uwagę na to, czego potrzebuje Twoja firma. Może właśnie SaldeoSMART?

WhitePress Prawa