Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Marketing polegający na wykorzystywaniu bazy mailingowej cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wielu polskich przedsiębiorców. Jest to narzędzie, które charakteryzuje się niezwykle wysoką wydajnością. Aby e-mail marketing okazał się skuteczny, trzeba jednak bardzo mocno popracować nad stworzeniem bazy subskrybentów, do których kierowane będą komunikaty. Oto najważniejsze porady i wskazówki, o których należy pamiętać podczas budowania bazy mailingowej. Zapraszamy do lektury!

 

E-mail marketing - jak się za to zabrać? 

Wiele osób zastanawia się, jaki jest sens tworzenia skrupulatnej bazy mailingowej. Trzeba pamiętać o tym, iż baza maili jest jednym z najważniejszych kluczy do osiągnięcia sukcesu w tym rodzaju marketingu. Dane przedstawione w DMA'S National Client E-mail Raport z 2015 roku wskazują, iż kampanie e-mailingowe mogą generować średni zwrot z inwestycji nawet na poziomie 3800%. Oznacza to, że każda złotówka zainwestowana w działania e-mail marketingowe, może przynieść nam dochód w wysokości 38 złotych. Prawda, że brzmi to bardzo atrakcyjnie? 

Wielu ekspertów podkreśla, iż e-mail marketing jest nawet 40 razy skuteczniejszy od działań marketingowych podejmowanych na profilach w mediach społecznościowych. Niezwykle istotne jest również to, iż w chwili obecnej kont e-mailowych na całym świecie jest dwa razy więcej niż profili na Facebooku. Nie jest prawdą, iż poczta e-mail jest archaiczną formą kontaktu i odchodzi do lamusa. W dalszym ciągu może przynosić ogromną liczbę korzyści i jest chętnie używana przez całą masę firm na całym świecie. 

Niebywałym atutem e-mail marketingu jest także niski koszt prowadzenia takiej kampanii. Trzeba jednak zawsze pamiętać o tym, że kampanie prowadzone z wykorzystaniem bazy mailingowej nie są tylko czystą sprzedażą. Baza maili służy przede wszystkim do tego, aby budować pozytywne relacje pomiędzy firmą a jej klientami. Subskrybenci powinni otrzymywać regularnie wartościowe treści oraz być angażowani w ciekawe akcje lojalnościowe i promocyjne. Tylko wtedy kontakt z nimi będzie naprawdę wartościowy i przyniesie korzyści obu stronom. Baza maili, która będzie zbudowana w sposób właściwy, da także ogromne korzyści wizerunkowe: znacząco wzrośnie świadomość naszej marki. 

Kiedy budować bazę mailingową?

Kiedy należy rozpocząć budowanie bazy mailingowej? Jak najprędzej. Jeśli stworzyliśmy już stronę internetową, należy od razu zamieścić na niej odpowiedni formularz, który będzie służył do zapisania się na nasz newsletter. W ten sposób można pozyskać dużą liczbę subskrybentów, którzy będą na bieżąco. Trzeba jednak zawsze pamiętać o tym, iż budowanie bazy mailingowej jest procesem długofalowym, dlatego trzeba go prowadzić nieustannie. W dobrej bazie mailingowej powinny znaleźć się podstawowe dane na temat subskrybentów, czyli ich imię i nazwisko, adres e-mail oraz opcjonalnie inne informacje. Dzięki profesjonalnym programom do e-mailingu w kilka sekund można wysłać wiadomości e-mail do nawet kilkunastu tysięcy internautów.