Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Papier ma niezwykle szerokie zastosowanie. Jego szczególnie powszechną odmianą jest papier ksero, służący do drukowania wszelkiego rodzaju pism. To materiał, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie biura. Nawet w dobie cyfryzacji, jest on niezbędny w wielu sytuacjach. Drukowane dokumenty potrzebne są zarówno wewnątrz firmy, jak i podczas współpracy z kontrahentami czy załatwiania spraw urzędowych. Papier występuje w różnych gramaturach, klasach i kolorach. Sprawdź, jaki papier ksero do biura wybrać.

 papier ksero

Papier do drukarki – czy gramatura ma znaczenie?

Papier wytwarza się z włókien pochodzenia roślinnego, ułożonych na specjalnym sicie. Po uformowaniu masy jest ona odwadniana, prasowana, suszona i gładzona. Gotowy papier jest formowany w arkusze lub zwoje. Gramaturę określa się w zależności od tego, jaka jest jego gęstość i sztywność. Ten podstawowy parametr papieru podaje się w gramach na metr kwadratowy, przy czym im grubsza kartka, tym większa gramatura. Na polskim rynku najpopularniejszy papier ksero ma gramaturę 80 g/m². Grube arkusze wykorzystuje się do wydruku ofert handlowych, folderów czy ulotek. Dlatego wybierając papier do drukarki, warto zastanowić się, co będzie na nim drukowane. Dobranie gramatury do potrzeb pozwala na uzyskanie wysokiej jakości wydruków.

 

Czym są klasy papieru ksero?

Klasa papieru oznacza jego jakość. Głównym ocenianym parametrem jest w tym przypadku poziom bieli oraz to, na ile gładka jest jego powierzchnia. Najwyższa klasa oznaczona jest literą A. Tego typu papier charakteryzuje się wysokim poziomem bieli i gładką powierzchnią. Jest wytrzymały i doskonale nadaje się do drukowania ważnych dokumentów w firmie. Papier premium to najlepszy wybór do drukowania zaproszeń, pism przewodnich i tworzenia eleganckiej korespondencji firmowej. Klasa B oznacza materiał nieco gorszej jakości. Papier klasy C nie jest tak biały i gładki, jak w przypadku klasy A i B. Jego barwa może być nieco żółtawa lub przyjąć odcienie szarości. Jednocześnie jest to produkt najbardziej ekonomiczny i bardzo popularny zarówno do użytku domowego, jak i biurowego.

 

Jaki format papieru ksero wybrać?

Formaty papieru są bardzo zróżnicowane, jednak w przypadku wydruków firmowych najczęściej wykorzystuje się papier ksero A4, czyli w rozmiarze 210 x 297 mm. Nieco mniej popularne są formaty A3 oraz A5. Pierwszy z nich jest większy od A4 i ma rozmiar 297 x 420 mm, natomiast drugi odpowiada wielkością klasycznemu zeszytowi szkolnemu. Możliwe jest także drukowanie na znacznie większych formatach, jednak niezbędne są do tego odpowiednie urządzenia.

Dlatego wybierając papier ksero do biura warto sprawdzić, jakie formaty obsługuje dana drukarka. Wszystkie tego typu urządzenia biurowe drukują na papierze A4. Niektóre umożliwiają także przygotowanie większych wydruków. Jeśli firma potrzebuje dokumentów różnej wielkości, dobrze jest zaopatrzyć się w papier w kilku formatach i dopasowywać go do aktualnych potrzeb.

Należy też dobrać rodzaj papieru do typu drukarki. Nieco inne właściwości powinny mieć kartki przeznaczone do drukarki laserowej i atramentowej. Producenci często określają także czy dany produkt jest odpowiedni do wydruków czarno-białych czy kolorowych. Na rynku znaleźć można papier o wysokiej nieprzezroczystości, dzięki czemu jest bardziej odpowiedni do wydruków dwustronnych.

 

Czy w biurze potrzebny jest kolorowy papier ksero?

W przypadku mniej oficjalnych pism można rozważyć wykorzystanie kolorowego papieru ksero. Dostępne są kartki zarówno w odcieniach pastelowych, jak i wyrazistych barwach. Dzięki temu ich kolorystykę można dobrać do aktualnych potrzeb.

Kolorowy papier ksero może wyróżnić dany projekt na tle konkurencji, podkreślić przekaz lub ułatwić komunikację. To także dobry wybór do druku przekładek do dokumentów i innych materiałów biurowych, wspierających segregację i archiwizację.

 

Papier ksero ekologiczny – moda czy potrzeba?

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie ekologią, na rynku dostępne są papiery ksero wytwarzane z makulatury. Ekologiczny papier ksero jest przeznaczonym do użytku w kopiarkach, drukarkach laserowych, atramentowych i urządzeniach typu faks. Warto mieć świadomość, że nie jest on śnieżnobiały, a jego barwa może wpadać w odcienie szarości lub beżu. To doskonały wybór do codziennej komunikacji w firmie. Jednocześnie korzystanie z papieru recyklingowego może być również wyrazem polityki firmy względem ekologii. Będzie znakiem tego, że przedsiębiorstwo ma na uwadze ochronę środowiska.

 

Podsumowanie

Wybierając papier do biura, warto wziąć pod uwagę, do czego będzie on wykorzystywany. W zależności od tego, konieczny jest dobór odpowiedniej klasy, gramatury i koloru. Istotne jest, aby dobrać go także do posiadanego urządzenia. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie najwyższej jakości wydruków, czytelnych i o nasyconych barwach. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat papieru przeznaczonego do drukowania przeczytaj artykuł Rodzaje papierów do druku – jakie są i czym kierować się podczas wyboru?