Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

photo
W czasach, w których w niezwykłym tempie rośnie popularność zarówno pracy zdalnej, jak i pracy na własny rachunek wykonywanej bezpośrednio z domu, coraz częściej pojawia się pytanie, jak urządzić miejsce pracy, by było wygodne i sprzyjało wykonywaniu przy komputerze codziennych obowiązków. Tu na plan pierwszy wysuwa się odpowiednie krzesło ergonomiczne, które może zwiększyć efektywność pracy nawet o połowę!

 

 

 

 

 

Czym jest krzesło ergonomiczne i jakie ma zalety?

Mało osób pracujących zdalnie dopiero od niedawna, zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest właściwy dobór krzesła do własnej sylwetki i stylu pracy.

Porządne krzesło ergonomiczne pełni tutaj rolę odpowiedzi na wszystkie problemy i uciążliwości, jakie mogą się pojawić w trakcie pracy. To właśnie ono gwarantuje najlepszą pozycję do wielu godzin spędzanych przed komputerem i odpowiada bezpośrednio za odciążenie kręgosłupa i wygodną pracę.

Przede wszystkim krzesło z podparciem lędźwiowym, czyli ergonomicznym zapewnia odpowiednie wygięcie odcinka lędźwiowego, który w czasie pracy przed monitorem jest najbardziej narażony na ból i nieprzyjemne uczucie ciężkości. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest szczególnie wrażliwy, dlatego tak ważne jest zadbanie o niego poprzez dobór właściwego krzesła.

 

Na jakie cechy krzesła zwrócić uwagę?

Krzesło ergonomiczne powinno się wyróżniać kilkoma ściśle określonymi cechami. Pierwszą z nich już wymieniliśmy: takie krzesło z podparciem lędźwiowym odciążającym kręgosłup to absolutna podstawa komfortu pracy.

Kolejnymi ważnymi cechami krzesła do pracy w domu powinna być: podstawa obrotowa umożliwiająca wygodne zmienianie pozycji i kątów krzesła, elastyczne i miękkie siedzisko, w którym ciało nie będzie się ani zapadać, ani powodować uczucia bólu pośladków od zbytniej twardości oraz wyprofilowane podłokietniki umożliwiające odłożenie rąk na chwilę przerwy od pracy.

Dalej ważną cechą jest regulacja krzesła pozwalająca na jego podwyższanie lub zniżanie względem wysokości biurka oraz możliwość pochylania oparcia.

 

Wygoda i troska o kręgosłup - o tym trzeba pamiętać

Warto pamiętać, że krzesło z podparciem lędźwiowym zapewniającym ergonomię siedzenia, musi mieć również odpowiednio dobrany do głowy zagłówek. Zagłówek stanowi oparcie dla głowy, dzięki któremu odciąża się odcinek szyjny kręgosłupa i tym samym osoba siedząca na krześle przyjmuje pozycję rozluźnioną, bez niepotrzebnego pochylania głowy. Tu warto dodać, że nadmierne garbienie się i pochylanie nad komputerem, biurkiem czy klawiaturą może źle działać na komfort siedzenia, ale i powodować poważne zmiany kręgosłupa.

Żeby do tego nie dopuścić, należy szczególnie pilnować tego, by nauczyć się siedzieć na krześle z głową opartą o zagłówek, czyli bez tzw. efektu wiszenia górnej części ciała w powietrzu. Mało kto wie, że komfort pracy przy komputerze przekłada się bezpośrednio na zdrowie fizyczne organizmu lub jego brak, tak więc, żeby zminimalizować powikłania kręgosłupa, należy przy pracy w domu dbać i o odcinek lędźwiowy i o szyjny.

Artykuł powstał we współpracy z kupkrzeslo.pl

Jak ważna jest identyfikacja wizualna?

Czy warto kupić grzejnik olejowy?

WhitePress Prawa