Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

jak
Nie mogę znaleźć pracy, ponieważ nie mam doświadczenia. Nie mam doświadczenia, ponieważ nie mogę znaleźć pracy. To tzw. paradoks młodego pracownika. Znamy sposoby, dzięki którym zapełnisz swoje CV po zakończeniu szkoły lub studiów. Sprawdź, jak stworzyć dokument, który przyciągnie uwagę rekruterów i dowiedz się, gdzie szukać najciekawszych ofert.

 

 

 

 

Co wpisać do CV, nie mając doświadczenia?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zdobycie doświadczenia w wybranym zawodzie jest odbycie stażu. Płatne praktyki dla studentów i absolwentów organizują nie tylko urzędy pracy, szkoły i uczelnie wyższe, ale także prywatne firmy. Warto dobrze zastanowić się nad miejscem odbywania stażu, ponieważ wielu pracowników po jego zakończeniu otrzymuje propozycję zatrudnienia długoterminowego.

Brak stażu i doświadczenia w pracy zawodowej nie oznacza jednak, że Twoje CV będzie bezwartościowe dla rekruterów. Masz na koncie wolontariat w schronisku dla zwierząt lub organizacji zajmującej się działalnością kulturalną? Możesz się pochwalić certyfikatem ukończenia kursu animatora zabaw dla dzieci lub wychowawcy kolonijnego? Masz doświadczenie w organizacji studenckich zawodów sportowych lub redagowaniu tekstów do serwisów internetowych? To cenne informacje dla potencjalnych pracodawców. Wiele mówią o Twoich umiejętnościach i zaangażowaniu. Pamiętaj, że dla rekruterów liczą się nie tylko kompetencje twarde, czyli np. znajomość języka na danym poziomie, ukończone kursy i certyfikaty, ale także kompetencje miękkie takie jak kreatywność, sumienność, otwartość czy umiejętność logicznego myślenia. Nie radzimy na siłę „zapychać” CV. Każde mniejsze lub większe oszustwo da się prędzej czy później zweryfikować, a przecież chodzi nie tylko o to, żeby pracę dostać, ale żeby ją utrzymać.

Nie zapomnij w CV podzielić się swoimi zainteresowaniami, zwłaszcza jeśli są związane z działalnością firmy, do której aplikujesz. Pasjonujesz się pozycjonowaniem stron internetowych i regularnie śledzisz fora branżowe? Prowadzisz blog poświęcony modzie, projektowaniu gier komputerowych lub recenzowaniu książek? Znasz podstawy robotyki lub potrafisz latać dronem? Wszelkie dodatkowe aktywności związane choćby w minimalny sposób z branżą, w której planujesz rozpocząć pracę, działają na Twoją korzyść.

Jak stworzyć CV, które przyciągnie uwagę rekruterów? Pamiętaj o formie! Inaczej będzie wyglądało CV, gdy będziesz aplikować na stanowisko juniorskie do agencji marketingowej, a inaczej, gdy będziesz starać się o posadę nauczyciela w szkole podstawowej. W pierwszym przypadku dużą rolę odgrywają kompetencje miękkie – już na etapie rekrutacji możesz wykazać się kreatywnością, np. dołączając do CV krótką prezentację multimedialną lub film, w którym przedstawisz siebie i swoje dotychczasowe osiągnięcia.

 

Gdzie szukać swojej pierwszej pracy?

Regionalny portal informacyjny? Urząd pracy? Media społecznościowe? Miejsc, w których możesz rozpocząć poszukiwania pierwszej pracy, jest wiele, ale coraz większą popularnością cieszą się internetowe platformy rekrutacyjne. Pracodawcy zdają sobie sprawę, że większość pracowników, zwłaszcza z pokolenia Y i Z, szuka zatrudnienia w sieci. Platformy rekrutacyjne online działają w taki sposób, aby maksymalnie skrócić czas poszukiwania zatrudnienia. Jeżeli więc nie masz doświadczenia w tym temacie, możesz wybrać swojego opiekuna kariery, który nie tylko znajdzie dla Ciebie oferty zgodne z doświadczeniem i umiejętnościami, ale podpowie, jak ulepszyć CV, żeby mieć większe szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Jeżeli szukasz pracy, to koniecznie zapoznaj się z platformą rekrutacyjną Jobllegro.com

 

Jak odnosić sukcesy w nauce i biznesie – poznaj metody ułatwiające przyswajanie wiedzy

Samochód na minuty w Gdyni – jak wynająć?

WhitePress Prawa