Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

dobry ekogroszek
Nadchodzący sezon grzewczy może być jednym z najtrudniejszych, z jakim przyszło nam się zmierzyć. Ogromne wzrosty cen niemal wszystkich źródeł ciepła, problemy z dostępnością opału i perspektywa obniżenia komfortu cieplnego w pomieszczeniach – to wyzwania jakie czekają nas w ciągu najbliższych miesięcy. Kryzys na rynku energetyki i obawy, że nie uda się kupić wystarczającej ilości paliwa sprawiają, że wiele osób wybiera drogę na skróty. Kupują to, co jest a nie to, co powinni. Wysokie ceny są pokusą do tego, by szukać cenowych okazji. Niestety, to również zły pomysł. Im tańszy opał tym gorszej będzie jakości. To z kolei ma bezpośrednie przełożenie na wydajność procesu spalania. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając ekogroszek i jak nie dać się oszukać nieuczciwemu sprzedawcy.

 

Nie każdy ekogroszek jest taki sam. Zwłaszcza teraz nie brakuje oszustów, którzy próbują sprzedać marnej jakości opał w bardzo wysokiej cenie, wiedząc, że ludzie i tak go kupią, bo muszą czymś ogrzać swoje domy. By nie dać się oszukać warto wiedzieć o jakie parametry pytać kupując ekogorszek. Jego jakość można zweryfikować nawet kupując ekogroszek przez Internet. Uczciwy sprzedawca powinien udostępnić kupującym certyfikat poświadczający jakość i parametry zakupionego opału. Warto się upominać o taki dokument.

 

Wartość opałowa

Zwana także kalorycznością, jest jednym z kluczowych parametrów, wpływających na jakość procesu spalania. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła zostanie wygenerowane podczas spalania opału. To również mniejsze zużycie ekogroszku, co z kolei przełoży się na niższe koszty sezonu grzewczego. Przy obecnych cenach tego paliwa jest to bardzo istotne. Wartość opałowa wyrażona jest w megadżulach na kilogram masy opałowej. Warto szukać ekogroszku, którego kaloryczność jest wyższa niż 23 MJ/kg. Na większe mrozy idealnie sprawdzi się np. Ecogroszek J-30, o kaloryczności między 28-30 MJ/kg. Jest dostępny tutaj: https://grzejemnieto.pl/produkt/ekogroszek-j-30/. Jakość tego produktu jest poświadczona odpowiednim certyfikatem, więc masz pewność, że nie kupujesz kota worku, a dobrej jakości ekogroszek.

 

Spiekalność

Kolejny, istotny parametr, określający skłonność ekogroszku do powstawania spieków. To zbrylone kawałki węgla, które palą się znacznie wolniej, generując duże straty energii. Poziom spiekalności określa się w skali Rogi. Im wyższa wartość Ri, tym większa skłonność do spiekania. Najlepiej wybierać ekogroszek o spiekalności nie przekraczającej 10Ri. W przeciwnym razie proces spalania będzie mniej efektywny, pozostanie dużo popiołu, który trzeba będzie usunąć.

 

Zawartość siarki

Znajdziesz ją w każdym ekogroszku, ale im jest jej mniej – tym lepiej. Zbyt duża zawartość siarki (powyżej 0,6%) może spowodować erozję niektórych części kotła. Dwutlenek siarki, jaki powstaje podczas spalania jest także bardzo szkodliwy dla środowiska i generuje bardzo nieprzyjemny zapach. By tego uniknąć należy wybrać ekogroszek o możliwie najniższej zawartości tego pierwiastka.

 

Zawartość popiołu

Poziom zawartości popiołu jest niezwykle istotny z dwóch względów – wpływa na jakość użytkowania oraz na środowisko naturalne. Zawartość popiołu oznaczona jest procentowo i wskazuje ile popiołu zostanie po spaleniu ekogroszku. Im więcej odpadu tym konieczność częstszego czyszczenia pieca. By ograniczyć ilość wizyt w kotłowni i zmniejszyć emisję cząstek do atmosfery warto wybierać ekogroszek o zawartości popiołu mniejszej niż 10%.

 

Wilgotność

Zawartość wody w ekogroszku wpływa nie tylko na wydajność procesu spalania, ale również na żywotność kotła. Im bardziej mokry opał tym trudniej się rozpala. Duża ilość energii zostaje zmarnowana na podgrzanie i odparowanie wody, zamiast na ogrzanie pomieszczeń. W efekcie ciepła jest mniej, a zużycie opału większe. Przy dłuższym użytkowaniu nadmiar wody może prowadzić do rdzewienia metalowych części kotła i erozji niektórych elementów. Nowy piec na ekogroszek to niemały wydatek, którego lepiej sobie oszczędzić, wybierając opał o wilgotności nie większej niż 10%.

 

Opakowanie – ekogroszek workowany czy nie

Sposób pakowania i przechowywania opału również ma istotny wpływ na jego jakość i wydajność procesu spalania. Ekogroszek składowany luzem na zewnątrz może tracić nawet 30% swojej wartości opałowej. Dlatego warto wybierać ekogroszek workowany, ponieważ worki zapewniają ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, wietrzeniem, wilgotnieniem i utratą kaloryczności.

Ekogroszek workowany ma jeszcze inną zaletę. Znacznie łatwiej go przetransportować, rozładować i rozmieścić w kotłowni. Układając worki jeden na drugim można zaoszczędzić sporo miejsca. Dozowanie wprost z worka pozwala również ograniczyć ilość pyłu i utrzymać kotłownię w czystości.

Na opakowaniu powinny też znajdować się wszystkie parametry ekogroszku, tak by kupujący mógł szybko zweryfikować z jakim produktem ma do czynienia.

 

Gdzie znaleźć dobry ekogroszek

Niełatwo jest znaleźć teraz kilka ton opału i zamówić go od ręki. Tym bardziej niełatwo będzie znaleźć dobry opał. Kluczowe jest to, by wybrać zaufanego sprzedawcę, który jasno określa jakiej jakości produkt sprzedaje. Wszystkie parametry, kluczowe do procesu spalania powinny być udostępnione kupującemu, by mógł szybko zweryfikować czy kupuje dobry opał w dobrej cenie. Jeśli sprzedawca odmawia podania szczegółów – ewidentnie coś jest na rzeczy.

Dobry ekogroszek można znaleźć w sklepie grzejemnieto.pl. Każdy produkt posiada szczegółowy opis, zawierający dokładne parametry. Można wiec szybko sprawdzić jakość ekogroszku i to bez wychodzenia z domu. Wystarczy zamówić towar i oczekiwać na dostawę, która jest darmowa na terenie całego kraju. Towar dostarczany jest na paletach, dzięki czemu rozładunek jest szybki, a ekogroszek może być sprawnie rozpakowany i rozlokowany w kotłowni. Jeśli masz wątpliwości odnośnie dostępności opału – warto zadzwonić i dopytać. Podobnie jeśli zdecydujesz się kupić opał w lokalnym składzie – zanim staniesz w długiej kolejce upewnij się, że masz po co stać.

Mamy nadzieje, że tej zimy nikomu opału nie zabraknie.

 

Efekt prostych, jedwabistych włosów - keratynowe prostowanie