Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

pompy zebate
Pompy hydrauliczne odpowiadają za przepływ i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia cieczy w instalacjach. Zapewniają prawidłową pracę siłowników i innych urządzeń. Zmieniają energię mechaniczną dostarczoną przez silnik na energię hydrauliczną, która jest zawarta w cieczy roboczej, tłoczonej pod ciśnieniem. Wśród pomp hydraulicznych wyróżnić można pompy zębate, ręczne i tłoczkowe. W tym artykule skupimy się jednak na pompach zębatych.

 

 

 

Budowa pompy zębatej

W zależności od rodzaju zastosowanych kół zębatych, pompy te można podzielić na pompy z zazębieniem zewnętrznym lub z zazębieniem wewnętrznym. W obu przypadkach jedno koło zębate jest napędzane zewnętrznie poprzez przeniesienie momentu obrotowego za pomocą wałka, drugie natomiast jest obracane przez pierwsze.

Wśród pomp zębatych przeważają pompy zębate o zazębieniu zewnętrznym, które mają prostą i lekką konstrukcję. Składają się z dwóch jednakowych kół zębatych możliwie jak najciaśniej osadzonych w korpus. Cechują się silną zdolnością samozasysania, lecz ich wadą jest generowanie dużej ilości hałasu.

Natomiast pompy zębate o uzębieniu wewnętrznym wyróżniają się zwartą konstrukcją, długą żywotnością oraz niewielkim ślizganiem względnym. Co więcej, emitują niższy poziom hałasu oraz mają mniejszą pulsację przepływu (ciśnienia) niż pompy o uzębieniu zewnętrznym. Zasada działania obu urządzeń jest taka sama. Obie dają możliwość instalacji w dowolnej pozycji i łatwość zmiany kierunku przepływu medium.

 

Jak działają pompy zębate i gdzie są stosowane?

Są to urządzenia wyporowe, wytwarzające moc poprzez zazębianie obracających się kół zębatych. To w nich zębatki wykonują ruch obrotowy. Zębatką napędzaną jest rotor, który porusza on usadowiony w korpusie zębnik. Wzajemny obrót i zazębianie się elementów w korpusie powoduje powstawanie różnicy ciśnienia, wytworzenie efektu ssania na wlocie pompy i późniejsze tłoczenie medium na wylocie.

Niewątpliwą zaletą pomp zębatych jest niewielki koszt zakupu oraz możliwość długotrwałej eksploatacji – rzadko ulegają nagłym awariom. Urządzenia znajdują zastosowanie w maszynach drogowo-budowlanych i rolniczych, a także w przemyśle naftowym, kosmetycznym czy spożywczym – zauważa ekspert z firmy Bulmach, która jest dostawcą pomp zębatych marki Caproni.

Pompy zębate są przeznaczone do cieczy gęstych i lepkich, takich jak oleje, bitumy, poliolefiny, asfalt, tłuszcze, czekolady, syropy i żywice. Podczas wyboru urządzenia należy uwzględnić ph, lepkość i temperaturę medium. Należy też pamiętać, że pompowane ciecze nie mogą reagować z materiałami, z których wykonana jest pompa.

 

Czym jest BIMI?

Pieczątki i stemple na zamówienie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

WhitePress Prawa