Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Decyzja o podjęciu leczenia u specjalisty jest niezwykle ważnym krokiem w często niełatwej walce o swoje zdrowie i szczęście. W przeszłości szukanie pomocy u psychologa lub psychoterapeuty było wręcz stygmatyzowane. Przez to wiele osób w potrzebie nie dopuszczało do siebie nawet myśli o tym, że jest im potrzebne wsparcie i nie zastanawiało się, gdzie przyjmuje dobry psycholog w Gdańsku, Warszawie, czy jakimkolwiek innym miejscu w Polsce. Na szczęście sporo się zmieniło w tej kwestii. Dzięki temu dzisiaj coraz więcej osób szuka fachowej pomocy i chce się leczyć.

 Jak wybrac psychologa

Psycholog i psychoterapeuta - jaka jest różnica?

Bardzo częsta nazwy psycholog i psychoterapeuta są używane wymiennie. Warto jednak mieć świadomość tego, że są to dwa różne zawody. Dzięki temu wybór specjalisty, któremu powierzymy swoje zdrowie stanie się zapewne nieco łatwiejszy. 

Psychologowie bardzo często pracują w placówkach edukacyjnych, szpitalach i hospicjach, czy też w specjalistycznych Ośrodkach Interwencji Kryzysowej. Do takiego lekarza można się udać w sytuacji, gdy dręczy nas bardzo konkretny problem, który znajduje się w obszarze specjalizacji danego psychologa. Może być to więc na przykład psycholog dziecięcy, psycholog biznesu lub sportu, albo też seksuolog. Oczywiście psycholog musi ukończyć 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologia, ale co ważne, nie ma on automatycznie uprawnień do prowadzenia psychoterapii.

Aby zostać psychoterapeutą, należy ukończyć studia humanistyczne, do których zalicza się też oczywiście psychologia, a potem czteroletnią szkołę psychoterapii. Taki specjalista musi też dodatkowo przejść staż kliniczny oraz pracować pod superwizją. Dzięki temu może w jeszcze lepszy sposób pomagać swoim pacjentom. Jest to niezwykle ważne między innymi ze względu na fakt, że psychoterapia opiera się na pracy nad wnętrzem pacjenta, przez co trwa zwykle dłużej. Efekty tej pracy mogą natomiast realnie wpłynąć na zmiany zachodzące w jego życiu.

 

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Jeśli zależy nam na znalezieniu fachowca w miejscu naszego zamieszkania, warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Wpisując tam na przykład hasło psycholog Gdańsk, szybko zyskamy dostęp do listy specjalistów w tym mieście. Następnie musimy zweryfikować kwalifikacje takiej osoby do prowadzenia psychoterapii. Upewnijmy się, że posiada ona certyfikat lub czy przynajmniej jest psychoterapeutą w trakcie szkolenia. Dobrze jest też sprawdzić, w jakim nurcie pracuje taki specjalista, by dowiedzieć się, czy tego typu terapia będzie zgodna z naszymi oczekiwaniami. 

Oczywiście zawsze warto również sprawdzić, jakie jest dotychczasowe doświadczenie takiej osoby. W jakich miejscach odbywała staże i praktyki oraz w jakich problemach się specjalizuje. Należy jednak pamiętać, że żaden research, nawet najdokładniejszy, nie zastąpi osobistego spotkania z konkretnym psychoterapeutą. Dopiero wówczas będziemy mieli okazję przekonać się, czy praca z nim faktycznie nam odpowiada. Bo tylko wtedy będziemy w stanie otworzyć się przed takim specjalistą i realnie sobie pomóc.