Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

tusze i toneryDrukarki wykorzystuje się powszechnie w miejscach pracy, a także w zaciszu domowym. Drukowanie wymaga regularnej zmiany wkładów. Na rynku możemy znaleźć wiele modeli tuszy i tonerów do wielu modeli drukarek. Często nie wiemy, który pasuje do jakiego typu drukarki. Wiele stron oferuje także zamienniki, które są o wiele tańsze. Wszystko na ten temat poniżej.

 

 

 

 

 

 

  1. Tusz czy toner – co wybrać?
  2. Jak wybrać dobry tusz do drukarek?
  3. Co wziąć pod uwagę przy wyborze tonera?

 

Tusz czy toner – co wybrać?

Wybór tuszu czy tonera zależy od typy drukarki, jaki posiadamy. W przypadku drukarki atramentowej, która drukuje poprzez nanoszenie tuszu na papier potrzebuje odpowiedniego tuszu. Tusz ma formę płynną i jest tańszy, ale  także szybciej się zużywa. Drukarka laserowa zadrukowuje strony poprzez używanie tonera, czyli specjalnego proszku, który poprzez laserowe namagnesowanie powierzchni zostaje rozprowadzony na kartce. Najczęściej używa się tonerów monochromatycznych. Ich zaletą jest szybsze i cichsze funkcjonowanie, ale wadą jest konieczność wymiany całego toneru, gdy się skończy, a nie tylko pojedynczych patronów, jak w przypadku drukarki atramentowej.

 

Jak wybrać dobry tusz do drukarek?

Produkowane tusze można podzielić na dwa typu: pigmentowe i barwnikowe. Te pierwsze pozwalają na wydruk o ostrych konturach i nadają się zarówno do tekstów, jak i grafiki. Sprawdzą się do wizytówek czy dyplomów. Tusze barwnikowe wymagają zastosowania papieru dobrej jakości, ale pozwalają na łatwe mieszanie kolorów ze sobą. Najczęściej drukarki atramentowe używają właśnie tego typu tuszy. Tusz do drukarki Brother potrafi być drogi, dlatego warto wziąć pod uwagę poniższe aspekty, by nie przepłacać.

Można kupić oryginalny pojemnik z tuszem, zamiennik niefirmowy lub tusz regenerowany samodzielnie w punktach specjalnie do tego przeznaczonych. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, do jakiego typu drukarki jest przeznaczony. Innym ważnym aspektem jest wydajność pojemnika. Im jest wyższa, tym rzadziej musimy wymieniać tusz. Normalną pojemnością jest 10-12 ml, ale można także kupić większe, które charakteryzują się pojemnością ponad 20 ml. Poszczególne modele używają innych rodzajów tuszy, co wpływa na jego ekonomiczność. Kupując tusze warto wziąć pod uwagę typ i model urządzenia, a także określić jaki kolor nas interesuje i czy chcemy jeden pojemnik z kolorem, czy podzielony na kilka. Używany toner ma taką samą jakość co oryginał, dlatego warto nie przepłacać i wziąć pod uwagę tylko powyższe aspekty. Tusz do drukarki HP można łatwo znaleźć w internecie wpisując typ drukarki.

 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze tonera?

Tonery do drukarki brother sprzedaje się w specjalnych kasetach. Do każdego modelu drukarki laserowej pasuje tylko jeden typ kasety. Każdy toner ma swój numer i oznaczenie, co pozwala na dopasowanie go do odpowiedniej drukarki.  Kupując toner warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwsza z nich jest oznaczenie tonera, aby typ kasety był kompatybilny z naszą drukarką. Następnym aspektem jest kolor, jeśli używamy drukarki kolorowej. Taniej wyjdzie jeśli kupimy wszystkie kolory w zestawach. Wydajność tonera określa się liczbą wydrukowanych stron przy 5% pokryciu strony A2. Na przykład 1000 lub 2000, a niekiedy 10 000 stron. Jest to powiązane z wielkością drukarki i kasety. Posiadając dane o wydajności tonera i jego ceny, można obliczyć efektywność drukarki laserowej. Toner do drukarki HP mogą kosztować wiele, dlatego warto zacząć poszukiwania od analizy ceny czy wydajności tonera lub zdecydować się na zamiennik.

 

WhitePress Prawa