Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Częste transformacje przepisów prawnych, chociażby prawa podatkowego, mogą wprawiać w zagubienie i powodować problemy związane z ich interpretacją. Z tego właśnie powodu warto pomyśleć o skorzystaniu z fachowego wsparcia księgowego. Dobrze byłoby jednak dowiedzieć się najpierw, na co zwracać uwagę przy jego wyborze, aby być w pełni usatysfakcjonowanym. 

Jak wybrać dobrego księgowego

Stale podnoszone kwalifikacje

Wybór księgowego, który spełni wszystkie wymagania na pewno nie jest zadaniem łatwym. Przede wszystkim, należy zwracać uwagę na to, czy kandydat jest otwarty na stałe podnoszenie swoich kwalifikacji. Umiejętności analityczne bowiem nie wystarczą. Księgowy musi sprawnie poruszać się w gąszczu skomplikowanych i nierzadko zawiłych przepisów prawnych. Jako że te ulegają ciągłej zmianie, osoba odpowiedzialna za księgowość musi na bieżąco poszerzać swoją wiedzę na ich temat. Pomagać mogą jej w tym szkolenia dla księgowych, dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy księgowy, którego chce się zatrudnić, regularnie bierze w nich udział. Jeśli tak, na pewno będzie posiadał stosowne certyfikaty.

 

Doświadczenie zawodowe 

Wiedza to jedno, ale doświadczenie zawodowe księgowego również jest ważne, zwłaszcza jeśli materia, jaką ma się zajmować jest skomplikowana. Wybierając osobę, która ma zająć się księgowością w firmie, warto zwrócić uwagę na to, w jakich dziedzinach czuje się on ekspertem. Żaden księgowy nie może się bowiem znać na wszystkim. Jedni będą specjalistami od dbania o finanse w banku, a inni w jednoosobowej działalności gospodarczej. Najważniejsze jest to, aby księgowy, którego chce się zatrudnić posiadał doświadczenie w tych aspektach, którymi miałby się zajmować po zatrudnieniu.

 

Kompetencje miękkie

Dla wielu osób, które rozważają zatrudnienie księgowego bardzo ważne mogą być jego kompetencje miękkie. Jest to kwestia bardzo ważna, ponieważ od tego w dużym stopniu zależy to, jak będzie układała się współpraca. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie cechy są najważniejsze. Dla jednych będzie to komunikatywność, dla innych umiejętność pracy pod presją czasu. Wydaje się więc, że wszystko to należy rozpatrywać pod kątem indywidualnego przypadku.

 

Ubezpieczenie 

Nawet jeżeli zatrudnia się najlepszego księgowego, trzeba koniecznie zdawać sobie sprawę z tego, że nikt nie jest nieomylny. Dotyczy to także tych najbardziej doświadczonych, którzy mogą pochwalić się wieloma certyfikatami i referencjami. Warto zatem zwracać uwagę na to, czy księgowy jest ubezpieczony. Dzięki takiemu rozwiązaniu, obie strony mogą być spokojne o kwestie związane z odpowiedzialnością finansową za niezamierzone błędy. Jeśli księgowy, nawet ten z najlepszymi kompetencjami nie posiada ubezpieczenia, lepiej nie rozważać skorzystania z jego usług.

 

Opinie innych

Wybierając księgowego nie sposób nie zwrócić też uwagi na opinie innych. Zanim zdecyduje się o zatrudnieniu konkretnej osoby bądź też o skorzystaniu z usług biura rachunkowego, warto zapoznać się z opiniami na ich temat. Nie zawsze jednak ilość podmiotów, z którymi współpracuje dany księgowy świadczy o tym, że jego wybór będzie dobry. Jeżeli księgowy nawiązał współpracę ze zbyt wieloma firmami, może nie poświęcić wystarczająco wiele uwagi nowej. Nie jest to jednak regułą. Wiele biur rachunkowych, a także księgowych prowadzących jednoosobową działalność udostępnia na stronach internetowych referencje podmiotów, które korzystały z ich usług. Warto się z nimi zapoznać i wyciągnąć konstruktywne wnioski. 

 

Sieć kontaktów

W celu znalezienia księgowego, który spełni wymagania, warto też posiłkować się tak zwaną siecią kontaktów. Być może ktoś znajomy może polecić osobę kompetentną, z której usług korzysta bądź korzystał w przeszłości. Jeżeli tak, warto rozważyć skorzystanie z takiej rekomendacji. To szczególnie dobry pomysł, jeżeli polecany księgowy posiada dokładnie taką specjalizację, jakiej się poszukuje. Warto zatem zastanowić się nad tym, jakie konkretnie osoby można poprosić o to, by poleciły kogoś, kto w profesjonalny sposób troszczy się o kwestie związane z księgowością w ich firmie. 

WhitePress Prawa