We współczesnym otoczeniu gospodarczym formalności rachunkowo-prawne stają się największą zmorą przedsiębiorców. Wszelkim zmianom podatkowym towarzyszą liczne niezrozumiałości, które ciężko objąć nawet samym specjalistom w dziedzinie finansów czy prawa. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się wybrać odpowiednie biuro księgowe.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?
Odkąd w 2014 roku zawód księgowego uległ deregulacji, co oznacza, że każdy może usługowo prowadzić księgi, biur rachunkowych można znaleźć jak grzybów po deszczu. Rzadko decydują się na to jednak osoby niewyspecjalizowane, gdyż jest to zawód wymagający.
Warto zatem by podejmując współpracę z biurem rachunkowym, wiedzieć jaka księgowa będzie odpowiedzialna za prowadzenie spraw przedsiębiorcy. Ważne jest także doświadczenie. W zawodzie księgowych bardzo łatwo o pomyłkę. Bardziej niż certyfikaty świadczące o zdobytych kompetencjach do wykonywania zawodu, liczy się więc też jakość wykonywanej pracy uwieńczona zdobytym doświadczeniem.
Dobrze zapoznać się z zakresem świadczonych usług. Nie każde biuro księgowe we wszystkim pomoże. Jeśli zakres ten jest dostatecznie szeroki, możliwe, że w przypadku napotkania nietypowych problemów, łatwiej będzie zdobyć kompleksową pomoc.
Podstawowe cechy dobrej księgowej
Cechy, jakie powinna posiadać dobra księgowa, to przede wszystkim: dokładność, terminowość, wiarygodność, sumienność, kompetencje.
Dokładność tyczy się wszystkiego, co robi księgowa, od ewidencji księgowej, aż po doradztwo podatkowe. Każda informacja musi być sprawdzona i udokumentowana. Wystarczy jeden błąd i już może zdarzyć się potyczka z urzędami.
Terminowość związana jest nie tylko ze sporządzaniem deklaracji i rozliczeń, ale także pamiętaniem o zapłacie podatku czy też składek ZUS. Obowiązany jest do tego klient, ale sprawdzanie i go i przypominanie o tym, że powinien uregulować swoje zobowiązania, jest bardzo wskazane. Przynajmniej w kwestiach podatkowych.
Wiarygodność jest cechą w ogóle pożądaną u każdego usługodawcy, ale księgowa posiada wiele informacji poufnych, takich, o których klient nie chciałby informować postronnych, dlatego szczególnie wymaga się od niej uczciwości i trzymania pewnych spraw w tajemnicy.
Sumienność i kompetencje wiążą się z ciągłą aktualizacją wiedzy. Księgowy musi być otwarty na dużą dawkę zmian i ciągłe dokształcanie się.
Zasady współpracy z biurem rachunkowym
Współpracując z biurem księgowym, nie musimy znać się na wszystkim, ale warto byłoby wiedzieć, mniej więcej czym zajmuje się księgowy, gdyż na przykład przynoszenie stery papierów w worku na śmieci z wybrakowanymi dokumentami, może wiązać się z niechęcią owocnej współpracy. To oczywiście skrajność, ale i takie sytuacje się zdarzają.
Dobrze wiedzieć, że należy mieć udokumentowane wszystkie przychody, nauczyć się, że nie wszystkie koszty można odliczyć i nie przynosić faktur z pozycjami, które trzeba będzie tylko powykreślać. Wykorzystanie pewnej wiedzy, którą księgowa przekazuje, na pewno ułatwi wzajemną współpracę.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z dobraksiegowa.info |
https://aobiznes.pl/aktualnosci/porady/darmowe-porady-prawne-kiedy-i-gdzie
https://aobiznes.pl/aktualnosci/porady/jak-wazna-jest-identyfikacja-wizualna