Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

grafika
Jeśli znasz kilka darmowych (lub płatnych) banków zdjęć, jak również narzędzi do edycji grafiki będziesz, w stanie stworzyć coś wartościowego, co pomoże zbudować wizerunek marki i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. W tym artykule, dowiesz się dokładnie jak podejść do tworzenia grafik, aby stworzyć coś wartościowego w krótkim czasie.

 

 

 

 

Skąd czerpać grafiki na stronę internetową?

W sieci istnieje całe mnóstwo portali, gdzie można znaleźć grafiki ze znakiem domeny publicznej. Jeśli operujesz przy niskim budżecie, to właśnie tego rodzaju grafiki najlepiej poszukiwać. Darmowa licencja umożliwi Ci wykorzystanie zdjęć lub grafik w dowolnym celu (nawet komercyjnym) i nie musisz linkować do źródła co daje Ci więcej elastyczności.

Najpopularniejsze portale, gdzie można znaleźć tego rodzaju zdjęcia to Pixabay oraz Unsplash. Strony te zawierają setki tysięcy zdjęć, które możesz wykorzystać w dowolnym celu. Oczywiście, jeśli masz więcej doświadczenia i dla przykładu jesteś po kursie grafiki z programem Photoshop, warto o rozważyć również profesjonalne portale za zdjęciami typu Envato lub Shutterstock.

W tym wypadku, przyjdzie Ci już trochę zapłacić (ok. 30 zł za sztukę), lecz dobór odpowiedniej szaty graficznej często można zrobić ogromną różnicę, szczególnie jeżeli mówimy tu o Twojej stronie głównej lub stronach, poprzez które pozyskujesz klientów.

 

Jak w łatwy sposób obrobić grafiki komputerowe na stronę internetową?

Jak zapewne się domyślasz, na rynku możesz znaleźć dziesiątki różnych programów do obróbki grafiki komputerowej. Oczywiście, najpopularniejszym z nich jest wcześniej wspomniany Photoshop i dlatego warto się go nauczyć.

Licencja programów Adobe nie jest jednak taka tania, więc jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z obróbką grafiki, na początku warto skorzystać z darmowych rozwiązań, które niemniej jednak pozwolą Ci osiągnąć zadowalające rezultaty.

Jeżeli chodzi o szybką obróbkę zdjęć, najlepszym darmowym narzędziem jest internetowy program Pixlr E. Jest on bardzo intuicyjny w obsłudze i pozwoli Ci szybko narzucić filtry na zdjęcia oraz wprowadzić podstawowe poprawki (poziom nasycenia kolorów, przycięcia, zmiana rozmiaru itd.)

Oprócz tego, masz do wyboru dziesiątki interesujących szablonów, które pomogą Ci stworzyć grafiki szybko, szczególnie w momencie, kiedy zabraknie inspiracji. Za niewielką dodatkową opłatą, możesz dokupić więcej szablonów oraz skorzystać z dodatkowych narzędzi, które jeszcze bardziej ułatwią Twoją pracę.

Innym darmowym narzędziem do obróbki grafik, z którym warto się zapoznać jest Canva. Jest to program tak łatwy w obsłudze, że nawet dziecko jest w stanie go opanować w ciągu kilkunastu minut. Posiada on również świetną aplikację mobilną co pozwala na tworzenie grafik na telefonie lub tablecie.

Jest to prawdopodobnie najlepszy darmowy program do tworzenia grafik na strony internetowe, ponieważ oferuje on wiele różnych elementów które można dodać do projektu, jak również dziesiątki szablonów dostępnych na wyciągnięcie ręki. Jest to szczególnie przydatne podczas budowania wizerunku marki, ponieważ możesz zapisać projekty z odpowiednią kolorystyką i elementami, tak aby nie musieć ich ładować od początku za każdym razem.

Tak samo jak w przypadku programu Pixlr E, istnieje wersja płatna, która posiada w repertuarze więcej elementów o lepszym wyglądzie jak również tysiące zdjęć do wykorzystania.

Canva przydaje się również podczas przygotowywania grafik na media społecznościowe, jak również do tworzenia, krótkich filmików promocyjnych lub plików GIF.

 

grafiki

Co warto zrobić przed załadowaniem grafiki na stronę internetową?

Prędkość strony internetowej ma kluczowe znaczenie i dlatego zanim załadujesz nowo stworzoną grafikę na własną stronę internetową, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Po pierwsze, zastanów się jaki rodzaj pliku graficznego będzie odpowiedni do twoich potrzeb. Zalecany format do zdjęć to .jpg ponieważ pliki tego typu są lekkie a równocześnie zachowują odpowiedni poziom jakości.

Jeśli jednak masz do czynienia z grafikami lub chcesz wyprodukować zdjęcia o znacznie wyższej jakości, warto skorzystać z formatu .png. Pliki tego typu mogą być nawet dwa razy cięższe od .jpg, jednak warto je wykorzystać w specyficznych sytuacjach. Do wyboru jest również nowy format webP, który pozwala na stworzenie wysokiej jakości grafik przy zachowaniu świetnej jakości. Problem polega na tym, że, wiele przeglądarek internetowych jeszcze nie rozpoznaje tego formatu, więc wykorzystanie go można będzie przemyśleć dopiero w niedalekiej przyszłości.

 

Nie zapomnij o kompresji plików graficznych

Przed ostatecznym wrzuceniem grafiki na stronę, warto skorzystać z darmowego kompresora plików graficznych takiego jak Optimizilla.

Jeśli zdjęcie, które chcesz umieścić na blogu zajmuje 240kb, po kompresji rozmiar może się zmniejszyć nawet o połowę co znacznie przyśpieszy prędkość ładowania Twojej strony (przy minimalnej utracie jakości zdjęcia).

Jeśli korzystasz z systemu obsługi treści typu WordPress, możesz nawet zainstalować specjalną wtyczkę typu EWWW Image Optimizer, która automatycznie skompresuje zdjęcia podczas ładowania na serwer.

Po przejściu tego typu obróbki, grafika jest gotowa do załadowania. Nie zapomnij tylko o dodaniu tak zwanego alt tekstu (tekstu alternatywnego), który służy jako opis grafiki dla wyszukiwarek internetowych, pozwalając Ci na osiągnięcie lepszych wyników w Google.

 

Konsultant IT – kiedy jego pomoc jest niezbędna?

Roll-up reklamowy – rodzaje i zastosowanie

WhitePress Prawa