Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

jakw7krokachpoprawicswojefinanseosobiste
Nie bardzo wiesz, jak to się dzieje, ale zawsze przed pierwszym, każdego miesiąca nerwowo sprawdzasz, czy na twoje konto trafił już przelew wynagrodzenia. Zupełnie nie rozumiesz, jak to jest, że twojej koleżanki kompletnie to nie interesuje, bo tobie naprawdę zostało już tylko kilka złotych i nawet jednodniowe opóźnienie, będzie sporym utrudnieniem. Nie masz z czego oszczędzać, bo żyjesz od pensji do pensji, wydaje ci się, że po prostu zarabiasz zdecydowanie mniej od innych, bo znajomi jakoś lepiej sobie radzą. Poświęć tydzień i zacznij poprawić swoje finanse od zaraz.

 

Dzień pierwszy. Budżet

Weź do ręki kartkę i długopis, podziel na pół i z jednej strony spisz wszystkie swoje dochody: z wynagrodzeń, najmów, zleceń i świadczeń socjalnych.

Po drogiej stronie zanotuj wszelkie wydatki: czynsze, opłaty za media, koszty rat z tytułu zadłużeń, opłaty za szkołę językową dziecka i tak dalej.

Teraz odejmij jedną kwotę od drugiej. Jesteś na plusie? Świetnie, pora na zarządzanie budżetem domowym.

Zdecydowanie gorzej, jeśli jesteś na minusie i to, co zarabiasz, nie wystarcza na pokrycie kosztów.

Oznacza to, że za moment wpadniesz w poważne kłopoty i po prostu zostaniesz czyimś dłużnikiem.

Musisz natychmiast zacząć szukać oszczędności i pomyśleć o dodatkowej pracy.

 

Dzień drugi. Opłaty

Wróć do swojej kartki i zastanów się, ile pieniędzy wydajesz na opłaty stałe. Z części z nich na pewno nie jesteś w stanie zrezygnować, ale poszukaj w nich oszczędności.

Dostawcy usług wyjątkowo lubią leniwych klientów, którzy po prostu automatycznie przedłużają umowy.

Tymczasem zawsze bardziej opłacalna jest zmiana dostawcy, a nawet zrezygnowanie z niektórych usług.

Dziecko spokojnie może uczyć się języka online, a kolejna prenumerata na pewno nie jest niezbędna.

Woda, prąd, gaz to podstawowe wydatki, ale nawet w tych przypadkach wybór abonamentów jest spory, a pole do oszczędności na co dzień ogromne.

 

Dzień trzeci. Cel

Oszczędzanie nie ma najmniejszego sensu, jeśli nie określisz, na co chcesz uskładać.

Priorytetem powinna być jak najszybsza spłata wszelkich zobowiązań i odłożenie pieniędzy na poduszkę bezpieczeństwa finansowego twojej rodziny.

Dopiero gdy na konto trafi przynajmniej trzykrotność twoich miesięcznych kosztów życia, możesz pomyśleć o odkładaniu na realizację marzeń i zbieraniu, choćby na wakacje.

 

Dzień czwarty. Dochody

Z pustego i Salomon nie naleje i cały program naprawczy nie przyniesie rezultatów, jeśli faktycznie zbyt mało zarabiasz.

Zastanów się, czy to odpowiednia pora na rozmowę o podwyżce lub po prostu zainteresuj się możliwościami znalezienia dodatkowej pracy.

Czasem dorywcze zajęcia, takie jak udzielanie korepetycji, sprzątanie, pisanie artykułów czy wypełnianie ankiet mogą znacząco poprawić budżet domowy.

Ciekawe propozycje na szybki dodatkowy zarobek można znaleźć na stronie - https://jak-zarabiac.com/jak-szybko-zarobic-pieniadze/

 

Dzień piąty. Wyprzedaż

Możesz znacząco przyspieszyć oszczędzanie, urządzając wielką wyprzedaż.

Wystarczą porządki w garażu, na strychu i w garderobie, aby okazało się, że masz dziesiątki rzeczy, które do niczego nie są ci potrzebne.

Na starych zabawkach dziecka zbiera się kurz, a z większości ubrań „wyrosłaś”.

Twoje rzeczy na pewno znajda nowych właścicieli, a możliwości sprzedażowe są naprawdę ogromne.

Wystarczy zdjęcie, ustalenie rozsądnej ceny i nabywca zapewne się znajdzie.

 

Dzień szósty. Cięcie wydatków

Rachunki to nie jedyne miejsce, w którym warto szukać oszczędności. Równie kosztowne są po prostu zwyczajne koszty życia.

Zrezygnuj na miesiąc z jadania w restauracjach i zamawiania jedzenia, odpuść sobie poranną kawę, a na zakupy idź z listą.

Przygotowanie tygodniowego jadłospisu będzie korzystne nie tylko dla twoich finansów, ale i dla zdrowia.

 

Dzień szósty. Dedykowane konto oszczędnościowe

Pieniądze na koncie bieżącym łatwo się rozchodzą. Zdecydowanie lepiej założyć konto oszczędnościowe, na które będziesz przelewać od razu po otrzymaniu wynagrodzenia, te kwoty, które planujesz i jesteś w stanie odłożyć.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są proponowane przez banki konta celowe, na których gromadzisz pieniądze na ustalony przez siebie konkretny cel.

Zainteresuj się ofertą banku, a być może znajdziesz programy odkładania końcówek zakupów i ciekawe oferty promocyjne.