Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W tym roku w życie weszło długo zapowiadane, a przez wielu z niecierpliwością oczekiwane trafienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. W praktyce oznacza ono pozbycie się konieczności posiadania wizy oraz wszelkim niedogodnościom związanym z jej pozyskiwaniem. Czy jednak w takiej sytuacji nie musimy poddawać się żadnym formalnościom? Otóż nie - zgoda na przyjechanie do USA wciąż jest konieczna do pozyskania. Z tym, że USA oferuje prostszą, znacznie szybszą, wygodniejszą i tańszą formę jej pozyskiwania.

 

Poznajmy ESTA - system autoryzacyjny od USA

ESTA to nowoczesny system, zarządzany przez Biuro Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych, pozwalający na w pełni internetowe złożenie wniosku o przyznanie autoryzacji podróży do Stanów Zjednoczonych. Elektroniczny System Autoryzacji Podróży, bo tak właśnie rozwija się ten skrót w tłumaczeniu na polski, zapewnia szybką, nieprzekraczającą 72 godzin weryfikację zgłoszeń. W obrębie trzech dni otrzymamy nie tylko odpowiedź, ale i dokument umożliwiający nam przekroczenie granic USA. Jest to jedyna rzecz, której będziemy dopotrzebować.

 

Formalności - jak uzyskać ESTA?

Choć sam proces uzyskiwania pozwolenia za pośrednictwem ESTA jest stosunkowo prosty i intuicyjny, wymaga od nas spełnienia kilku formalności - w całości przez Internet. Pierwszą z nich jest zaakceptowanie regulaminu i ustaw, które obejmują sposób korzystania z ESTA. Warto, abyśmy zapoznali się z pełną ich treścią - w szczególności wtedy, gdy nie jesteśmy co do nich w pełni przekonani lub mamy jakiekolwiek wątpliwości.

Do wypełnienia wniosku będzie nam potrzebny ważny paszport - i choć samo pozwolenie daje nam możliwość podróżowania do USA przez dwa lata od momentu uzyskania pozytywnej odpowiedzi, w momencie wymiany / odnowienia paszportu pojawi się konieczność ponownej weryfikacji. Dane z paszportu to jednak nie wszystko. Z formalności, które są podstawą trzeba powiedzieć również o aktywnym adresie e-mail oraz numerze telefonu. Ten pierwszy posłuży do otrzymania unikalnego ID wniosku. To również na niego otrzymamy decyzję i ewentualny dokument umożliwiający przejazd.

W szczególnych przypadkach ESTA będzie od nas wymagało podania adresu NIP, numeru telefonu i adresu pracodawcy lub też umowy o pracę. Te wszystkie elementy nie zawsze będą wymagane, jednak warto mieć je pod ręką - USA chce się bowiem upewnić, że nie przybywamy na jego teren z zamiarami imigracyjnymi.

Musimy pamiętać, że cały proces nie jest darmowy. Za samo rozpatrzenie wniosku zapłacimy jednak zaledwie 4 dolary, a w przypadku pozytywnej odpowiedzi - dodatkowe 10$ za wydanie dokumentu.Musimy posiadać kartę kredytową albo PayPala, aby dokonać tej płatności.

 

Podsumowanie

Choć większość ludzi wyjazd do Stanów Zjednoczonych kojarzy z koniecznością wyrobienia sobie wizy i przejścia przez mnóstwo formalności, obecnie to pierwsze zostało zniesione, a drugie - ograniczone do absolutnego minimum. Można więc powiedzieć, że podróż za ocean nigdy nie była taka prosta, jak dzisiaj. Warto mieć tego świadomość przy planowaniu swoich nadchodzących wakacji.

Więcej informacji znajdziecie na Estavisa.pl
WhitePress Prawa