Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

 Kalkulator ubezpieczeń przedstawi Ci oferty z wielu towarzystw, bazując na informacjach podanych przez Ciebie w formularzu. Pytania w nim postawione to najlepsza wskazówka, w jaki sposób TU wyliczają składki. Większość z nich swoje wyceny opiera na tych samych danych. Dlaczego zatem Twoja składka różni się od tej, którą mieli do opłacenia Twoi znajomi?  Z pewnością jeździsz innym samochodem, masz inne doświadczenia na drodze i mieszkasz w innej dzielnicy. Te i inne czynniki sprawiły, że ceny Waszych ubezpieczeń komunikacyjnych nie są takie same. Ubezpieczyciele podchodzą do każdego klienta indywidualnie, dlatego zaoferują Ci taką polisę, która będzie zapewniała najlepszą ochronę.

 

Doświadczenie na drodze prawdę powie

 

W tym właśnie tkwi przewaga obytych z samochodem kierowców nad początkującymi - w doświadczeniu. Prowadzenie pojazdu to nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Dużo zależy od wprawy i pewności za kierownicą, a te nabywa się z czasem. Dlatego w kalkulatorach znajdziesz pytanie o:

  • wiek,
  • rok otrzymania prawa jazdy,
  • historię ubezpieczeniową.

pytanieokierowce

To sporo mówi o Tobie ubezpieczycielowi. Na świeczniku są przede wszystkim młodzi kierowcy, którzy nie dość, że mają skłonność do szybkiej jazdy, to jeszcze brakuje im doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Firmom ubezpieczeniowym trudno stwierdzić, jak dobrym kierowcą będzie osoba, która dopiero uzyskała uprawnienia, bo nie ma możliwości zweryfikowania jej historii. Tę nabędzie dopiero z czasem.

wynikkalkulacji

Nie jest jednak powiedziane, że każdy właściciel pojazdu, który jeździ kilka czy kilkanaście lat otrzyma preferencyjną cenę ubezpieczenia. Jeśli zdarzyło mu się spowodować wypadek,musi liczyć się z utratą wypracowanych zniżek i podniesieniem składki ubezpieczeniowej przy zakupie najbliższej polisy. Zniżkami nagradzani są kierowcy jeżdżący bezszkodowo.

 

Chcesz dostać więcej ofert? Wpisz swoje dane

 

Żeby wyliczyć dla Ciebie składkę, ubezpieczyciele obejdą się bez danych osobowych. W artykule: Kalkulator OC bez podawania danych. Ranking TOP 5 narzędzi online – porównanie przeczytasz, że w niektórych kalkulatorach możesz pominąć pytanie o imię, nazwisko i PESEL.

Gdy zrezygnujesz z wpisania personaliów, otrzymasz oferty z tych towarzystw, które nie wymagają ich podania. Pozostali, jak np. Generali albo Proama nie przygotują propozycji dla Ciebie. Przed przedstawieniem wyceny zakłady te weryfikują bowiem historię ubezpieczeniową kierowcy. Wpisanie swoich danych zwiększy Twoją szansę na znalezienie najbardziej korzystnej polisy i pozwoli Ci uzyskać dokładniejszą kalkulację.

 

Pozostałe informacje o kierowcy są obowiązkowe

 

Wyliczenie składki nie miałoby racji bytu, gdybyś mógł przejść przez formularz, opuszczając większość pól. Samo określenie doświadczenia i dane osobowe do pewnego stopnia pozwalają TU ocenić, czy ubezpieczenie Ciebie i Twojego auta jest ryzykowne, ale będą w stanie zapewnić Ci lepszą ochronę, jeśli dowiedzą się również o:

  • Twoim miejscu zamieszkania,
  • stanie cywilnym,
  • liczbie dzieci.

Cena ubezpieczenia w dużej mierze zależy od wielkości miasta, w którym kierowca zarejestrował pojazd i w którym mieszka. Duże miasto = duże natężenie ruchu, a to sprzyja kolizjom. Nieco mniejszym ryzykiem naznaczeni są mieszkańcy niewielkich miejscowości, którzy mogą liczyć na zmniejszenie składki, ale nie jest to reguła.

Poza wielkością miejscowości i natężeniem ruchu ubezpieczyciele biorą pod uwagę też statystyki wypadkowe z danego miasta czy dzielnicy. Tam, gdzie wypadków jest więcej, kierowcy zazwyczaj płacą wyższe składki za OC.

Biorąc pod uwagę informacje o rodzinie ubezpieczonego, TU również polegają na statystykach. Te dowodzą, że kierowcy w związku małżeńskim, a w dodatku posiadający dzieci, jeżdżą bezpieczniej. Częste podróże z najbliższymi wzmagają ostrożność na drodze i zmuszają do zdjęcia nogi z gazu. Przepisowa, wolna jazda pozwala odpowiednio zareagować w przypadku niebezpieczeństwa. Potencjalnie ci kierowcy nie stwarzają tak dużego zagrożenia wypadkiem, jak single z zamiłowaniem do szybkiej jazdy, którzy nie są odpowiedzialni za bezpieczeństwo rodziny.