Porady
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

zarządzanie
Flota w Twojej firmie zarządzana jest mało efektywnie, co generuje wysokie koszty i problemy z jej dostępnością. Sprawdź, jak to poprawić!

 

 

 

Firmy transportowe, a także inne firmy dysponujące własnymi flotami pojazdów często napotykają problemy związane z zarządzaniem swoim zapleczem. Gdy zarządzanie flotą nie jest prowadzone w sposób sprawny, przemyślany, przyszłościowy, wówczas istnieje duże ryzyko, że będzie ona powodowała nie tylko straty finansowe, ale także wizerunkowe.

 

Jak zarządzać flotą pojazdów w firmie?

Termin zarządzania pojazdów pojawia się obecnie w kontekście firm transportowych coraz częściej. Wynika to z faktu, że firmy te mają obecnie do dyspozycji szeroką gamę narzędzi wspomagających zarządzanie własnym zapleczem. Do tego celu stosowane są odpowiednie programy komputerowe, które pozwalają na dostęp do rozbudowanych funkcji umożliwiających takie zarządzanie flotą, by zapewnić optymalne działanie całej firmy.

 Na czym polega zarządzanie flotą pojazdów za pomocą dedykowanego oprogramowania? Jak zarządzać pojazdami efektywniej bez ponoszenia znacznych kosztów?

 

Zarządzanie flotą pojazdów – na czym polega?

Zarządzanie flotą pojazdów (ang. Car Fleet Management) umożliwia stworzenie optymalnych rozwiązań w ramach rentowności zleceń oraz kosztów.

Dzisiaj, gdy większość firm posiada własne samochody służbowe, wsparcie w postaci odpowiedniego zarządzania flotą prowadzone za pomocą dedykowanego oprogramowania, pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów.

Programy przeznaczone dla firm transportowych, które pozwalają na zarządzanie flotą pojazdów, dają dostęp do bazy danych oraz do narzędzi, aby sprawnie zarządzać każdym samochodem, jaki wchodzi w jej skład. Nawet jeżeli firma posiada rozbudowany tabor, wówczas może ona znacznie sprawniej prowadzić procesy zarządzania tym zapleczem.

 

Jakie zadania wspomaga zarządzanie flotą pojazdów?

Wśród zadań, jakie są realizowane w ramach zarządzania flotą pojazdów, znajdują się między innymi:

 • Stworzenie bazy danych pojazdów – program pozwala na zapisanie w bazie wszystkich pojazdów, jakie wchodzą w skład floty firmy, a także informacji na ich temat, między innymi związanych z ich ubezpieczeniem, przeglądami okresowymi.
 • Planowanie czynności – za pomocą systemu można planować przeglądy serwisowe, terminy opłat polis ubezpieczeniowych.
 • Nadzorowanie kosztów – za pomocą programu można sprawdzać koszty związane z utrzymaniem floty samochodów oraz z ich eksploatacją.
 • Weryfikowanie danych dotyczących trasy – możliwe jest sprawdzenie przebiegu trasy, dotychczasowego czasu przejazdu, dotychczas zużytego paliwa.
 • Przypisanie pojazdów do kierowców – program do zarządzania flotą pozwala na przypisanie pojazdu do konkretnego kierowcy.
 • Kontrola opłat paliwowych – dzięki systemowi można także na bieżąco sprawdzać opłaty paliwowe i kontrolować zużycie paliwa we flocie firmowej.

Dodatkowo system dedykowany dla transportu może także oferować inne funkcje, na przykład może on monitorować pojazdy w trakcie jazdy, co pozwala na sprawdzenie ich aktualnego położenia i zapobiega ich nieuprawnionemu użyciu.

Powyższe funkcje oferuje między innymi program SOTiPM, który jest dedykowanym systemem informatycznym przeznaczonym specjalnie dla firm w branży transportowej oraz dla firm, które zatrudniają pracowników mobilnych.

 

Jakie korzyści daje zarządzanie flotą?

Programy komputerowe dla transportu, za pomocą których możliwe jest zarządzanie flotą pojazdów, są w stanie zapewnić szeroką gamę korzyści.

Wśród najważniejszych zalet oferowanych przez systemy wspierające zarządzanie flotą pojazdów, znajdują się poniższe:

 • Lepsza organizacja pracy firmy transportowej, co przekłada się na optymalizację procesów, między innymi na zmniejszenie pustych przebiegów oraz wysokich kosztów związanych z doborem nieodpowiednich tras.
 • Kontrola czasu pracy kierowców – program pozwala na gromadzenie informacji dotyczących czasu pracy.
 • Stały dostęp do informacji o kosztach – za pomocą programu można sprawdzać koszty i zoptymalizować wydatki związane z prowadzeniem firmy.
 • Lokalizacja pojazdów – wybrane systemy umożliwiają także zlokalizowanie pojazdu za pomocą GPS.
 • Usprawnienie obiegu informacji – system pozwala na wymianę informacji, między innymi pomiędzy zarządzającą osobą oraz kierowcą.

Dlaczego komputery Mac są tak popularne wśród grafików?

Dlaczego pakowarki próżniowe są niezbędne w każdej restauracji? Wyjaśniamy!

WhitePress Prawa