Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

biznes
Rozkręcanie biznesu wymaga kapitału, który zazwyczaj pochodzi z kieszeni założycieli. Co zrobić, gdy środki te skończą się, a dalszy rozwój firmy będzie uzależniony od zdobycia dodatkowych pieniędzy?

 

 

 

 

Zazwyczaj rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zewnętrzne finansowanie. Gdzie go szukać? Dodatkowy kapitał na działanie biznesu można zdobyć na kilka sposobów: kredyt bankowy, bootstrapping, crowdfunding udziałowy lub współpraca z aniołem biznesu/funduszem venture capital. Zanim jednak zechcesz szukać zewnętrznego inwestora, musisz dobrze się przygotować.

Takie przygotowania to długi i czasochłonny proces. Warto zacząć go od absolutnie podstawowych działań jak przeprowadzenie analizy SWOT oraz wyliczenie progu rentowności Twojej działalności. Analiza SWOT da Ci pogląd na mocne i słabe strony biznesu oraz wpływ czynników zewnętrznych na jego działanie. Policzenie progu rentowności z kolei pozwoli Ci oszacować punkt, od którego Twój biznes zaczyna przynosić zyski. Wiedza zdobyta dzięki tym dwóm narzędziom da Ci lepsze zrozumienie tego, jak prezentować swój biznes oraz wskaże obszary, które mogą niepokoić Twoich ewentualnych inwestorów.

 

Spośród których sposobów pozyskiwania kapitału wybierać?

Do metod finansowania najczęściej wybieranych przez firmy na wczesnym etapie rozwoju należą współpraca z aniołem biznesu/funduszem venture capital oraz emisja akcji poprzez crowdunfing udziałowy. Aniołowie biznesu to zazwyczaj doświadczeni przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się wspierać finansowo mniejsze firmy, zazwyczaj w zamian za udziały. Fundusze venture capital to instytucje, których celem jest mnożenie środków zebranych od innych inwestorów. Takie fundusze dysponują sporymi środkami, ale są też bardzo wymagającymi inwestorami.

Crowdfunding udziałowy pozwala spółce na emisję akcji, które może nabyć każdy zainteresowany. Obecnie limit środków, jakie można pozyskać w ten sposób to 1 mln euro na rok, ale już wkrótce pułap ten zostanie zwiększony aż pięciokrotnie. Warto dodać, że takie akcje nie są notowane na publicznym rynku, ale nie zmienia to faktu, że ich sprzedaż jest możliwa.

W praktyce poszczególne opcje na zdobycie finansowania mocno się od siebie różnią i, jak to zazwyczaj bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Wybór odpowiedniej ścieżki na sfinansowanie Twojego biznesu nie jest prosty, warto więc skorzystać z pomocy ekspertów, którzy pokierują Cię na odpowiednie tory.

 

Utylizacja pieczątek - jak zadbać o poprawną likwidację starych pieczątek

Podział majątku przy rozwodzie – czy warto skorzystać z pomocy adwokata?

WhitePress Prawa