Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

znaki drogowe
Znaki drogowe pełnią bardzo ważne funkcje w przestrzeni publicznej. Pozwalają zorganizować ruch w sposób bezpieczny zarówno dla kierowców, rowerzystów, jak i pieszych. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać, że znak drogowy został unieważniony. Pozwoli to na zastosowanie się do informacji, nakazów lub zakazów, które przekazywane są właśnie dzięki znakom.

 

Jazda na pamięć może skończyć się kolizją lub mandatem – dlatego każdorazowo, nawet jadąc doskonale znaną drogą należy zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe. W wyniku tymczasowych zmian w organizacji ruchu znaki mogą zostać unieważnione. A tym samym może okazać się, że zazwyczaj jednokierunkowa droga jest dwukierunkowa lub odwrotnie.

 

Unieważnienie znaków drogowych poziomych

Każdy kierowca z pewnością doskonale wie, że znaki drogowe dzielą się na pionowe oraz poziome. Tłumaczyć z pewnością nie trzeba – choć warto wspomnieć, że obydwa rodzaje znaków zostają unieważnione w odmienny sposób. Znaki pionowe, czyli stojące po prawej stronie jezdni lub umiejscowione nad nią unieważnia się za pomocą specjalnej taśmy do unieważniania znaków.

"Jest to fluorescencyjny pomarańczowy pasek na czarnym tle, dobrze widoczny nawet z większej odległości oraz w nocy. Taśma unieważniająca znak może występować w różnych rozmiarach – najczęściej 50 mm oraz 75 mm – mówi specjalista z firmy ANDROS z Redy, producent znaków drogowych – Jednocześnie jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, aby nie odkleiła się na przykład pod wpływem deszczu. Jej wytrzymałość to około 3 miesięcy, a po odklejeniu nie pozostawia żadnych śladów. Dzięki temu znak drogowy może znów zostać użyty zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem".

 

Kiedy na znaku drogowym znajduje się czarno-pomarańczowa taśma to znak, że w danym momencie kierowcy nie są zobowiązani do przestrzegania ograniczeń związanych z tym znakiem. Ważne jednak, aby znak był przekreślony w całości, aby nikt nie miał wątpliwości, że znak został tymczasowo unieważniony.

 

Unieważnienie znaków poziomych

Nieco inaczej wygląda kwestia oznakowania poziomego. Zazwyczaj jest ono wykonane za pomocą białej farby, dobrze widocznej również po zmroku. Do tymczasowego unieważnienia znaków poziomych wykorzystuje się farbę w kolorze żółtym. Podobnie jak w przypadku znaków pionowych znak poziomy zostaje przekreślony. Często obok znajdują się tymczasowe oznakowania w kolorze żółtym, zastępujące unieważnione znaki.

Tymczasowo do unieważnienia znaków lub wytyczenia oznakowania tymczasowego można zastosować również odblaskowe taśmy najezdniowe. Jednak na drogach spotkamy raczej oznakowanie w postaci żółtej farby, bardziej trwałe i odporne na tarcie oraz warunki atmosferyczne.

Dlatego też, jeśli biały znak poziomy jet przekreślony za pomocą żółtej farby pamiętajmy, że jest to sposób na jego unieważnienie i należy stosować się do żółtych oznakowań znajdujących się na jezdni oraz ewentualnych znaków pionowych.