Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

bloga
Na początek odpowiedz sobie na pytanie po co mi blog?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli chcesz pisać bloga hobbystycznie, ponieważ jesteś zafiksowany na jakiś temat i chcesz się tym podzielić ze światem, tak na prawdę, jedyne co musisz zrobić to wybrać narzędzie, z którego będziesz korzystać przy prowadzeniu bloga.

Parafrazując klasyka jest wiele narzędzi do prowadzenia bloga w sieci ale lider jest jeden - to system WordPress. Dzięki niemu nie tylko wygodnie poprowadzisz i zoptymalizujesz bloga pod kontem wyszukiwarek, nadasz atrakcyjną szatę graficzną dzięki ponad 8 tysiącom bezpłatnych motywów dostępnych w Repozytorium Wordpressa, które możesz dowolnie edytować ale także -  jeśli z czasem przyszłoby Ci do głowy wzbogacić swoją witrunę o funcję sklepu lub strony www - zrobisz to jednym kliknięciem. Dzięki popularności systemu WordPress bez trudu znajdziesz kurs WordPress, który pomoże Ci oswoić się z tym narzędziem lub poradnik jak założyć bloga.

Jeśli chciałbyś w przyszłości zarabiać na blogu to również w tym wypadku WordPress jest najlepszym rozwiązaniem, jednak tu poza narzędziem do prowadzenia bloga należy wziąć pod uwagę także inne kwestie.

Tematyka - czym się kierować przy wyborze tematyki? Na pewno dobrze jest pisać o tym w czym czujesz się jak ryba w wodzie. Jeśli więc potrafisz zrobić coś z niczego możesz dzielić się swoimi pomysłami z innymi użytkownikami Internetu. A może robisz fajne zdjęcia przyrody?

Jeśli jednak nie masz jeszcze wybranej tematyki to być może dobrym pomysłem wyda Ci się pisanie na temat, na który jeszcze nikt nic nie pisze - jesteś podekscytowany bo znalazłeś lukę. To może być strzał w 10 ale też może okazać się, że taki temat po prostu nikogo nie interesuje i trudno Ci będzie stworzyć grupę odbiorców do których będziesz kierował swoje treści, a mała grupa odbiorców = brak chętnych na reklamowanie się na Twoim blogu.

Jeśli masz łatwość pisania i do tego jesteś barwną osobą możesz też prowadzić bloga o wszystkim, czyli piszesz np o książkach które przeczytałeś, o miejscach, które odwiedziłeś o potrawach które jadłeś. Umiejętność fajnego ubrania w słowa swoich odczuć może spowodować, że w krótkim czasie dołączysz do grona influencerów.

Domena - to kolejna rzecz, której potrzebujesz do prowadzenia bloga. Domena to adres www, pod którym będzie dostępny Twój blog w sieci. Ważne aby nazwa domeny była łatwa do zapamiętania, charakterystyczna lub nawiązująca do treści bloga, krótka i łatwa w pisowni i najlepiej jeśli nie zawiera polskich znaków. Domenę rejestrujesz na rok a koszt rejestracji to wydatek kilkudziesięciu złotych. Są również oferty firm hostingowych oferujących  rejestrację domeny gratis przy zakupie konta hostingowego.

Konto hostingowe czyli miejsce na serwerze, gdzie będą się znajdowały pliki twojej strony.  Jeśli zdecydujesz się na wybór WordPressa, dobrym rozwiązaniem jest również dedykowany temu systemowi hosting, wyposażony w rozwiązania, które pomogą Ci w pracy nad blogiem, zwłaszcza jeśli jesteś osobą początkującą w temacie.

 

Co warto wiedzieć o zasiedzeniu nieruchomości?

Projektowanie i rozmieszczenie instalacji rurociągowej w obiektach przemysłowych