Jesteś freelancerem, pracownikiem na home office lub fanem gier komputerowych? Codziennie spędzasz sporo godzin w pozycji siedzącej? W takim razie – w trosce o swoje zdrowie, dobre samopoczucie i wyznaczone cele – powinieneś zadbać o stworzenie ergonomicznej przestrzeni roboczej. Podstawowym elementem wyposażenia każdej strefy komputerowej, oprócz oczywiście elektroniki, jest biurko. Na rynku znajdziesz zarówno gotowe biurka o zróżnicowanych parametrach, jak również rozwiązania projektowane na miarę zgodnie z indywidualną specyfikacją. Jak poprawnie wybrać biurko do swojego biura? Oto kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę.
Rozmiar i kształt biurka
Pierwszym krokiem w procesie wyboru biurka jest ustalenie jego optymalnego rozmiaru, a co za tym idzie - kształtu. Aby poprawnie określić rozmiar, należy zweryfikować ilość dostępnego miejsca w pomieszczeniu oraz zastanowić się, jak duża przestrzeń robocza jest nam rzeczywiście potrzebna. Biurko powinno bez problemu mieścić wszystkie urządzenia i akcesoria, pozostawiając miejsce na swobodne ułożenie rąk czy postawienie kubka w bezpiecznej odległości od elektroniki. Obecnie w asortymencie gotowych biurek można znaleźć szeroki wybór rozmiarów. Jeśli zależy nam na optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni oraz na perfekcyjnym dopasowaniu powierzchni roboczej do osobistych potrzeb, warto zainwestować w biurko na wymiar. Taki mebel powstaje ściśle według naszych wytycznych i ustaleń z projektantem/producentem.
Funkcja regulacji wysokości
Biurka o standardowej wysokości, czyli mierzące średnio 72-75 cm, sprawdzają się u wielu użytkowników. Ale nie u wszystkich. Jeśli jesteśmy stosunkowo niscy albo bardzo wysocy, możemy potrzebować blatu roboczego na innej wysokości. Biurko o standardowej wysokości nie jest najlepszym wyborem do strefy roboczej, z której korzystać ma kilku użytkowników o różnych wzrostach i potrzebach. Nie nadaje się również do pracy w pozycji stojącej ani w trybie sit-stand (na siedząco i stojąco naprzemiennie). Aby moc ustawić blat na idealnym dla siebie poziomie albo przestawiać jego pozycję wraz ze zmieniającymi się użytkownikami i zadaniami, warto zainwestować w biurko regulowane – ręcznie lub elektrycznie. Zwłaszcza biurka elektryczne umożliwiają proste, wygodne i precyzyjne dostosowywanie wysokości blatu do wzrostu danego użytkownika i specyfiki pracy. Przy biurku elektrycznym może z powodzeniem zasiąść zarówno wysoki, dorosły domownik, jak i dziecko. Niektóre modele stelaży elektrycznych wyposażone są w funkcję zapamiętywania ulubionych pozycji. Pozwalają na ustawienie blatu na zaprogramowanej wcześniej wysokości za pomocą jednego kliknięcia na panelu. Choć biurka elektryczne mogą być droższe od regulowanych manualnie (ceny zaczynają się od ok. 2000 zł), warto potraktować ten wydatek jako inwestycję w zdrowie, komfort i efektywność pracy.
Materiały i wykończenie
Dla wielu osób efektowny design biurka jest równie ważny, jak solidność wykonania czy funkcjonalność. Biurko to kluczowy element wyposażenia biura, więc trudno nie doceniać jego wpływu na ogólną aranżację wnętrza. Powinno dobrze komponować się z wystrojem i resztą wyposażenia oraz spełniać nasze oczekiwania estetyczne. Na szczęście dzisiaj dostępnych jest tak wiele opcji, że znalezienie wymarzonego projektu, nawet przy nietypowych wymaganiach, nie powinno przysparzać większych problemów. Na wygląd biurka w dużej mierze wpływają zastosowane materiały i technologie. Blat biurka może być wykonany z litego drewna, płyty meblowej, metalu, szkła lub tworzywa sztucznego. Szczególnie pożądane są modele drewniane. Popularne biurko dębowe jest wyjątkowo eleganckie, bardzo trwałe i łatwe do wkomponowania w aranżację. Każdy egzemplarz charakteryzuje się niepowtarzalnością, posiadając unikatowe sęki i spękania. Wykończenie decyduje o ostatecznym charakterze modelu. Może być np. klasyczne lub rustykalne. Warto pamiętać, że biurka wykonane z litego drewna, nawet te zabezpieczone, wymagają troski i uwagi.
Dodatkowe wyposażenie
Aby poprawnie wybrać biurko do swojego biura, koniecznie przemyśl moduły, jakie powinny znaleźć się w konstrukcji. Mowa o różnego typu elementach dodatkowych, jak oświetlenie LED, porty USB, ładowarki, dedykowane szuflady i szafki czy akcesoria do utrzymania kabli w ryzach. Decydując się na biurko na wymiar, możesz zdecydować o rodzaju, ilości i lokalizacji poszczególnych modułów.