Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Raty kredytu to znaczne obciążenie dla domowego budżetu. Im są one wyższe, tym dotkliwiej się je odczuwa. Nic więc dziwnego, że szukając kredytu, wybiera się ten, który proponuje niskie raty. Niewysokie raty kredytu przekładają się również na to, że sama pożyczka nie jest droga. Jak obliczyć ratę kredytu?

Rata kredytu – z czego się składa?

W znalezieniu kredytu z najniższymi ratami pomoże wiedza, z czego owe raty się składają. Elementów składowych jest kilka. Pierwszy to oczywiście pożyczony kapitał, który podzielony jest na ilość miesięcy kredytowania. Kolejne opłaty to te narzucane przez bank. Tak więc w skład raty kredytu wchodzi oprocentowanie, marża, ewentualne ubezpieczenie.

 

Jak obliczyć ratę kredytu?

W celu poznania wysokości raty kredytu wszystkie wyżej wymienione opłaty należy zestawić i uwzględniając okres spłaty zobowiązania wykonać matematyczne obliczenia. Raty kredytu oblicza się, korzystając ze specjalnego wzoru. Można też zastosować funkcje PMT w arkuszu excel. Najpopularniejszym sposobem jest jednak skorzystanie z kalkulatora internetowego. Oblicza on wysokość raty automatycznie na podstawie podanych danych. Kalkulator rat kredytowych wynik pokazuje w ciągu kilku chwil. Co ważne, jest on niezwykle dokładny i jeśli poda się prawidłowe dane, nie ma mowy o pomyłce. Kalkulator kredytowy stworzy harmonogram spłat dla kredytu z ratami równymi lub malejącymi oraz poda koszt zaciągnięcia długu.

kredyty2

Kalkulator rat kredytowych to obecnie najprostsza i najszybsza forma przeprowadzenia symulacji rat kredytu hipotecznego, gotówkowego, na samochód czy konsumenckiego. Jego zaletą jest nie tylko dokładność obliczeń, ale i łatwa dostępność oraz bezpłatny dostęp. Chcąc wydać mu komendę „oblicz ratę kredytu”, należy przygotować dane takie jak kwota kredytu, liczba rat, okres kredytowania i oprocentowanie. Na podstawie tych informacji narzędzie automatycznie oblicza ratę kredytu hipotecznego.

 

Najniższe raty kredytu, czyli jakie…

Najniższe raty kredytu to te z niewysokim RSO (nie należy mylić z RRSO). RSO to Roczna Stopa Oprocentowania. Informuje ona o wysokości jego z elementów oprocentowania kredytu – marży, jaką bank zarobi na danym produkcie oraz ustalonej rynkowo stawki referencyjnej. RSO mówi o podstawowych elementach każdej raty kredytu i informuje o jej wysokości.

Należy pamiętać, że RSO nie powie nic o całości kosztów kredytowych.  Wynika to z tego, że nie uwzględnia żadnych innych kosztów oprócz rat, czyli prowizji obsługi kredytu, rachunku osobistego, ubezpieczeń. Te opłaty mogą znacząco wpływać na ostateczne koszty pożyczki, zdarza się, że są one znacznie wyższe niż same raty.

 

kredyty34

Oblicz ratę kredytu i nie daj się zaskoczyć

Raty kredytu to wydatek, który zazwyczaj jest znaczący dla domowego budżetu, szczególnie jeśli okres kredytowania jest długi. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu długu, warto więc obliczyć ratę kredytu. Na tej podstawie można podjąć decyzję, czy podoła się spłacie zadłużenia i czy warto składać wniosek o kredyt lub pożyczkę. Znajomość wysokości raty pomoże też w lepszym planowaniu domowych finansów, tak aby co miesiąc starczało na zapłatę raty.

 Jeśli szukają Państwo ciekawych poradników o kredytach gotówkowych zaparzamy na http://bierzgotowke.pl/.

WhitePress Prawa