Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W powszechnej opinii pokutuje przekonanie, że prowadzenie własnego biznesu wymaga sporych środków inwestycyjnych. Trudno się temu dziwić, ponieważ założenie i utrzymywanie firmy może faktycznie generować duże koszty. Nie oznacza to jednak wcale, że brak pieniędzy na start całkowicie odbiera Ci szanse na to, by zostać przedsiębiorcą. Zapoznaj się z naszą listą 10 pomysłów na otwarcie własnego biznesu bez kapitału początkowego!

 jak otworzyc wlasny biznes

Dotacja ze środków unijnych

Choć nawet najprostszy rodzaj działalności gospodarczej wymaga przynajmniej minimalnego wkładu finansowego, nie potrzebujesz specjalnych oszczędności na ten cel. Dofinansowanie możesz bowiem uzyskać choćby z funduszy Unii Europejskiej. To bezzwrotne dotacje dostępne na przykład w urzędach pracy i innych instytucjach wspierających rozwój przedsiębiorczości we Wspólnocie.

Aby uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych, musisz przejść postępowanie przygotowawcze i dostarczyć kompletną dokumentację, która uzyska pozytywną opinię specjalnej komisji. Pamiętaj, że dobry biznesplan to w tej sytuacji absolutne minimum.

 

Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Środki na uruchomienie własnej działalności możesz też pozyskać z Urzędu Pracy. Kwota dofinansowania będzie uzależniona od tego, ile pieniędzy przeznaczyło na ten cel państwo. Jej maksymalna wartość wynosi sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorczości w danym roku. Pamiętaj jednak, że otrzymanie takiej dotacji uwarunkowane jest konkretnymi przesłankami. Poza obowiązkiem dostarczenia określonych dokumentów musisz też posiadać status osoby bezrobotnej.

 

Pożyczka z instytucji finansowej

Wiele osób otwierających swoją własną firmę korzysta z pożyczek. Zanim podejmiesz jednak taką decyzję, dobrze zastanów się, jaką kwotę jesteś w stanie bez problemów spłacić. Nie zakładaj przy tym, że Twój biznes odniesie sukces – pożyczone pieniądze trzeba bowiem będzie zwrócić tak czy inaczej.

W jakich instytucjach możesz starać się o pożyczkę?

  • Bank – aby wziąć pożyczkę w swoim banku, musisz posiadać dobrą historię kredytową i stały dochód (np. z tytułu umowy o pracę). W takim przypadku możesz liczyć na wsparcie w wysokości do kilkuset tysięcy złotych z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania (RRSO) wynoszącą kilka – kilkadziesiąt procent.
  • Firma pożyczkowa – zdobycie pożyczki w zewnętrznej firmie będzie prostsze niż w banku, ale musisz liczyć się jednocześnie ze znacznie wyższą RRSO. Z takiego źródła możesz pozyskać do kilku – kilkunastu tysięcy złotych na dowolny cel (także uruchomienie własnego biznesu).
  • Program „Wsparcie w Starcie” – pożyczka ta przysługuje wyłącznie studentom ostatniego roku studiów wyższych, absolwentom obecnym na rynku pracy nie dłużej niż 4 lata oraz bezrobotnym zarejestrowanym w Urzędzie Pracy. Jej zaletą jest bardzo niskie oprocentowanie. Wartość pożyczki nie może jednak przekraczać 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

 

Fundusze venture capital

Venture capital to specjalne fundusze, które inwestują w początkujące firmy wykazujące duży potencjał rozwojowy. Jeśli dopiero wchodzisz na rynek, taki fundusz może nabyć Twoją działalność i pomóc Ci w ekspansji.

 

Anioły Biznesu

Aniołami biznesu nazywa się prywatnych inwestorów, którzy chętnie udzielają wsparcia początkującym przedsiębiorcom. Największe szanse na uzyskanie takiej pomocy mają właściciele obiecujących firm, które mogą w przyszłości przynosić spore zyski.

W charakterze aniołów biznesu działają zazwyczaj przedsiębiorcy, którzy sami odnieśli już znaczące sukcesy na rynku i chcą pomóc innym w podążaniu tą drogą. Aby nawiązać kontakt z kimś takim, warto skorzystać z różnego rodzaju grup biznesowych – nie tylko na Facebooku, ale przede wszystkim na LinkedInie. Jeśli chcesz więc uzyskać wsparcie od anioła biznesu, dopracuj swój profil społecznościowy, wybierz swoich potencjalnych promotorów i zacznij wysyłać do nich spersonalizowane wiadomości.

 

Crowdfunding

Jeśli tylko możesz pochwalić się ciekawym pomysłem na biznes, z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz w sieci ludzi, którzy chętnie wesprą Cię w jego realizacji. Prowadzeniu zbiórek internetowych służą specjalne serwisy crowdfundingowe, takie jak zrzutka.pl, polakpotrafi.pl czy kickstarter.pl.

 

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości mogą przyjmować wiele form i działać na różnych zasadach. Powstają z myślą o przedsiębiorcach wkraczających w świat biznesu bez dużych oszczędności czy zdolności kredytowej. Z inkubatorów możesz pozyskać nie tylko wsparcie finansowe, ale także pomoc w zakresie know-how, dostępu do cennych kontaktów czy technologii.

 

Pomoc rodziny i znajomych

Wiele osób niechętnie odnosi się do tego rodzaju pozyskiwania funduszy na rozwój firmy, ale bardzo często jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. Twoi bliscy mogą udzielić Ci pożyczki, która nie będzie w żaden sposób oprocentowana, a ewentualne przekroczenie terminu jej zwrotu nie musi nieść ze sobą poważnych konsekwencji. Zastanów się więc, kto mógłby wesprzeć Twój pomysł na biznes, i nie bój się poprosić o pomoc. Najwyżej spotkasz się z odmową.

 

Sklep internetowy w dropshippingu

W dzisiejszych czasach nawet otwarcie własnego sklepu internetowego nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Jeśli chcesz założyć e-commerce (prawie) bez pieniędzy, najlepiej zrobisz, stawiając na dropshipping. To model logistyczny, w którym nie musisz inwestować we własny magazyn ani nabywać towaru przed rozpoczęciem sprzedaży. Wystarczy, że podejmiesz współpracę z zaufanymi hurtowniami dropshippingowymi, które w Twoim imieniu będą zajmowały się składowaniem, pakowaniem i wysyłką towarów. Za zakupione u dostawcy produkty zapłacisz dopiero wtedy, gdy otrzymasz na nie zamówienie od swoich klientów.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz otworzyć własny sklep internetowy bez ryzyka i dużych oszczędności. Pieniądze będą Ci jedynie potrzebne na oprogramowanie sklepowe i wykupienie domeny, ale koszty te nie powinny przekroczyć 100 – 200 zł miesięcznie. Pamiętaj też, że jeśli zdecydujesz się na rejestrację firmy, zobowiążesz się do opłacania składek ZUS (w początkowym okresie wynoszących zaledwie paręset złotych miesięcznie).

 

Sprzedaż materiałów cyfrowych

Kontynuując wątek uruchamiania sklepu internetowego bardzo niskim lub zerowym kosztem, warto wspomnieć o sprzedaży materiałów cyfrowych. Ich pozyskanie często nie będzie Cię nic kosztowało, ponieważ wystarczy poświęcić nieco czasu, aby własnymi siłami wytworzyć atrakcyjne e-booki z poradnikami, sample muzyczne czy grafiki marketingowe. Wszystkie produkty tego typu sprzedawać możesz w obrębie własnej witryny e-commerce, ale też wielu specjalistycznych serwisów (np. e-learningowych czy stockowych).

 

Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy? Podsumowanie

Znasz już 10 pomysłów na otwarcie własnego biznesu bez pieniędzy oraz pozyskiwanie funduszy niezbędnych do jego uruchomienia. Nasz poradnik nie wyczerpuje oczywiście wszystkich możliwości, więc wykorzystaj posiadaną wiedzę i predyspozycje, aby sprawnie wejść na rynek i zacząć dynamicznie rozwijać swoją firmę!