Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

jakoszczedzicnaogrzewaniu
Nadejście jesieni zwiastują nie tylko krótsze dni i szybko zapadający zmrok. Zapowiedzią tej pory roku są również wyższe rachunki za ogrzewanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla większości gospodarstw domowych ogrzewanie to kosztowna konieczność. Istnieje jednak kilka sposobów, które można wdrożyć, by zaoszczędzić na rachunkach, jednocześnie sprawiając, że dom stanie się bardziej przytulny i ekologiczny.

 

Wykorzystaj elektroniczne termostaty

Bez względu na rodzaje ogrzewania w domu, zaoszczędzisz nawet 10 procent rocznie, ustawiając na elektronicznych termostatach temperaturę niższą o 3 °C na osiem godzin każdej doby. Pora dnia nie ma znaczenia – może być to noc lub czas, gdy domownicy są w pracy i szkole. Zainstaluj programowalny lub bezprzewodowy termostat, aby automatycznie kontrolować ustawienia temperatury. Niektóre z tych urządzeń pozwalają na zdalne sterowanie za pomocą smartfonów, co umożliwia zmianę ich parametrów nawet wtedy, gdy jesteś daleko od miejsca zamieszkania. Warto w każdym pomieszczeniu zaprojektować indywidualny obwód systemu grzejnego i tym samym ustawiać wysokość temperatury w zależności od potrzeb domowników. W sypialni może mieć zdecydowanie niższą wartość, niż np. w salonie czy łazience.

 

Zastanów się, czym ogrzewać dom

Nawet, gdy wykorzystujesz standardowe sposoby ogrzewania pomieszczeń, takie jak kocioł węglowy czy gazowy, doskonałym pomysłem będzie uzupełnienie tych rozwiązań o elektryczną podłogówkę. Instalacja ta może wspierać główny system ogrzewania, efektywnie ograniczając w nim zużycie paliwa. W ten sposób oszczędzisz nawet do 20% energii wymaganej do utrzymania komfortu cieplnego, a to przełoży się na zdecydowanie niższe rachunki.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe gwarantuje również bardzo równomierne rozłożenie ciepła i jest przyjazne alergikom, ponieważ ogranicza rozprzestrzenianie się kurzu. Jeśli potrzebujesz sprawdzonych rozwiązań, wybierz systemy grzewcze Termofol – https;//www.termofol.pl/. Dzięki nim zaoszczędzisz na ogrzewaniu, zapewniając wszystkim domownikom wyjątkowy komfort.

 

Zmień swoje nawyki

Rachunki możesz obniżyć także poprzez kilka bardzo prostych czynności. Nie musisz zastanawiać się, czym ogrzewać dom lub jakie rodzaje ogrzewania domu będą najefektywniejsze, jeśli zmienisz codzienne nawyki. Zacznij od ubioru – gdy temperatura za oknem spanie, ubieraj cieplejsze spodnie i swetry. Na kanapie w salonie i innych miejscach, w których spędzasz dużo czasu, połóż koc – możesz owinąć się nim podczas oglądania telewizji czy rozmowy z bliskimi. Pomieszczenia wietrz intensywnie, ale krótko.

Po przygotowaniu posiłku w piekarniku zostaw jego drzwi uchylone, niech gorące powietrze wydostanie się na zewnątrz. Minimalizuj użycie wentylatorów kuchennych czy łazienkowych. Rozsuń zasłony w ciągu dnia, aby słońce ogrzało dom i zasłoń je w nocy, by utrzymać we wnętrzu jak najwięcej ciepła. Dobrym pomysłem na to, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, jest również regularna konserwacja i czyszczenie systemu grzewczego. Zwiększysz dzięki temu jego wydajność oraz unikniesz potencjalnych awarii.

WhitePress Prawa