Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Koszty zużycia energii elektrycznej stanowią jeden z główny wydatków przedsiębiorców. W zależności od skali działalności może to być od 4% do 40% kosztów prowadzanie działalności. Z tego powodu należy szukać rozwiązań pozwalających na ich zmniejszanie. Takie podejście pozwala na uzyskiwanie oszczędności, które można zainwestować w dalszy rozwój biznesu. Podpowiadamy, jakie są sposoby na mniejsze zużycie energii w firmie.

 

 

 Z czego wynika wzrost cen energii elektrycznej?

Nieustannie rosnące ceny energii elektrycznej stanowią powód do zmartwień większości polskich przedsiębiorców. Tyczy się to zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i średnich i dużych firm. Systematyczny wzrost kosztów zużycia energii, który jest zauważalny od wielu miesięcy, wynika z kilku przyczyn. Jedną z nich są dramatyczne wydarzenia na Ukrainie, ale prawdziwe podłoże problemu leży zupełnie gdzie indziej. Najistotniejsza kwestia to polityka Unii Europejskiej powodująca wzrost cen emisji CO2. Pokrycie tych kosztów zmusza producentów energii do podnoszenia cen prądu. Kolejna przyczyna to coraz droższe paliwa. Ich ceny odbijają się na wszystkich gałęziach gospodarki, a zatem i na przedsiębiorstwach produkujących prąd. Nie można też zapominać o zmniejszonym wydobyciu węgla w naszym kraju. Ten stan rzeczy wynika z programu mającego na celu likwidowanie kopalń, co powoduje konieczność importowania węgla. Kolejną przyczyną destabilizacji europejskiego rynku energetycznego jest wyłączenie dużej części bloków elektrowni atomowych w Niemczech oraz we Francji.

 

Wybór nowego dostawcy energii

Na szczęście, istnieją sposoby na skuteczną walkę z rosnącymi cenami prądu. Najskuteczniejszym z nich jest wybór odpowiedniego sprzedawcy energii elektrycznej. Nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że oferty poszczególnych dostawców prądu mogą się wyraźnie różnić. Współczesny rynek energii sprawia, że każdy sprzedawca może dyktować politykę cenową według własnego uznania. Dlatego, wybór odpowiedniego dostawcy może pozwolić na znacznie zmniejszenie wysokości rachunków za energię. Warto stawiać na sprzedawców oferujących energie według z góry określonego cennika. Ponadto, dostawcy powinni zapewniać dogodną ofertę indywidualną dla dużych firm, które zużywają spore ilości energii elektrycznej. W celu redukcji jej kosztów warto wybierać sprzedawców zapewniających dostęp do prądu oraz gazu. Takie połączenie wiąże się z podwójnymi oszczędnościami i częściową optymalizacją kosztów prowadzenia działalności. Podczas wyboru dostawcy energii należy pamiętać o pogarszającym się stanie środowiska naturalnego. Dlatego warto skorzystać z oferty sprzedawców korzystających z odnawialnych źródeł energii.

 

Oszczędzanie zasobów na co dzień

Wybór dobrego dostawcy to nie jedyny sposób na oszczędzanie energii. Istnieje wiele z pozoru nieistotnych praktyk, które pozwolą na redukowanie wysokości firmowych rachunków za prąd. Dlatego warto wcielić w życie poniższe zasady:

  • zapewnianie pracownikom dostępu do światła dziennego - stanowiska robocze, na przykład biurka powinny się znajdować jak najbliżej okien. Dzięki temu pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki przy naturalnym świetle.
  • ograniczanie drukowania - w dzisiejszych czasach wiele dokumentów może być rozsyłane w formie elektronicznej.
  • stosowanie energooszczędnych żarówek.
  • wymiana sprzętów na modele o lepszej efektywności energetycznej.
  • instalacja czujników ruchu - są to urządzenia pozwalające na ograniczanie kosztów wydawanych na oświetlenie.
  • termomodernizacja - uszczelnienie budynku oraz stosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak pompy ciepła pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania.

 

Korzyści z oszczędzania energii

Największą korzyścią jest oczywiście aspekt ekonomiczny. Oszczędzanie energii to skuteczny sposób na zmniejszanie wydatków każdej firmy, niezależnie od jej wielkości i skali działalności. W zależności od przedsiębiorstwa oszczędności mogą wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Są to znaczące kwoty, które można zainwestować w dalszy rozwój prowadzonej działalności. Ponadto, należy pamiętać o kwestii stanu środowiska naturalnego. Mniejsze zużycie energii oznacza redukcje zużycia surowców naturalnych. Ich zmniejszona eksploatacja przynosi korzyści również dla przyszłych pokoleń.

Rosnące ceny energii nie muszą stanowić ogromnego ciężaru dla budżetu firm. Można je zredukować poprzez wybór odpowiedniego dostawcy, a także przez wprowadzenie szeregu ekologicznych rozwiązań w przedsiębiorstwie. Są to skuteczne sposoby na generowanie odczuwalnych oszczędności.

 

 

Jak skutecznie sprzedawać na Amazonie - poradnik dla początkujących

WhitePress Prawa