Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Jak napisac CV
CV to najlepsza wizytówka kandydata na dane stanowisko - najważniejszy dokument aplikacyjny powinien prezentować się bez zarzutu, zarówno pod względem treści, jak i formy. Zastanawiasz się, jak napisać dobre CV, które przyciągnie wzrok pracodawcy i zapewni Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Nie wiesz, jakie elementy powinny obowiązkowo znaleźć się w życiorysie zawodowym? O tym w artykule!

 

 

 

CV - co to znaczy?

CV (skrót od łacińskiego „curriculum vitae”, które oznacza dosłownie „przebieg życia”) to dokument zawierający szczegółowe informacje na temat dotychczasowej pracy i wykształcenia. Jest to niezbędny dokument aplikacyjny, który kandydat wysyła w odpowiedzi na interesujące go ogłoszenie o pracę.

Napisanie CV bywa nie lada wyzwaniem - zwłaszcza dla osób będących na początku swojej kariery zawodowej. Na szczęście z pomocą przychodzą im kreatory CV - gotowe szablony wymagają jedynie uzupełnienia danych, bez przejmowania się kwestią formatowania i oprawy graficznej.

Jak napisać CV, które pomoże nam w zdobyciu wymarzonej pracy? Niezbędne elementy

W dobrym CV obowiązkowo powinny znaleźć się następujące elementy:

Dane osobowe - imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, miejsce zamieszkania (miejscowość i województwo) oraz opcjonalnie data urodzenia. Te dane są kluczowym elementem dokumentu przede wszystkim ze względu na umożliwienie kontaktu rekrutera z kandydatem.

Doświadczenie zawodowe - to najważniejszy element każdego CV, któremu powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi podczas przygotowywania dokumentu. W tej sekcji powinniśmy zawrzeć nie tylko nazwę i czas zajmowanych kolejno stanowisk (od najnowszego do najstarszego), ale również ich opis lub wypunktowanie najważniejszych obszarów odpowiedzialności. W tym miejscu warto podkreślić elementy, które będą miały znaczenie dla potencjalnego pracodawcy

Wykształcenie - istotnym elementem CV jest również ścieżka edukacji kandydata, którą podobnie jak doświadczenie zawodowe, należy przedstawić w odwróconej chronologii. Warto przy tym skupić się na etapach istotnych z punktu widzenia pracodawcy - zrezygnujmy więc z wpisywania szkoły średniej, jeśli jej profil nie będzie miał znaczenia w naszej przyszłej pracy albo kiedy liceum czy technikum ukończyliśmy wiele lat temu.

Języki obce - kolejnym elementem dobrego CV są języki wraz z poziomem ich znajomości. Przykładowo, znajomość języka angielskiego możemy określić na poziomie średniozaawansowanym (B2) i potwierdzonym certyfikatem. Język niemiecki komunikatywny (B1) pozwala nam na prowadzenie swobodnych rozmów i czytanie tekstów.

Umiejętności - następna sekcja CV powinna zawierać kompetencje, które pozwolą nam wyróżnić się spośród innych kandydatów. To dobre miejsce, aby poza najpopularniejszymi umiejętnościami (np. znajomość obsługi programów czy znajomość języków), wpisać również umiejętności miękkie - takie jak umiejętność negocjacji czy dobra organizacja pracy.

Kursy i szkolenia - to sekcja CV przeznaczona na przedstawienie naszych umiejętności potwierdzonych certyfikatami.

Zainteresowania - ostatnim elementem dobrego CV są nasze hobby. Zamiast lakonicznego kina, książek czy sportu podajmy konkrety - np. kino japońskie, polska fantastyka lub kolarstwo górskie. Oczywiście podane zainteresowania muszą być zgodne z prawdą.

Mile widziane w CV jest również nasze zdjęcie. Ważne, aby zostało ono wykonane w wysokiej jakości, na gładkim tle i w stosownym stroju. Na górze dokumentu powinno znaleźć się również podsumowanie zawodowe, zawierające skrótowy opis kandydata.

Pomocne w zdobyciu wymarzonej posady mogą być również linki zewnętrzne, prowadzące do portfolio kandydata, jego bloga lub strony www.

Uwaga! Obowiązkowym elementem CV jest również klauzula o ochronie danych osobowych - konieczna, aby umożliwić rekruterowi kontakt z kandydatem.

 

Dopasowanie do oferty pracy - o czym pamiętać pisząc CV?

Starannie przygotowane CV należy każdorazowo dopasowywać do konkretnej oferty pracy - uwypuklając przy tym doświadczenie, umiejętności oraz kursy i szkolenia, które szczególnie zainteresują rekrutera i potencjalnego pracodawcę. Pamiętajmy również, że CV powinno być zwięzłe - skróćmy zatem te elementy, które z punktu widzenia danej rekrutacji mogą być nieistotne. Dobre CV nie musi mieścić się na jednej stronie - mając więcej doświadczenia możemy wydłużyć dokument do 2 lub nawet 3 stron. Zanim wyślesz aplikację, dokładnie przejrzyj CV pod kątem ewentualnych błędów.

 

Czy powiększony zbiornik paliwa to dobre rozwiązanie dla firmy przeprowadzkowej?

Praca w ZTM, MZA i Arriva – jak zdobyć zatrudnienie w transporcie miejskim w Warszawie?

WhitePress Prawa