Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

czescidopilarki
Jeśli samodzielnie zajmujemy się pozyskiwanie drewna na opał możemy ułatwić sobie tę pracę korzystając z piły łańcuchowej. Warto jednak wiedzieć o tym, jak ciąć drewno piłą tak, aby nie narazić siebie na niebezpieczeństwo. Przeze wszystkim należy zadbać o to, aby belki lub gałęzie nie przemieszczały się w trakcie pracy. Do tego celu możemy użyć specjalnego kozła.

 

 

Jak powinno wyglądać cięcie drewna piłą motorową?

Cięcie drewna piłą motorową zawsze powinno odbywać się w taki sposób, aby przedłużenie linii przecięcia łańcucha piły nie znajdowało się w zasięgu ciała jej użytkownika. Bardzo ważne jest uważanie na spadające kawałki drewna, które mogłyby wytrącić urządzenie z rąk. Łańcuch piły bezwzględnie powinien obracać się zanim zetkniemy piłę z drewnem. Piły nie powinniśmy też dociskać do drewna – tnie on najlepiej pod swoim własnym ciężarem. W przeciwnym wypadku może dojść do jej odbicia, gdy ostrze natrafi na powierzchnię pod niewłaściwym kątem lub materiał jest na tyle giętki, że łańcuch może się w  nim zakleszczyć. Praca z piłą spalinową nie jest łatwa, a wręcz niebezpieczna. Dlatego też  zanim sami zdecydujemy się jej użyć warto poradzić się doświadczonej osoby, która poinstruuje nas,  jak ciąć drewno piłą. Pamiętajmy również o prawidłowo działającym sprzęcie. Łańcuchy do piły powinny być w nienagannej kondycji oraz gotowe do pracy w każdym momencie. Bądźmy również zaopatrzeni w zapasowe części do pilarki

 

Jak ciąć drzewo pilarką bezpiecznie i prawidłowo?

Wiele osób wykorzystuje pilarkę do cięcia drzew i gałęzi w ogrodzie lub na działce. Praca ta jest zdecydowanie inna niż cięcie drewna piłą motorową i wymaga przestrzegania nieco innych zasadWarto zatem dowiedzieć się przed przystąpieniem do pracy,  jak ciąć drzewo pilarką.  Przede wszystkim nigdy nie można przykładać końca ostrza piły do pnia drzewa. Powoduje to wibracje, które ostatecznie mogą spowodować odbicie od pnia i doprowadzić do poważnych obrażeń. Pień  należy traktować jako osłonę ciała przy ścinaniu gałęzi i dodatkowy punkt oparcia.

Podczas  ścinania drzewa przede wszystkim należy wyznaczyć kierunek jego spadania. Dla bezpieczeństwa wato przewiązać je linkę, która nakieruje upadający pień. Pierwsze nacięcie najlepiej wykonać ukośnie pod kątem 45 stopni od strony na, którą ma upaść pień.

Podczas ścinania gałęzi ciężar piły powinniśmy przenieść na ścianą gałąź. Nidy nie też nie powinniśmy ścinać gałęzi znajdujących się powyżej wysokości ramion. Ścięte gałęzie należy usuwać w trakcie postępowania pracy, aby zapewnić sobie niczym niegraniczoną, wolną przestrzeń. Podczas ścinania giętkich gałęzi należy również uważać, aby któraś nie uderzyła nas w twarz w trakcie sprężynowania. Pamiętajmy zatem, że tylko dzięki rzetelnej wiedzy dotyczącej tego, jak ciąć drzewo pilarką jesteśmy w stanie wykonać pracę solidnie, a przede wszystkim bezpiecznie.

WhitePress Prawa