Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Inwestowanie to najlepszy sposób na ochronę zgromadzonych środków finansowych i w dalszej perspektywie – pomnażanie kapitału. Niestety na dzisiejszym, niepewnym rynku znalezienie stosunkowo bezpiecznej inwestycji, która zapewni wysoką stopę zwrotu, jest niezwykle trudne. Popularne niegdyś lokaty bankowe są mało rentowne, a granie na giełdzie wiąże się z wysokim ryzykiem strat. W co zatem inwestować, żeby nie tracić, a zyskiwać?

 

Żyjemy w czasach, w których skuteczne inwestowanie stało się niezbędną umiejętnością, gwarantującą komfortową i stabilną przyszłość finansową. W ostatnim czasie przekonaliśmy się, że sytuacja gospodarcza może wywrócić się do góry nogami w dowolnym momencie. Warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność, lokując zaoszczędzone pieniądze takich instrumentach finansowych, które po dłuższym lub krótszym czasie zapewnią nam wyraźną stopę zwrotu.

 

Obligacje i fundusze inwestycyjne

Jedną z najpopularniejszych firm inwestycji są obligacje, a zwłaszcza skarbowe, czyli te emitowane przez Skarb Państwa. Obligacje to dłużne papiery wartościowe emitowane w serii. W momencie sprzedaży obligacji minister finansów pożycza od nabywcy określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się do zwrotu tej kwoty powiększonej o odsetki. Obligacje mogą mieć formę papierów wartościowych ze stałym oprocentowaniem lub oprocentowaniem opartym na inflacji.

 

Inną bezpieczną formą inwestowania są fundusze inwestycyjne. Fundusze pozwalają na lokowanie środków zebranych od uczestników przedsięwzięcia w różnego rodzaju papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. Innymi słowy, jest to połączenie zasobów kapitałowych indywidualnych inwestorów i ich wspólne inwestowanie. Tworzeniem funduszy i ich zarządzeniem zajmują się odpowiednie towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Wśród zalet funduszy wymienimy: bezpieczeństwo transakcji, różnorodność, zdywersyfikowany portfel i możliwość lokowania nawet niewielkich kwot.

 

Inwestycja w kamienie i metale szlachetne

Kolejną popularną formą inwestowania jest zakup kamieni szlachetnych. Polscy najchętniej stawiają na diamenty, natomiast mieszkańcy Europy Zachodniej częściej wybierają kolorowe kamienie, tj. szmaragdy, rubiny czy szafiry. Kamienie szlachetne można kupić w hurtowniach metali i kamienia, specjalistycznych sklepach czy domach aukcyjnych. Popyt na takie dobra nie maleje, co stwarza dobre warunki do inwestycji. Kamienie szlachetne można traktować jako stabilny element w czasie kryzysu czy zawirowań finansowych. Takie inwestowanie wymaga jednak pewnych umiejętności. Inwestor musi wiedzieć, jakie kamienie wybrać, żeby przedsięwzięcie przyniosło oczekiwane efekty.

 

Bezpieczniejsze wydaje się być inwestowanie w metale szlachetne, a szczególnie w złoto. Złoto inwestycyjne można kupić na kilka sposobów. Na rynku dostępne są sztabki o różnych rozmiarach i wartościach oraz monety bulionowe, wydawane przez mennice. Złoto to ponadczasowe dobro materiale, na które zawsze będzie zapotrzebowanie. Zakup kruszcu to dobry sposób na zabezpieczenie przyszłości finansowej inwestora.

 

Zakup nieruchomości – gwarancja bezpieczeństwa

Bezpieczną i jednocześnie opłacalną inwestycją jest zakup nieruchomości. Popyt na mieszkania utrzymuje się na wysokim poziomie. To stwarza dobre warunki do inwestycji.

 

Opłacalność inwestycji w mieszkanie można rozumieć dwojako. Przede wszystkim możemy pomnożyć zainwestowane środki finansowe, sprzedając nieruchomość po dłuższym lub krótszym czasie. Po drugie, decydując się na zakup nieruchomości na wynajem, generujemy dodatkowy dochód każdego miesiąca – wyjaśnia Artur Smoleń, Dyrektor wrocławskiego oddziału Profit Development.

 

Inwestycja w nieruchomość – co zrobić, żeby się opłacała?

Nie każda inwestycja w nieruchomość przyniesie oczekiwany zwrot. Nieprzemyślane przedsięwzięcie wiąże się z pewnym ryzykiem, które może narazić nas na straty. Grunt to wybrać dobrą, rentowną nieruchomość, którą po latach będziemy mogli sprzedać z zyskiem. Co to oznacza?

 

Najbardziej opłacalne jest inwestowanie w mieszkania z klasy premium, usytuowane w atrakcyjnych miejscach. Dobrze zlokalizowane lokale mieszkalne o wysokim standardzie nie tracą na wartości w czasie. Wręcz przeciwnie, po latach mogą być warte zdecydowanie więcej – szczególnie jeśli zdecydujemy się na zakup nieruchomości w perspektywicznej okolicy. Do takich bez wątpienia można zaliczyć ulicę Braniborską we Wrocławiu. Braniborska znajduje się w ścisłym centrum miasta. Wokół osiedla znajduje się mnóstwo sklepów, lokali usługowych, restauracji, placówek edukacyjnych i innych obiektów, które są pożądane przez mieszkańców. Nieruchomość na Braniborskiej to doskonałe miejsce dla studentów tamtejszych uczelni wyższych, par orz singli, którzy stawiają na karierę, a także ludzi starszych, którzy chcą korzystać z wielkomiejskiego życia – mówi Artur Smoleń z Profit Development.

 

Inną nieruchomością wartą uwagi jest powstające w Łodzi osiedle na Pogonowskiego 73. Nieruchomość w kaskadowej budowie zostanie podzielona na 143 mieszkania o wysokim standardzie. Wszystko będzie otoczone zielenią, która wniesie komfort życia na lepszy poziom. Osiedle Stare Polesie, na którym powstaje inwestycja, od lat przechodzi gruntowną rewitalizację. Powstają tu liczne ośrodki rozwoju i integracji społecznej mieszkańców. Nie brakuje nowych nasadzeń, które dodają okolicy uroku. Dynamiczny rozwój otoczenia nie tylko korzystnie wpływa na komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców, ale także podnosi wartość inwestycyjną nieruchomości.

 

Chociaż inwestowanie wymaga zaangażowania, to bez wątpienia warto! Ulokowanie zgromadzonych środków w bezpiecznym instrumencie to szansa na to, by zapewnić sobie – i swoim najbliższym – stabilną przyszłość finansową.

 

Jak inwestować w złoto inwestycyjne?

Gdzie używane są akumulatory litowo-jonowe Samsung?

WhitePress Prawa