Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Inteligentny dom
Podwyżki cen prądu, gazu i ogrzewania spowodowane kryzysem energetycznym sprawiają, że coraz częściej szuka się rozwiązań, które mogłyby wpłynąć na obniżenie rachunków. Jednym z takich rozwiązań jest system inteligentnego domu, który cieszy się coraz większą popularnością. Jest to skuteczny sposób nie tylko na obniżenie kosztów utrzymania domu, ale również na podniesienie komfortu życia. Warto zatem wiedzieć, czym tak naprawdę jest inteligentny dom i czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie w dobie kryzysu energetycznego.

 

 

Czym jest inteligentny dom?

W dzisiejszych czas zdecydowana większość gospodarstw domowych stara się obniżyć koszty życia. Mowa tu w szczególności o rachunkach za energię elektryczną, gaz czy ogrzewanie. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest inwestycja w inteligentny dom.

Co ważne, system, o którym mowa, nie tylko pozwala zaoszczędzić, ale także wprowadza wiele ulepszeń i udogodnień. System inteligentnego domu daje bowiem możliwość pełnej kontroli nad wieloma instalacjami i urządzeniami. Sporym udogodnieniem jest tu to, że kontrolę tę sprawować można zdalnie. Mowa tu choćby o możliwości automatycznego sterowania oświetleniem, monitoringiem i alarmem, roletami czy nawet bramą wjazdową. Dzięki temu system znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. Jak jednak wspomniano, kluczową zaletą inteligentnego domu jest oszczędność energii. Daje bowiem pełną kontrolę nad zużyciem prądu.

 

Co wchodzi w skład systemu inteligentnego domu?

Inteligentny dom to jednak nie tylko oszczędności, ale także podniesienie komfortu życia. Innymi słowy, zadaniem systemu jest ułatwienie domownikom codziennego funkcjonowania. Podkreślić trzeba, że obecnie na rynku dostępne są systemy w formie modułowej. Oznacza to możliwość dopasowania możliwości i funkcji inteligentnego domu do indywidualnych potrzeb i oczekiwań domowników.

Jedną z funkcji w ramach systemu, która wybierana jest najczęściej, jest funkcja zdalnego kontrolowania oświetlenia. Dzięki niej możliwe jest wygodne i zdalne sterowanie przez Wi-Fi włączaniem i wyłączaniem oświetlenia, a także ustawienie konkretnych godzin, w których światła w pomieszczeniach mają się włączać i wyłączać

Bardzo dobrym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest także montaż czujników ruchu. Dzięki czujnikom światło w pomieszczeniach włącza się jedynie po wykryciu ruchu, a kiedy ruch przestaje być wykrywany, światło automatycznie się wyłącza. Takie rozwiązanie może znacząco wpłynąć na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

System inteligentnego domu pozwala także zaoszczędzić na wodzie. System umożliwia bowiem kontrolowanie zużycia wody choćby poprzez ustalenie harmonogramu włączania się zraszaczy przed domem czy w ogrodzie.

 

Czy inteligentny dom to dobre rozwiązanie w dobie kryzysu energetycznego?

System inteligentnego domu daje możliwość znacznego obniżenia rachunków. To skuteczna kontrola nad zużyciem energii elektrycznej i wody. W dobie dzisiejszych podwyżek ma to ogromne znaczenie. Wiele osób często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo traci pieniędzy z powodu zupełnie niepotrzebnie pozostawionego włączonego światła. Inteligentny dom rozwiązuje ten problem. Pełna kontrolna nad instalacją i urządzeniami elektrycznymi ogranicza zużycie prądu do koniecznego minimum. Decyzja o montażu inteligentnego domu to inwestycja, która szybko się zwraca i to z nawiązką.

 

Jak wymieniać euro w Internecie

WhitePress Prawa