Porady
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

adwokat katowice2 min
Dzisiejsze czasy wymuszają na nas załatwienie różnych spraw przez Internet lub telefon. Również kwestie związane z postępowaniami sądowymi są coraz częściej wyjaśniane poprzez różne kanały komunikacji. W wielu przypadkach oskarżeni lub pokrzywdzeni nie muszą się stawiać na sali sądowej, żeby słuchać zeznań świadków, lecz bardzo ważne jest to, jak wygląda obecna sytuacja i co trzeba zrobić, by usprawnić przebieg danej sprawy.

 

Uzyskanie informacji i ich przekazanie

Każda ze stron, czy to oskarżony, czy też pokrzywdzony, chce wiedzieć, jak w danym momencie przebiega sprawa sądowa, kiedy należy się zgłosić i co w danej chwili zrobić. Bardzo ważne jest to, żeby prokurator lub adwokat zdobyli niezbędne informacje, które w pewien sposób wyjaśnią pewne kwestie, a następnie je przekazać zainteresowanym stronom. Wszystko musi się odbyć za zgodą sądu prowadzącego postępowanie. Szczegóły, takie jak wgląd do akt lub obejrzenie dowodów, można omówić za pośrednictwem rozmowy telefonicznej lub korespondencji mailowej, a gdy odpowiedź będzie pozytywna, to zainteresowane strony wraz z prokuratorem lub obrońcą muszą niezwłocznie ustalić szczegóły dotyczące konkretnego terminu przyjścia do sądu i obejrzenia materiałów, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Trzeba też pamiętać o tym, że część informacji nie może być rozpowszechniana, więc prokurator, obrońca lub pełnomocnik strony (jeśli został wyznaczony) mogą je przekazać drogą telefoniczną, jeśli osobiste obejrzenie przez zainteresowane osoby nie jest możliwe, gdyż jest to bezpieczniejsza forma udostępniania danych. Może być też tak, że pokrzywdzeni lub inne osoby bezpośrednio zainteresowane sprawą zechcą sami dowiedzieć się jak najwięcej. W tym przypadku można skontaktować się bezpośrednio do sądu prowadzącego sprawę i w wiadomości mailowej poprosić o udostępnienie materiałów oraz informacji na temat m.in. terminów obowiązkowego stawiennictwa, zaliczenia przedmiotów jako dowodów lub innych danych, które mogą być ważne.

 

Udostępnianie a ochrona danych

Trzeba uważnie patrzeć, co się przekazuje drogą telefoniczną lub mailową, gdyż część zeznań świadków lub innych informacji może być tajna. W tej sytuacji adwokat z Katowic, prokurator lub pełnomocnik mogą poprosić sąd o wykaz rzeczy, które mogą być udostępniane zainteresowanym osobom, żeby zminimalizować ryzyko naruszenia przepisów, a także zagwarantować stronom dostęp do najnowszych informacji dotyczących toczącego się postępowania sądowego.

WhitePress Prawa